Міністерство освіти і науки України
Хмельницький національний університет
Наукова бібліотека


Бібліотека в освітньому просторі

Інформаційний бюлетень № 6

Хмельницький
2008

Видається за рішенням методичної ради наукової бібліотеки ХНУ №3 від 28.09.2004 року

Головний редактор видання – директор наукової бібліотеки ХНУ Айвазян О.Б.

Редколегія: Мацей О.О., Онищук Т.К., Петрицька В.М., Костюк О.О.

Відповідальний за випуск  Мацей О.О.

   Бібліотека в освітньому просторі: інформаційний бюлетень для працівників бібліотек ІІІ – IV рівня акредитації державної форми власності Хмельницької області. №6. - Хмельницький, 2008. - 80 с.
    Шостий випуск бюлетеня містить інформацію з питань просвітницької роботи бібліотеки вищої школи в сучасних умовах. Описано досвід просвітницької діяльності бібліотек методичного об'єднання. Провідні фахівці НБ ХНУ висвітлюють форми та методи просвітницької роботи бібліотеки університету, подають практичні рекомендації з організації та оформлення книжкових виставок.
    Видання призначене широкому загалу працівників бібліотек вищої школи.




ЗМІСТ

Cлово редактора
Мацей О.О. Огляд просвітницької роботи бібліотек ВНЗ обласного методичного об'єднання  (за матеріалами звітної документації 2007 року)……………………
Консультує фахівець
Леденева Н.Д. Концептуальні засади просвітницької роботи наукової бібліотеки ХНУ……………  
Мацей О.О. Вітруальна виставка – нова послуга бібліотеки………………………………
Інструкція  з організації книжкових виставок……………
Пам’ятка з оформлення книжкових виставок…………
Чабан К.А., Підсумок анкетування читачів "Книжкова виставка – предмет інтер’єру, чи Ваш надійний помічник", проведеного бібліотекою в 2006 р………
Іщенко Л.І., Матеріали до проведення літературознавчої години "Василь Стус. Розплата за талант" (6 січня 2008 р. - 70 років від дня народження В.С. Стуса, українського поета і перекладача, правозахисника)………………… 
Книжкова полиця
Виставка нових надхожень з питань просвітницької діяльності бібліотек ВНЗ
……………………
Анотований список статей за темою "Просвітницька робота у бібліотеках ВНЗ"  (з досвіду роботи вітчизняних та зарубіжних бібліотек)…………………………

Cлово редактора

Айвазян О.Б., директор наукової бібліотеки
    Хмельницького національного університету

   Бібліотеки – найдавніші культурні інститути, що десятиріччями формували осередки духовної культури, завдяки яким виростали видатні громадяни нашої країни: вчені і  письменники, інженери і вчителі, державні діячі і полководці. І сьогодні бібліотеки є потужними інформаційними та культурними осередками, справжніми центрами дозвілля. Завдяки широкому спектру культурно-просвітницьких акцій вони розкривають сучасні тенденції розвитку суспільства, заохочують талановитих людей, пожвавлюють творче життя в різних регіонах країни. Ставлення до бібліотек можна вважати мірилом духовності,    книгозбірня допомагає здобувати знання, лікувати душі, підвищувати професіоналізм, розвивати інтелект, розширювати кругозір, збагачуватися духовно. 
    Бібліотека вищої школи - це особливий тип бібліотек, що не тільки сприяє освітньому процесу, а є його складовою частиною. Вони допомагають студентам в освіті та науці, в підвищенні культурного рівня, в змістовному проведенні вільного часу. Хмельницьке обласне методичне об'єднання бібліотек ВНЗ ІІІ – ІV рівнів акредитації накопичило чималий досвід проведення просвітницьких заходів  для молоді. Саме шостий випуск інформаційного бюлетеня присвячений формам та методам просвітницької роботи бібліотек ВНЗ. На його сторінках у розділі "Консультує фахівець" подані практичні рекомендації з організації та оформлення книжкових виставок, результати соціологічного дослідження читачів "Книжкова виставка – предмет інтер'єру, чи Ваш надійний помічник", а також концептуальні засади просвітницької роботи НБ ХНУ. Матеріал до проведення літературознавчої години "Василь Стус. Розплата за талант" ви знайдете у розділі "З досвіду колег".  Аби порівняти просвітницьку роботу вашої книгозбірні з роботою інших бібліотек ВЗО області, запозичити та запровадити у себе цікаві форми роботи, у бюлетені подано огляд просвітницької діяльності бібліотек ВНЗ обласного методичного об'єднання (за матеріалами звітної документації 2007 року). За традицією, у постійному розділі "Книжкова полиця" подані списки літератури з просвітницької діяльності вітчизняних та зарубіжних бібліотек.У цьому році планується видання сьомого номера інформаційного бюлетеня по темі "Види та форми бібліотечної реклами у вищій школі". Ми завжди раді нагоді опублікувати ваші думки, новий досвід та практичні рекомендації. Тому чекаємо на цікаві матеріали та пропозиції щодо наповнення чергових випусків.

Мацей О.О.,
    зав. НМВ НБ ХНУ



Огляд просвітницької роботи бібліотек ВНЗ обласного методичного об'єднання
(за матеріалами звітної документації 2007 року)

   Пріоритетною діяльністю бібліотек на сьогоднішній час є не тільки комплектування фондів, створення електронних каталогів, запровадження нових методів, які полегшують роботу користувача при пошуку потрібної літератури, але й розширення видів культурно-дозвіллєвої і дозвіллєво-освітньої діяльності. Бібліотеки вищих навчальних закладів України почали сприймати свою культурну діяльність не тільки як супроводжуючу, але й як пріоритетну. Адже в сучасних умовах важливо виховати особистість, здатну до постійної самоосвіти та саморозвитку. Виховання – процес складний, довготривалий, неперервний. Тому помилково думати, що процес виховання людини завершується закінченням загальноосвітньої школи. Скільки людина живе, стільки вона й зазнає виховних впливів. Молода людина, яка після закінчення загальноосвітньої школи здобуває професійну освіту у ВНЗ, обов'язково повинна бути задіяна у системі виховного впливу на відповідному рівні. Розпочатий у родині, дошкільній установі, у школі процес національного виховання логічно й органічно має бути продовжений у вищій школі.Великого значення набуває й формування у молоді позитивного ставлення до національних та загальнолюдських цінностей. Бібліотеки нашого об'єднання беруть активну участь  у виховному процесі університетів, проводячи багато різних просвітницьких заходів, які сприяють формуванню у молоді позитивного ставлення до національних та загальнолюдських цінностей. Найчастіше використовуються такі форми роботи з читачами: різноманітні години (літературознавчі, музичні, досліджень, роздумів, духовного спілкування), вечори (пам`яті, урочисті, історичного портрета, літературні), вікторини, читацькі конференції, уроки-реквієми, уроки правознавства, історико-краєзнавчі експедиції, бесіди, огляди.  В бібліотеках працюють клуби: "Подільські криниці", "Клуб цікавих зустрічей", "Клуб любителів поезії" тощо. Просвітницька робота в бібліотеках розрахована як на невелику групу, так і на широке коло присутніх. Нелегко вибрати форму одночасно адекватну змісту просвітницького заходу, задачам бібліотеки та сподіванням читачів. При цьому бібліотекарям потрібно вирішувати безліч питань: вибрати оптимальну структуру заходу, оперативно коректувати її, виявити реальну віддачу, зокрема, на всіх етапах аналізувати вдачі та прорахунки. Успішно подолати ці проблеми можна за умою творчого підходу, гнучкого мислення бібліотекаря, постійного пошуку нестандартних рішень.
    В кожній бібліотеці Хмельницького методичного об'єднання накопичений величезний досвід проведення заходів, розрахованих на широке коло читачів. Детальніше по бібліотеках.
    Наукова бібліотека  ХНУ. Впродовж 2007 року, оголошеного Президентом України Роком української книги, бібліотекарі пропагували кращі зразки українського красного письменства. 13 заходів було присвячено широкій популяризації вітчизняної літератури серед молоді. В рамках Року української книги проведено літературознавчу годину "В ній мрія красная цвіла...", присвячену 125-річчю від дня народження Х.О.Алчевської. Бібліотекарі не просто дали інформацію про діячку, її твори, а намагалися сприяти засвоєнню духовного багатства, носіями якого є твори Х.Алчевької.
    Були проведені заходи "Солов'їна далечінь Володимира Сосюри", "Іван Франко відомий і невідомий", "Великий людинознавець Григір Тютюнник", які мали схвальні відгуки серед студентів та викладачів.
    Для пропоганди вітчизняної книги були підготовлені та проведені такі заходи як "Лицарі духу", "Духовний подіум Петра Могили", "Агатангел Кримський: портрет на тлі епох", "Талант і талан Павла Чубинського", "Леонід Глібов: негативи, позитиви, маски".
    У Всесвітній день поезії в літературній вітальні відбулося засідання клубу цікавих зустрічей з поетом та викладачем ХНУ Віталієм Михалевським. Кожного року в бібліотеці проходить низка заходів, присвячених Шевченківським дням. У 2007 році  започатковано цикл годин-роздумів "Забуті побратими Кобзаря". Одним із перших петербурзьких друзів поета, який певним чином визначив його долю, був Іван Сошенко. Про це і повідав урок-роздум, писвячений 200-річчю від дня народження І.Сошенка. Найпопулярнішими заходами року, які було проведено по 4 рази, стала година-есе "Уїнстон Черчіль. Найджовша політична біографія" та година роздумів "Руйнівник ілюзій Зігмунд Фрейд". Тричі проводилась розмова з душею "Квіти для Марії", присвячена 140-річчю від дня народження М.Кюрі, незабутній образ якої  зараз служить прекрасним прикладом для молоді.
    З 10 по 27 квітня у Хмельницькому вже вчетверте проходила "Французька весна". До циклу заходів, розроблених університетом, бібліотека додала і свій – урок-есе "Друзі звали його Сент-Ексом", присвячену життю і творчості класика французької літератури А. де Сент-Екзюпері.
    Свіча пам'яті людської по невинно убієнним голодом буде горіти в серці кожного українця. Бібліотекою ХНУ було проведено дві поминальні години "Чорні крила голодомору".
    Протягом 2007 року в рамках програми з бібліотерапії "Книги, що зцілюють душі" оформлено книжкову виставку "Сім'я, здоров'я, суспільство", для студентів 2-го і 3-го курсів гуманітарно-педагогічного інституту проведено оглядову лекцію про бібліотерапію та тренінг "Як уникнути конфлікту".Підготовка виставок в бібліотеці є одним із традиційних та розповсюджених методів розкриття бібліотечних фондів, пропаганди найкращих документів та інформування користувачів про нові надходження. За рік проведено 73 виставки. Бібліотека тісно співпрацює з університетом, тому під час проведення конференцій експонувались виставки:
  • "Наукові праці викладачів університету"
  • "Українсько-польські відносини 19 - початку 20 століття"
  • "Місцеве самоврядування як право територіальної громади"
  • "До вершин економічних знань – з працями викладачів нашого університету"
  • "Кар'єра: складові успіху"
  • "Управління організаційними змінами в контексті формування економіки знань"
  • "Управляння економічними системами"
  • "Від перших вершин до наукових висот" (виставка науково-дослідних робіт студентів ХНУ)
Бібліотека ХГПА.
   Важливою частиною життя бібліотеки є виставки, спрямовані перш за все на розкриття фондів, нових надходжень. Кожна експозиція – результат кропіткої роботи працівників. За 2007 рік організовано 60 тематичних виставок  та відкритих переглядів літератури. Біля книжкових виставок проводились бесіди-огляди літератури. До Дня знань була оформлена вже традиційна виставка на тему "Здоров'я молоді – здоров'я нації".
    Працівники бібліотеки брали участь у проведенні Міжвузівської студентської конференції, присвяченої 150-ій річниці від дня народження Т.Г.Лубенця. "Тимофій Григорович Лубенець -  відомий педагог, освічений діяч, фахівець з теорії та методики початкового навчання".
    В читальному залі продовжував роботу "Літературний клуб любителів поезії". У 2007 році розпочався конкурс юних поетів та прозаїків. Кращі літературні твори планується надрукувати. У бібліотеці в рамках виховних заходів "Поезія - це музика душі" було організовано та проведено ряд зустрічей з письменниками: І.Кульбицьким, П.Савчуком, К.Куяном, М.Кульбовським, М.Федунцем. Студенти ХГПА брали участь у зустрічі з лідерами молодіжного руху, презентації книги С.Кабачинської "Все починається з любові".
    Бібліотека ХУУП. Упродовж року бібліотека провела низку масових заходів. Широко відзначалась у бібліотеці 235-та річниця від дня народження Пилипа Орлика. До цієї дати були приурочені бесіда-діалог та вікторина "Пилип Орлик: гетьман і творець першої Конституції України".  Не обминули в бібліотеці і таргічних сторінок в житті України – голодомору 1932-1933 років. Був проведений історичний урок пам'яті жертв голодомору "Україна пам'ятає – світ визнає". З нагоди 180-річчя з дня смерті О.Пушкіна відбулась літературна година "Это гений – все любивший, все в себе самом вместивший". До дня народження Т.Г. Шевченка був проведений вечір поезії "Не думайте, що я увесь гроза". Для читачів бібліотеки працівники підготовили та провели вечір історичного портрета Б.Хмельницького. Бесіда-діалог "Джерела, що живлять ріку" був проведений до Дня української писемності та мови. Цікавим, змістовним та пізнавальним для студентів виявився Урок правознавства, приурочений до Дня юриста.
    Книжкові виставки – візитна картка кожної бібліотеки. За оформленням виставки можна судити не тільки про фонд бібліотеки, а й про стиль її роботи. Всього за рік було оформлено 12 тематичних виставок.Серед них: "НАТО: за і проти", "Кривава сторінка історії України" (до Дня пам'яті жертв голодомору), "Як парость виноградної лози, плекайте мову", "Держава починається із законів", "Україно! Нам берегти тебе, соборну і єдину" та інші.
    Наукова бібліотека КПНУ.
    Працівники бібліотеки приділяють велику увагу не лише інформаційному напрямку роботи, а й виховному, формуючи світогляд студента, його художній смак, культуру, різнобічні інтереси. Накопичено чималий досвід проведення просвітницьких заходів для студентства. Тематика їх різноманітна. Серед масових заходів, які проводили працівники бібліотеки, важливе місце займають:
  • літературні вечори "Безсмертний Кобзар"; "Всесвітній день поезії";
  • презентація книги О.Будзея "Вулицями Кам'янця-Подільського";
  • інформаційні години на тему "Син Подільської землі", "З історії Подільської писанки";
  • бібліографічний огляд "Корифей Подільського краєзнавства";
  • перегляди літератури "Поділля літературне", "Науковий доробок професора М.Г.Кудрявцева" . Усього проведено 19 масових зоходів.
   Вагомою була участь бібліотечних працівників у наукових форумах, Міжнародних наукових конференціях, які проводились в університеті:
  • Всеукраїнській орнітологовій школі-семінарі, працівниками бібліотеки організовано книжково-ілюстративну виставку, на якій експонувалось 34 джерела друкованої продукції відповідного напрямку;
   Міжнародній науково-практичній конференції "Інформатизація освіти України: європейський вимір", бібліотечними
  • працівниками фізико-математичного факультету оформлена книжкова виставка, де експонувалось 35 джерел;
  • Всеукраїнській студентській науковій конференції, присвяченій 120-ій річниці від дня народження В.П.Храневича. Працівники науково-бібліографічного відділу надали ряд довідок та допомогли у доборі наукових джерел для організаторів та учасників;
  •  Міжнародній науково-практичній конференції студентів і магістрантів "Національний культурний аспект вивчення україністики і полоністики". Конференцію супроводжувала книжково-ілюстративна виставка, на якій експонувалось 43 джерела;
   Міжнародній конференції "Мова, культура і соціум в гуманітарній парадигмі".
  • Оформлена таматична виставка "Подільський діалект як об'єкт лінгвістичних студій";
  • ІІ Міжнародній науково-практичній конференції "Актуальні проблеми корекційної педагогіки та психології". Працівниками бібліотеки була експонована книжкова виставка "Науковий доробок викладачів університету", проведено бібліографічний огляд запропонованих на виставці джерел.
   Загалом працівниками бібліотеки було організовано 106 виставок та відкритих переглядів літератури.
   Працівники бібліотеки брали участь у засіданні студентського круглого столу "Я камінь з Божої пращі...", приуроченого до сторіччя Олега Ольжича.

Наукова бібліотека ПДАТУ.
   Турбота про гармонійний розвиток студентської молоді об'єднує зусилля університету та бібліотеки. Бібліотекарі своїми просвітницькими заходами намагались виховувати у читачів професійну гордість, моральність, духовність, національну свідомість та розвивати здібності і талант молодих людей. Масовою роботою охоплені всі факультети та курси. На допомогу навчальному та виховному процесу оформлялись виставки літератури, їх чисельність досягла показника 55. На виставках експонувалось 4233 книги, читачами взято 2457 примірників. До пам’ятних дат оформлялись експрес-виставки "Свіча скорботи", "Наш вибір – майбутнє країни: вибори 2007". Спільно з працівниками історичного музею-заповідника "Кам'янець" організовано та проведено історико-краєзнавчу експедицію по історичним місцям нашого краю. Використані форми масових заходів:
  • екологічна вікторина;
  • науково-методична конференція "Перші наукові кроки", підготовлена виставка "Молодість науки" ;
  • читацькі конференції "Ми чуємо тебе, Кобзарю, крізь століття", "Сучасник поколінь прийдешніх" (до 115-ї річниці М.Куліша) ;
  • літературні вечори "Україна: від подиху століть до сьогодення", "Крім люті і зла, і серце й розум треба мати" ;
  • урок-реквієм "І мертвим, і живим, і ненародженим" ;
  • благодійна виставка ікон і картин "Сльози Господні". Кошти, отримані від благодійної акції відправлені на будівництво житла для постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи;
  • година духовного спілкування "Краса духовності" ;
  • бесіди "Формування моральної культури людини", "До джерела духовності", "Культура спілкування в повсякденному житті", "Позбавляючись шкідливих звичок – зберігаємо здоров'я", "Путівка до життя або як самостійно влаштуватись на роботу", "Ввічливість – форма мого спілкування" ;
  • години-дослідження "Чи знаєш ти себе", "Самоосвіта";
  • презентації книг.
   Проаналізувавши просвітницьку роботу бібліотек ВЗО Хмельницької області, можна з впевненістю сказати, що бібліотеки вищих навчальних закладів беруть активну участь у вихованні всебічнорозвинутих і знаючих спеціалістів, готових до запровадження нового, здатних займатися самоосвітою, працювати з інформаційними технологіями, а також духовно збагачених людей, які сприятимуть розвитку нашої держави.
   Естетичне виховання, загальна культура користувачів-студентів - це основа, на якій базується духовно-моральна культура суспільства.
   Час нас переконує, що, як не дивно, книзі потрібна гарна реклама. З цією метою  бібліотеки організовують презентації книжкових новинок, прес-конференції письменників, шукають нові форми роботи з користувачами.
   Актуальність просвітницької роботи в сучасному розумінні – це можливість донести до широкого кола і окремих читачів інформацію, що відповідає їх сподіванням.
   Сучасна університетська книгозбірня є не тільки інформаційно-освітнім, а й культурно-виховним центром.
   

Консультує фахівець

   

Леденева Н.Д., головний бібліотекар
    відділу гуманітарних знань НБ ХНУ

   

Концептуальні засади просвітницької роботи наукової бібліотеки ХНУ

   Виховання, як важливе явище суспільного життя, здавна стало провідною функцією людського суспільства. На відміну від інших категорій життя виховання існувало завжди.
   Нова ера історичного розвитку, в яку вступив народ України, ставить завдання сформувати інтелектуальний та культурний потенціал як найвищу цінність нації.
   Процес виховання має національний характер, адже базується на національно-виховних традиціях українського народу, його самобутності. Сучасна модель національного виховання враховує особливості сьогодення, а також моральний та духовний стан народу України.
    Концепції національного виховання дають визначення понять "національне виховння" і "державне виховання".
    Національне виховання передбачає вплив на формування особистості широкого діапазону факторів. Розвиток її здійснюється в процесі засвоєння соціального досвіду і норм, притаманних суспільству, та особистої участі у системі соціальних зв'язків і набуття соціального досвіду. Державне виховання – складова і невід'ємна частина національного виховання, яке здійснюють тільки державні інститути.
    Національне виховання повністю відповідає інтересам нації й потребам відродження України, адже це створена упродовж віків самим народом система поглядів,  переконань, ідей, ідеалів, традицій, звичаїв, покликаних формувати світоглядну свідомість та ціннісні орієнтації молоді, передавати їй соціальний досвід і кращі надбання попередніх поколінь.
    В Україні створюється нова система виховання, яка водночас є національною й інтернаціональною, вона базується на гуманістичних ідеях, а її орієнтири узгоджуються з кращими надбаннями світової цивілізації.
    Основні теоретико-педагогічні засади виховної та просвітницької роботи зі студентами
    З метою утвердження нової парадигми освіти і виховання в бібліотеці ХНУ реалізуються такі основні види   виховної та просвітницької роботи:
  • Підпорядкування цілей, завдань, форм позааудиторної роботи зі студентами, вихованню патріотів, відданих громадян України.
  • Поглиблення духовного потенціалу навчально-виховного процесу, забезпечення пріоритетності засвоєння студентами компонентів змісту освіти, стандартів культури, моралі, національних і вселюдських цінностей та ідеалів.
  • Гармонійне поєднання завдань виховання і самовиховання, самореалізації студентів, формування їхнього самобутнього духовного світу, творчого "я", цілісної гуманної особистості.
    Навчально-виховний процес, просвітницька робота зі студентами, управління нею грунтуються на міцній основі впровадження державної мови, національних і загальнолюдських цінностей в усі сфери діяльності ВНЗ.
    Високий статус у вихованні студентської молоді в ХНУ займають ідеї, підходи, цінності людинознавства, вітчизнознавства, народної і наукової педагогіки. Просвітницька робота побудована на українознавчій основі, що сприяє розвитку духовного світу, національної свідомості особистості, вивченню і використанню кожним студентом філософії, ідеології, політики та ін.
    Мета, завдання і принципи  просвітницької роботи зі студентами. Головною метою роботи з молоддю є плекання гармонійно розвиненої особистості майбутніх фахівців, забезпезпечення глибокого засвоєння ними духовних надбань українського народу, гуманних міжнаціональних взаємин, формування в студентської молоді стійких якостей патріота і громадянина Української держави, високої професійної компетентності, фізичної досконалості, морально-етичної, художньо-естетичної, правової, економічної та екологічної культури.
    Пріоритетними завданнями роботи є виховання глибокої моралі, культури, духовності кожного студента – формування професіоналізму, науково-педагогічного мислення, національної, політичної свідомості й самосвідомості, творчого ставлення до дійсності та ін. В основі виховної роботи зі студентами лежать принципи демократизму й гуманізму, добровільності та самоврядування, самоосвіти і самовиховання, особистісно орієнтованого виховання, індивідуалізації та диференціації науково-пізнавальної діяльності, наступності поколінь, діяльнісного і творчого підходу в різних видах навчального пошуку, громадської роботи.
   Важливим є формування в студентів відчуття усвідомлення обов'язків перед народом і суспільством, глибокої відповідальності перед батьками, колективом академічної групи, факультету й університету, Батьківщиною за високу результативність свого навчання, своє постійне зростання як професіонала.
   У найтіснішому зв'язку з професійним зростанням перебувають завдання виховання в студентів таких якостей українського патріота, громадянина, як:
  • історична пам'ять, національна свідомість й самосвідомість, стійкий характер і світогляд, ідеали шевченківського типу людини;
  • активно-перетворююча позиція, спрямована на поліпшення життя, гуманізацію відносин між людьми, представниками різних національностей, перемогу добра над злом, утвердження загальнонаціональних інтересів;
   В тематичному спрямуванні просвітницької роботи бібліотеки ХНУ проводитимуться заходи по формуванню громадянської та національної свідомості, а саме:
  • тематичний вечір "Заповіту" - 165 (до Шевченківських днів);
  • історичні нотатки "З когорти вождів. Симон Петлюра";
  • година педагогічних роздумів "Григорій Сковорода. Параболи виховання";
  • клуб цікавих зустрічей "Видатні діячі культури й мистецтва та Подільська земля" тощо).
   Взаєморозумінню і взаємодопомозі, толерантності у ставленні до інших людей, їхніх думок і позицій, умінню спростовувати ненаукові ідеї, теорії сприяють заходи, що націлені на ціннісні орієнтації молоді:
  • година духовності "Василь Стус. Розплата за талант";
  • година-міркування "Геній та везіння або життя Михайла Ломоносова" (до 300-ліття від дня народження);
  • година-екскурс "Києво-Печерська Лавра (960 років заснування);
  • актуальний діалог на теми моралі "Як учили наші предки";
  • урок-міркування "В. Третьяков – меценат за покликанням".
   Готовність брати активну участь у громадському, культурному, науковому і політичному житті нашої держави, боротися з антидемократичними, аморальними явищами, порушеннями Конституції, утверджувати ідеологію патріотизму і державотворення спонукають заходи, що розширюють студентський світогляд:
  • урок-аналіз "Дейл Карнегі. Як знайти себе";
  • мистецька година "Історія українських грошей. Мистецький аспект" ;
  • мистецький урок "Леонардо да Вінчі. Іронічний погляд з епохи Відродження".
   Молода людина за роки свого студентського життя має набути у вищому навчальному закладі таку сукупність якостей, з якими вона може бути конкурентоспроможною на ринку праці.
   Студенти перебувають у просторі організованої діяльності вищого навчального закладу, їм переважно відводиться роль об'єктів і значно меншою мірою – суб'єктів соціальної взаємодії. Це стосується і навчання, і виховання. Цьому сприяють зустрічі з викладачами та науковцями університету, які  розкриваються перед  молоддю як цікаві, обдаровані, неординарні особистості. Зокрема, науковою бібліотекою ХНУ організовані зустрічі з ректором університету, професором Скибою М.Є., з проректором по виховній роботі, автором поетичних збірок Войнаренком М.П., радником ректора, академіком Силіним Р.І. та ін.
    Індивідуально орієнтовані навчальні та виховні технології значно продуктивніші порівняно з традиційними масовими і мають розглядатись як перспективні для вищих навчальних закладів.Але по-справжньому невичерпними і необмеженими для розвитку особистості є творчі процеси, оскільки перебіг їх має особистісний, тобто індивідуальний характер. Тому набагато цікавіше проходять різноманітні камерні заходи, які сприяють більш близькому спілкуванню, заохочують студентів до безпосередньої участі в заході. Такими є студентські конференції, присвячені Івану Франку, Володимиру Винниченку, Михайлу Грушевському та іншім відомим українським діячам.
    Проблема створення умов і розширення можливостей для залучення студентів до ситематичної, активної, соціально значущої і суспільновизнаної виховної та науково-пошукової діяльності є досить актуальною в контексті тих завдань, які стоять перед сучасною вищою школою, має концептуальний характер.

Література
  1. Вітвицька С.С. Основи педагогіки вищої школи: Методичний посібник для студентів магістратури. - К.: Центр навчальної літератури, 2003. - 316 с.
  2. Вища освіта в Україні: Навч.
  3. посіб. /В.Г.Кремень, С.М.Ніколаєнко, М.Ф.Степко та ін. - К.: Знання, 2005. - 327 с.
  4. Вища освіта України і Болонський процес: Навчальний посібник / За    ред. В.Г.Кременя. - К.: Освіта, 2004. - 384 с.
  5. Драчук Р.В. Ми в душах храм будуємо... // Р.В.Драчук, Л.І. Іщенко. -   Хмельницький: ХНУ, 2007. - 63 с.
  6. Кузьмінський А.І. Педагогіка вищої школи: Навч. посіб. - К.: Знання, 2005. - 486 с. - (Вища школа ХХІ століття).

Мацей О.О.,
зав. НМВ НБ ХНУ

   
Вітруальна виставка – нова послуга бібліотеки
   З розвитком Інтернету бібліотеки отримали нову категорію користувачів – віртуальних. В останні роки з'явилися нові види послуг: пошук в електронних каталогах бібліотек, виставлених на сайтах бібліотек, віртуальне довідково-бібліографічне обслуговування, віртуальні виставки тощо.
    Перші віртуальні виставки були мистецькими, розміщувались на сайтах арт-галерей, музеїв, мистецьких організацій і повністю відповідали поняттю "виставка", основною специфічною рисою (і перевагою) якої є показ самих творів, що дає можливість користувачу безпосередньо ознайомитись з ними. В Інтернеті функціонують також віртуальні виставки бізнесового спрямування (презентують товари та послуги, подають їхню детальну характеристику), поліграфічні виставки (представлені сучасні досягнення поліграфії та технологій друку) тощо.
    До переваг створення віртуальних виставок як форми бібліотечного обслуговування відносяться: можливість індивідуальної самостійної роботи читача з поданими матеріалами, нетрадиційна подача, наочність, структурування матеріалу.Віртуальна бібліотечна виставка розміщується на сайті бібліотеки. До електронних виставок правомірно ставити такі ж вимоги, що й до традиційних. Головною перевагою невіртуальної виставки творів друку є можливість не тільки отримати зорове враження від демонстрації книг (буває, що й оформлення обкладинки в символічному вигляді виражає основну ідею книги), а також ознайомитися з їхнім змістом, передмовою зробити попередню оцінку. На віртуальних виставках активно використовується ілюстративний матеріал (портрет, малюнок та ін.), повні тексти окремих творів, звукозапис, відеоряд – все це дає змогу зробити виставки більш інформативними, передати дух епохи.
   Віртуальна виставка може бути представлена у вигляді каталогу, який дає змогу познайомитись зі змістом розділів виставки, а також за допомогою гіперпосилань - зі списками літератури по різних розділах виставки. Найпоширеніший спосіб представлення інформації про документ на віртуальних виставках: бібліографічний опис + анотація + фото обкладинки документа. Після вибору потрібного видання користувач може побачити в зменшеному вигляді всі його сторінки і скласти про нього попереднє враження. Кожне зображення може бути пов'язане гіперпосиланням зі сторінкою, де його можна детальніше роздивитись і прочитати.
   Віртуальну виставку як правило створюють у форматі HTML. Але виставка може бути створена і у форматі "PowerPoint" - електронної презентації. В даний час цей формат використовують переважно для підготовки та проведення публічного виступу: лекції, доповіді, повідомлення. Можливості, які надає ця програма, дають змогу створювати віртуальні виставки літератури, де перший слайд представляє всю сукупність видань,  що експонуються, а наступні – окремі видання і (або) авторів. Для самостійного перегляду віртуальної виставки користувачем доцільним є  створення гіперпосилань на першому слайді від зображення книги – до слайду з короткою анотацією, від портрету автора – до слайду з біографічними відомостями.Особливості представлення інформації в електронному вигляді, в тому числі динамічних зображень, та можливість роботи в діалоговому режимі диктують певні вимоги до бібліотечних виставок в електронному форматі.
   При виборі варіанту розміщення даних на екрані необхідно визначити об'єм і формат інформації, яка представляється, розробити проект розташування інформації та оцінити її ефективність.
   Існує визначений набір вимог, який забезпечує зоровий комфорт користувача  під час роботи з інформацією в електронному вигляді:
  • яскравість об'єкту повинна бути в розумних межах;
  • контрастність зображення відносно фону необхідно вибирати з урахуванням розмірів об'єкту: чим менше його розмір, тим більшою повинна бути контрастність;
  • найбільшу чутливість очі мають до випромінювання жовто-зеленого кольору, найменшу – до фіолетового та червоного;
  • розмір символу повинен бути узгоджений з гостротою зору людини; він також впливає на швидкість і правильність сприйняття інформації;
  • все поле зору можна розбити на три зони: центрального зору, де найбільш чітко розпізнаються деталі; ясного бачення, де можливо упізнати об'єкт без дрібних деталей; периферію, де предмети знаходяться, але не розпізнаються;
  • зорове відчуття наростає та спадає впродовж 0,5 секунди.
   Зоровий ряд віртуальної виставки представлений ілюстрованим матеріалом (обкладинками книг, розгортками, ілюстраціями, картами, світлинами та ін.). Текст, супроводжуючий та розкриваючий зоровий ряд, складається із цитат, анотацій, біографічних довідок та ін.
   Існують певні рекомендації по розташуванню текстової інформації на екрані. Ці рекомендації передбачають розташування підказок та довідкових повідомлень в верхній частині екрану і використання різноманітних ефектів для виділення елементів або фрагментів тексту.
   Досвід роботи по створеню віртуальних виставок в програмі  "PowerPoint" дає змогу запропонувати кілька рекомендацій з анімаційного оформлення текстів:при використанні в текстових фрагментах анімаційних ефектів необхідно враховувати, що віртуальна бібліотечна виставка може бути реалізована в двох режимах: довільної демонстрації і демонстрації, яка
  • регулюється користувачем. Ці режими передбачають різний час перегляду;
  • доцільно використовувати анімаційні ефекти до цілого тексту або великих його фрагментів. Поява тексту за принципом "друкарської машинки" - по літерах – уповільнює час перегляду виставки, та якщо текст достатньо великий, втомлює зір.
   При використанні традиційних (статичних) малюнків і фотографій важливо вірно вибрати маштаб зображення та вдало використати палітру кольорів. При цьому, якщо графічне зображення представляється на екрані разом з текстом, то рекомендується залишати ? екрана порожнім; розмір деталей повинен відповідати можливостям екрану та людського зору.
   Електронне представлення інформації передбачає обережність у використанні кольорової гами. При виборі кольорів спеціалісти рекомендують керуватися такими принципами:
  • червоний та синій кольори більш усього приваблюють увагу, одначе, синій колір мало здатен для забарвлення мілких графічних об'єктів, які вимагають максимальної чіткості зображення. Для такої мети використовують кольори жовто-зелений, жовтий та помаранчевий, а синій колір застосовують для акцентуючої підкладки під виділені графічні елементи;
  • доцільно використовувати кольоровий, а не світловий (яскравість) контраст;
  • темно-фіолетовий, темно-зелений, лимонно-жовтий, жовто-зелений та блідо-рожевий відтінки в поєднанні викликають негативні реакції, тому ними слід користуватись досить обережно.
   Сподіваюсь, що ці короткі рекомендації, підказані набутим досвідом, допоможуть Вам у створенні власних віртуальних виставок.

Список використаної літератури
  • Збаровская Н.В. Виртуальные помощники// Библиотека.- 2003.- №10.- С.45-47
  • Проектная деятельность библиотек: 5 глава 2 части пособия// Деловые игры для занятий библиотечных специалистов.- 2005.- Вып.№27.- С.88-106  
  • Библиотечная выставка: Глава 4.1. пособия// Массовая работа библиотек.- 2006.- С.38-52
  •  Трачук Л. Віртуальна виставка: нова послуга бібліотеки// Вісник книжкової палати.- 2007.- №11.- С.36-38
  • Сидоренко Г.Ф. Виртуальная библиография как форма оперативного продвижения информации// Электронные ресурсы для науки и образования.- 2007.-С.182-185


Хмельницький національний університет
    Наукова бібліотека

Інструкція 
    з організації книжкових виставок.

1. Вибір теми виставки.
    Тема повинна бути актуальною, визначатися важливими подіями сучасності,  відповідати потребам навчально-виховного процесу.
    1.1. Уточнення проблематики виставки. Питання, якому буде присвячена виставка, повинно мати проблемний характер, тобто потребувати вивчення, дослідження.
    1.2. Вивчення змісту проблеми, яку необхідно розкрити перед користувачами.
2. Визначення читацького призначення виставки:
  1. викладачі,
  2. студенти якого факультету, курсу, спеціальності і т.п.
3. Визначення виду книжкової виставки:
  1. присвячена подіям сучасності;
  2. до пам’ятної дати;
  3. персоналія;
  4. на допомогу навчальному процесу;
  5. популяризації досягнень науки та культури;
  6. жанрова;
  7. виставка однієї книги, статті;
  8. виставка до масового заходу;
  9. виставка "забутих" книг;
  10. відкритий перегляд;
  11. виїзна виставка;
  12. віртуальна виставка.
4. Прийняття рішення про терміни і місце оформлення книжкової виставки.
    5. Формулювання заголовка. Заголовок повинен бути простим, коротким, зручним для сприйняття.
    6. Оформлення виставки. Пошук ілюстрованого матеріалу в альбомах, журналах, комплектах репродукцій, плакатах, афішах та ін.
    7. Складання плану виставки.
    7.1. План виставки визначає головне коло питань, котрі розкривають тему, систематизацію і послідовність розміщення матеріалу.
    7.2.  План виставки також включає формулювання розділів і підрозділів, підбір цитат.
    7.3. Для складання плану використовуються в першу чергу керівні матеріали і найновіші наукові роботи, рекомендації методичних центрів, бібліографічні покажчики та ін.
    8. Прийняття рішень про принцип систематизації літератури.
   Принцип систематизації може бути тематичним, хронологічним, логічним, географічним та ін.
    Використовуючи бібліографічні покажчики, картотеки, каталоги, відбираються книги і періодичні видання по темі.
    Перегляд, відбір та групування літератури в відповідності до структури виставки.
    9. Візуальний перегляд книг(бажано за допомогою консультації фахівця) до заключного відбору матеріалів для експозиції.
10. Бібліографічний опис, анотування найбільш цінних видань.
11. Підготовка бібліографічних списків.
12. Підбір текстів та цитат.
13.1. При підборі текстів та цитат використовувати твори видатних державотворців, державні документи, статті з газет і журналів, вислови діячів науки і культури.
    13.2. Тексти і цитати повинні бути закінченими по змісту, короткими, виразними, не потрібно довільно скорочувати цитати. Наводячи цитату, необхідно вказати джерело.
    13.3. Підбір цифрових та інших фактичних матеріалів за допомогою словників, довідників, енциклопедій та ін. довідкових матеріалів.
    14. Вибір місця розташування виставки, інтер’єру, речових елементів, кольорових композицій та ін. елементів оформлення.
   15. Оформлення заголовка назв, розділів, текстів і цитат.
   16. Розміщення матеріалів на стенді і оформлення виставки.
   17. Реклама виставки.
   18. Повідомлення читачів про виставку (оголошення, запрошення, інформація по радіо, в газеті та ін.).
   19. Підготовка усних форм експонованої літератури (бесід, оглядів, інформацій на радіо).
   20. Систематичне наповнення новими надходженнями експозиції виставки.
   21. Збір відгуків і зауважень читачів.
   22. Облік відвідувань і книговидач з виставки.
   23. Аналіз ефективності книжкової виставки.
    Аналіз ефективності книжкової виставки здійснюється у відповідності до таблиці:

Параметр

 

Ранг

Середній
    бал

Місце

1

2

3

4

5

1

2

3

4

5

6

7

8

9

1

Актуальність

 

 

 

 

 

 

 

2

Наочність

 

 

 

 

 

 

 

3

Повнота розкриття  проблематики

 

 

 

 

 

 

 


   

1

2

3

4

5

6

7

8

9

4

Використання інтерактивності

 

 

 

 

 

 

 

5

Відповідність читацьким потребам

 

 

 

 

 

 

 

6

Бібліографічне забезпечення

 

 

 

 

 

 

 

7

Новизна форм

 

 

 

 

 

 

 

8

Реклама

 

 

 

 

 

 

 

9

Комфортність

 

 

 

 

 

 

 

10

Доступність бібліотечної виставки

 

 

 

 

 

 

 

   23.2. По кожному параметру вираховується середній бал та визначається параметр, який набрав найбільший середній бал.
   23.3. На основі аналізу даних таблиці визначаються параметри виставкової діяльності, які потребують удосконалення.


Склала Мацей О.О.,
зав. НМВ НБ ХНУ


 Пам’ятка з оформлення книжкових виставок

І. Вимоги до виставки
   Виставка повинна:
  • справляти цікаве зорове враження на читача, щоб приваблювати, направляти увагу читача в потрібному руслі
  • бути зрозумілою адресату (користувачу)
  • акцентувати увагу на конкретних аспектах теми (проблеми)
  • впливати на особистість користувача
ІІ. Технічне оснащення виставки.
  1. Компонування матеріалу.
  2. Оформлення текстів і ілюстрацій.
  3. Підготовка стендів, вітрин, полиць.
  4. В елементах дизайну оснащення доцільно враховувати пропорції, колористичні та інші особливості документів, які експонуються. Виставка повинна бути оформлена з урахуванням естетичних вимог, оригінально, нестандартно, приваблювати увагу читачів. На виставці для підсилення окремих акцентів можна використовувати квіти, етнографічний матеріал тощо.
ІІІ. Вимоги до оформлення виставок
   1. Вибір заголовку та цитат виставки.
  • Основна ідея бібліотечної виставки полягає в її заголовку.
  • Вибір заголовку бібліотечної виставки здійснюється після того, як буде визначена основна ідея та підібрана література, так як в процесі підбору літератури може змінитися концепція виставки, і заголовок перестане відповідати змісту.
  • Заголовок повинен бути яскравим та виразним (існує безліч збірників афоризмів, поетичних антологій, які дають змогу підібрати назви та цитати до різних тематичних виставок)
  • Обсяг заголовка не повинен перевищувати п’яти слів. Тому навіть віршовані цитати-заголовки слід вибирати короткі або при необхідності скорочувати їх.
  • Заголовок виставки опосередковано відображає цільове та читацьке призначення виставки.
  • Оригінальність заголовка, відсутність запозичень, особиста фантазія автора виставки дають змогу найбільш повно відобразити і життєву позицію бібліотекаря, і його бачення проблеми, якій присвячена виставка.
  • Необхідно з обережністю підходити до використання багатозначних заголовків, буде це цитата, чи оригінальне висловлювання.
  • Використання рекламних прийомів: інтригуючий заголовок виставки приваблює увагу користувача.
  • Заголовки та цитати слід оформляти виразно та нетрадиційно, використовуючи в різноманітних сполученнях форму звитків, овалів, зображених розгорнутих книг та ін.
  • В окремих випадках можна фігурно обрізати край цитати, що в поєднанні з кольоровим тоном може викликати незвичний зоровий ефект.
    2. Об’ємна організація візуального середовища:
  • Наскрізні обойми (цитатні, образотворчі, портретні, фото-атрибутивні) являють собою ланцюжок тематичного матеріалу, змонтованого за допомогою вузьких паперових смужок по краях. Інший елемент – розрізана ілюстрація, частини якої можуть бути зміщені, щоб підкреслити об’єм. Ефекти просвічування, вітражності при оформленні оживлять візуальний простір виставки.
  • Об’ємні носії інформації в вигляді склеєних кубів, паралелепіпедів, шарів, конусів, пірамід, на яких на різних рівнях і планах можна закріпити цитати, ілюстрації, портрети.
  • Підвісні цитати – штандарти (на нитках або стрічках), обрамлені у вишукані рамки, створять враження легкості і руху усієї експозиції.
  • Фігурне розташування книжкового та образотворчого матеріалу – розташування в вигляді віяла, гармошки, дугою, виступами, в похиленому вигляді і т. і.
   3. Композиційні методи, які дають змогу добитися більшої виразності текстової частини та виставки:
  • Збільшення (зменшення) об’єкту. Змінення масштабу спонукає по-новому подивитися на звичне. Не слід захоплюватися зменшенням – масштабна картина, зменшена до розмірів поштової марки, погано сприймається.
  • Фрагментування. Виділення одного із елементів композиції (малюнка, слова заголовка та ін.) дає змогу придати йому відособленість і самоцінність.
  • Монтаж. Сполучення елементів одного походження, різнорідних компонентів, додавання дзеркального відображення (використовують, коли необхідно підкреслити порівняння матеріалу, представленого в різних розділах).
  • Зміна фактури: створення ілюзорної рельєфності; зміна кольору, напрямку штрихування; горизонтальне або вертикальне розтягування об’єкту.
    4. Мова бібліотечної виставки передбачає визначену послідовність викладення: перший розділ виставки носить настановний характер – він пояснює послідуючі. Якщо в першому розділі заявлено про щось, то в послідуючих розділах представлена література, яка підтверджує це.
    5. Гармонійне поєднання світлих та темних, однотонних та ілюстрованих обкладинок книг.
    6. Яскраві ілюстрації, які характеризують основні моменти теми.
    7. Ступінь відмінності об’єкту від фону:
  • виділення книг за допомогою розмірних та кольорових співвідношень (книга більшого або меншого формату серед рядка рівних за розмірами, біла обкладинка або обкладинка з яскравим малюнком серед однотонних обкладинок);
  • розміщення книг в розгорнутому вигляді;
  • показ текстів та ілюстрацій;
  • графічні засоби експозиції можуть також відтворювати визначені елементи видань, спрощуючи зорове орієнтування в структурі бібліотечної виставки.
    При необхідності звернути увагу на видання і конкретну статтю у ньому, до книги роблять закладку або карточку, на якій вказано, що в ній пов’язано з темою виставки.
    8. Експонування періодичних видань:
  • журнали слід показувати на виставці розгорнутими на тій сторінці, де починається стаття, яка рекомендується;
  • газети слід ставити так, щоб було добре видно заголовок статті, яка рекомендується.
9. При оформленні виставки потрібно прагнути до стильової єдності:
  • кольорове вирішення і вибір шрифтів повинні підпорядковуватися характеру теми;
  • в оформленні текстів (фон, колір, шрифти) і ілюстрацій (розташування підписів, підкладка на пастарту) повинна бути єдність: оформлення однакових по значенню матеріалів повинно бути однотипним.
    10. Музичний супровід створює систему естетичних асоціацій, пов’язаних із світом  звуків, характерних для тої чи іншої теми виставки.
ІV. Основні вимоги до виставкового оснащення
  • Найбільша площа показу при мінімальному використанні площі
  • Простота конструктивних рішень
  • Стійкість оснащення (стенда, стелажа)
  • Естетична завершеність і закінченість форм
  • Варіативність
  • Можливість локального підсвічування
  • Ергонометричне обґрунтування розмірів

Список використаної літератури

1. Ашаренкова Н.Г. Інноваційні процеси у масовій роботі ЦБС: Метод.посіб.для бібл. прац./ Ред. Головащук М.І., рец. Горбаченко Т.Г., канд. пед. наук , проф. КДІК.- К., 1996.- 67с.
2. Доморацкий В.П.    Наглядность в работе библиотеки: системный подход: Методическое пособие/ В.П.Доморацкий, М.В.Белоколенко.- М.: Либерея, 1999.- 56с.: ил.
3. Олзоева Г.К.    Массовая работа библиотек: Учебно-методическое пособие.- М.: ЛИБЕРЕЯ-БИБИНФОРМ, 2006.- 120с.- (Библиотекарь и время. ХХI век.; Вып.№43).

Чабан К.А.,
зав. НМВ бібліотеки ХНУ (2006p.)

Підсумок анкетування читачів
"Книжкова виставка – предмет інтер’єру, чи Ваш надійний помічник",

проведеного бібліотекою в 2006 р.

   Однією з традиційних функцій кожної бібліотеки є інформування читачів про склад її документно- інформаційних ресурсів. Це реалізується шляхом масового та індивідуального інформування, усного, письмового та наочного. Книжкова виставка – один із шляхів наочного доведення до читачів інформації про новинки у фонді бібліотеки, це форма тематичного розкриття фонду з актуальних для читачів тем, оригінальна форма привертання уваги та реклами книг. Як сказано в "Довіднику бібліотекаря.-СПб, 2002", "Бібліотечна виставка – це публічна демонстрація спеціально підібраних та систематизованих творів друку та інших носіїв інформації, рекомендованих користувачам для перегляду та ознайомлення". В залежності від призначення й мети, термінів експонування та представлених ресурсів, конструктивних особливостей й доступності кожна книжкова виставка вирішує своє конкретне завдання. З часів перших бібліотек і до сучасних форми книжкових виставок видозмінювались та удосконалювались. На методику й технологію їх організації значно вплинули досягнення науки та практики, опанування нових інформаційних технологій та, зрештою, самі видання, які під впливом технічного прогресу трансформувались з друкованих у електронні. Сучасна виставка не обмежується лише представленням документів з фонду бібліотеки. Наявність фактографічної інформації, посилання на інші ресурси, в т.ч. інтернет, звертання та питання до читачів ( в разі виставки-вікторини) роблять її засобом комунікації та сприяють розширенню співпраці бібліотеки з її користувачами.
    Бібліотека ХНУ з перших днів свого існування й донині використовує книжкові виставки як дієву форму показу книг, що супроводжується розкриттям їх змісту, допомагає читачам у пошуку й привертає увагу до нових видань. Кількість виставок за останні десятиліття коливається в межах 60, а експонованих на них видань важко перелічити. Серед форм виставок наші бібліотекарі використовують виставки новинок та тематичні, окремих видань та віртуальні. За розміщенням бібліотекою готуються як стаціонарні виставки у залах, так і пересувні виставки у корпусах університету та віртуальні, доступні через Інтернет цілодобово.Як відомо, підбір документів до виставок, а також численних цитат та анотацій, графіків та таблиць, ілюстрацій та іншого матеріалу, їх систематизація, подання та оформлення вимагає від працівників бібліотеки чималого часу, майстерності та творчості. Багато питань виникає при організації окремих, особливо пересувних виставок, віртуальних на сайті бібліотеки, обліку роботи та обліку використання виставок тощо.
    Удосконалення даної форми робити – в полі зору нашої бібліотеки постійно. Підготовлено консультацію, проведено конкурс професійної майстерності; методику організації виставок вивчали під час атестації, занять з підвищення кваліфікації. Та, як відомо, ефективна книжкова виставка - та, яка відповідає вимогам та запитам користувачів. Це ми й намагались виявити, провівши анкетування наших читачів в 2006 р.
    Основна мета анкетування -  виявити, чи відповідають зусилля працівників бібліотеки сподіванням читачів, чи привертає виставка увагу, чи використовується повноцінно й раціонально. Окрім того, нас цікавили такі питання:
  • мотивація та частота звернення читачів до виставок в бібліотеці;
  • шляхи інформації користувачів про бібліотечні виставки;
  • враження від оглянутих виставок, в т. ч від нових їхніх форм;
  • аспекти використання читачами представлених ресурсів;
  • рекомендації та зауваження читачів з кращої наочності та дієвості даної форми.
   З урахуванням переліченого, на початку 2006 р. розроблена анкета із 8 запитань. Анкета обговорена серед колективу та впродовж травня - червня проведене опитування 300 респондентів-читачів бібліотеки ХНУ усіх пунктів видачі.
    Склад респондентів. Студенти ХНУ – 89%, серед них 45% складають студенти 1-3 курсів та 44% - 4-6 курсів. Це переважно студенти денної форми навчання ( заочники 8%, 0,7%-
  • друга вища освіта).
  • Аспіранти та викладачі – 1,33%.
  • Співробітники бібліотеки – 7,3%. До опитування залучались працівники посади "бібліотекар" різних категорій відділів обслуговування.
  • Не вказали відомостей- 2,3%.
   Таким чином, більша половина опитаних (56%) складають респонденти, які мають про книжкові виставки гарне уявлення (студенти старших курсів, аспіранти, викладачі та співробітники бібліотеки). Отже, ми сподівались, що їхні думки будуть більш результативними, аніж читачів-першокурсників.
    Перейдемо до аналізу відповідей по запитаннях.
    1. Як часто ви звертаєтесь до книжкових виставок?
  • Щоразу, як приходжу до бібліотеки – 17,3% опитаних (з них 13% студенти, 4,3 % співробітники).
  • Інколи 70,3%.Загалом, як видно, для 88% опитаних книжкова виставка – запитаний інформаційний ресурс, що надзвичайно втішає.
  • Проте, 12% опитаних ніколи не звертаються до виставок. Серед них- студенти молодших курсів -6,7%; старших- 5,3%. Про причини дізнаємось пізніше.
    2. З яких джерел Ви дізнаєтесь про книжкові виставки? ( див. діаграма) :
  • 70% побачили самі
  • 16% звернулись за рекомендацією бібліотекаря
  • 14% опитаних порадили знайомі
  • 4% звернули увагу на інформацію про виставки на веб-сайті бібліотеки
2
    Таким чином, для більшості виставка - це предмет наочної інформації, яка уже своїм виглядом привертає увагу. Не зайвими, як видно, залишаються такі заходи бібліотеки, як поради бібліотекарів та інформація на веб-сайті бібліотеки. До порад знайомих при використанні виставок звернулись 14% опитаних ( майже всі студенти, двоє співробітників). При підрахунку загальної суми голосів виявилось104%, що говорить про те, що наші респонденти використовують кілька шляхів інформації про виставки.
    3. Які виставки бібліотеки справили на Вас найкраще враження? (див. діаграму):
  • Виставка новинок – 57%.
  • Тематична виставка – 8% ( при цьому давалась можливість вказати зали та назви виставок. Найбільше- 4 рази згадано абонемент ( 3,4-й поверхи, особливо, виставки художньої літератури), з читальних залів тричі згадано 7 поверх - виставки "Освіта ХХІ століття" , "До вершин економічних знань" та виставка одягу, взуття, малюнків (роботи студентів), по одному разу згадано 6 поверх "Про Патона", 9 поверх.
  • Виставки праць викладачів справили враження на 26% опитаних.
  • Персональні виставки- на 7% опитаних.
  • Віртуальні на 10% опитаних.
    1    
    Як видно, найперше призначення виставки - показати нову літературу, це видно по тому, як запитуються виставки нових надходжень. Для студентів університету теж неабияке значення мають виставки праць викладачів (на другій позиції за кількістю голосів). Втішає той факт, що для 10% опитаних нова форма виставки - віртуальна знайшла свій відгук (третя позиція).  Персональні виставки - на останній сходинці (вочевидь тому, що бібліотекою рідше організовують такі виставки в порівнянні з тематичними, тай читачі, на мою думку, не завжди усвідомлюють значення цього терміну).
    4. Проходячи повз книжкову виставку в бібліотеці, чи хотіли б Ви (див. діаграму):
  • Підійти і ознайомитись? "Так" відповіли 61% опитаних.
  • Прочитати цікаві цифри і факти, цитати- 38% "Так". Як відомо, не кожна виставка в бібліотеці містить такі відомості, проте видно, що не слід ігнорувати таким фактом привертання уваги до експонованих видань.
  • Порекомендувати іншим виставлені видання – 4%.
    1        
    Як видно із підрахунків, у більшої половини опитаних наші виставки викликають гарні враження, вони хотять їх використовувати не лише для знайомства з виданнями, а й для того, аби взнати нові цікаві факти, цифри. Коли експоновані документи не відповідають запитам читачів, деякі з них мають намір сказати своїм знайомим про них. Проте, для 1,7% опитаних ( це 5 студентів старших курсів), виставки не зовсім досконалі й вони хотіли б дати слушну пораду бібліотекарям. Яку? Про це дедалі пізніше, оскільки анкета передбачала спеціальні запитання.
    5. Література, експонована на виставках, допомагає (результати див. у діаграмі):
  • Задоволенню навчальних та наукових запитів (  22,7% опитаних).
  • Кращій обізнаності про фонд бібліотеки ( для 23%).
  • Знайомству з новою літературою ( 37%).
  • Розширенню загального кругозору ( 42,3%).
    Аналіз відповідей даного питання говорить про те, що виставки більше сприяють розширенню загального кругозору (перша позиція за кількістю голосів), а ніж задоволенню навчальних та наукових запитів (остання позиція за сумою). І не дивно, адже задля підручника чи написання статті читачі звертаються до бібліотекарів у залах, в каталог, а не до виставок. Аби тема виставки співпала із конкретним запитом читача по підготовці до семінару чи контрольної, таке буває дуже рідко. Проте знайомлячись із новинками (друга позиція по загальній сумі) та фондом бібліотеки (третє місце по сумі) посередньо, читач в подальшому використовує експоновані на виставках видання. Загальна сума голосів 126% говорить про те, що респонденти відмічали декілька позицій. В анкеті був запропонований "Ваш варіант відповіді". На запитання, в чому допомагають читачам видання з виставок, написали, що все перелічене підходить. Отож, говорити про якісь специфічні функції виставок, не відомі бібліотекарям, не доводиться.
    6-те запитання стосувалось думок користувачів про нову форму виставки – віртуальної - на сайті бібліотеки. Як відомо, бібліотека не вперше представляє читачам таку виставку- за останні кілька років на сайті бібліотеки організовано 7 виставок. З них 3 тематичні з української культури, екології, інтернет, одна персональна ( присвячена Т.Г.Шевченко) та 2 нові виставки- плакати з нормативної документації. Як виявилось за результатами підрахунків відповідей, для наших респондентів дана форма виставки, це:
  • Оригінальна форма реклами книги  -14,7% .
  • Знайомство з книгою в режимі он-лайн- 12%.
  • Наявність додаткової інформації ( цитат, ілюстрацій) - 18,3%.
  • Ефективний пошук – 30,3%.
  • Недоступна форма через відсутність доступу до Інтернет – 31,3%.
    Шкода, що не всі респонденти змогли дати характеристику нашим віртуальним виставкам ( в середньому біля 30% змогли оцінити переваги нової форми виставок та дати їм оцінку). Для 31,3% - це недоступна форма через відсутність доступу до Інтернет. Один читач написав, що взагалі вперше про таке чує, що свідчить про необхідність реклами в стінах бібліотеки.
    Проте найперше, що відзначили користувачі як перевагу віртуальної виставки над реальною- це набагато ефективніший пошук. На другій позиції за підрахунками голосів – наявність додаткової інформації ( цитат, ілюстрацій) та їх оригінальне представлення, анімаційні ефекти, що загалом оцінюється як оригінальна форма реклами книги. Та й, зрештою, віртуальна виставка- це ще один із видів знайомства із книгою, доступний поза межами бібліотеки ( четверта сходинка за кількістю голосів). Щодо оцінки за 5-бальною системою, 71 опитаних ( 23,7% від загальної кількості) дали оцінки. З них оцінили виставки на сайті на "5"- 41 респондентів ( 13,7%),
   На "4"- 25 опитаних ( 8,3%)
   На "3"- 1,7%.
3
   Віртуальні виставки на сайті бібліотеки ХНУ

    форма реклами книги

шлях знайомства з книгою

є цитати, ілюст рації

ефективний пошук

недос-тупна форма

оцінка за "5" балами


   В подальших двох запитаннях ми хотіли взнати оцінку читачами усіх наших книжкових виставок та пропозиції по їх удосконаленню. Сьоме запитання ми подали у новій незвичній формі - ми скомпонували схвальні та критичні характеристики окремих позицій книжкових виставок та виставили їх у стовпчики. Зліва розмістили схвальні, справа- критичні. Наприклад, ми питали, чи виствка привертає увагу, чи ні; чи на ній є нова цікава література,- або читач на виставці не бачить такого для себе; чи оригінальне художнє оформлення, чи написи можна було б поміняти…. Таким чином, ми відібрали 12 характерних параметрів, за якими можна було б скласти узагальнений потртет книжкових виставок в бібліотеці ХНУ. Респонденту потрібно було лише поставити відмітки напроти одного із тверджень. Що вийшло із того - видно на графіку.
   Схвальні характеристики за підрахунками голосів вибудувались у такій послідовності:
  • Нова література на виставках ( 57%)
  • Привертає мою увагу – 46%
  • Цікава тема виставки – 38%
  • Затишніше в залі, коли там є книжкова виставка ( як предмет інтер’єру приміщення) – 36%
  • Наявність на виставках ілюстративного матеріалу – 34%
  • Наявність на виставках цікавих цитат, фактів, графіків тощо-31%
  • Наявність фотокарток відомих осіб – 29%
  • Оригінальне художнє оформлення – 28%
  • Кількість виставок достатня-27%
  • Кількість екпонованої літератури на виставках достатня– 26%
  • Незвичне представлення книг- 24%
  • Зручне розміщення книг на відкритих полицях –      24%
   Поряд із схвальними відгуками читачами висловлено чимало критичних зауважень. Почнемо аналіз із тих, які набрали найбільше голосів в порівнянні з аналогічними позитивними характеристиками.
  1. Зручність доступу. Якщо одні читачі задоволені зручністю виставки на відкритих полицях, то майже стільки ж висловлено невдоволень стосовно виставок за склом, які аж ніяк не сприяють тому, аби книгу взяли в руки. Виставка за склом і не можна взяти книгу – 21%
  2. Кількість літератури на виставках- якщо для 26% респондентів ця кількість достатня, то 17% опитаних хотіли б бачити більше книг на виставках.
  3. Якщо загальне художнє оформлення виставок 28% респондентів оцінили за гарне, то12 % висловились про те, що "написи можна було б поміняти" ( чи то текст- чи їх художнє вирішення- не зрозуміло)
  4. Наявність додаткової інформації на виставках (цитати, факти) цілком задовольняє 31% користувачів. Але 9% респондентів не звертають увагу ні на зайві написи, ні на фотокартки- аби лиш були книги. Мало того, 4% опитаних відзначили, що ілюстрації на виставках- зайві.
  5. Кількість виставок- для 27% достатня , для 9% опитаних " виставки дуже рідко змінюються" , для 3%- дуже часто ( це бібліотекарі).
  6. Незвичне представлення книг на виставках відмітили 24% респондентів, а 8% написали "книги лежать так, що їх і не видно".
  7. Тема виставки мене не цікавить – 6,3%
  8. Чи виставка привертає увагу-"не помічаю виставок"-5%
  9. Вставка як предмет інтер’єру-"виставки в залах- ні до чого"-4,3%
5
   Таким чином, у характеристиці та оцінці виставок бібліотеки читачами схвальні оцінки переважають над критичними по всіх позиціях. Як позитивні факти відзначено новизну видань та привабливість виставок, актуальність тематики та подання матеріалу ( наявність ілюстрацій, цитат, фактів), гарне художнє оформлення, що сприяють читачам у пошуку, знайомств з новинками, їх комфорту та зручності роботи в бібліотеці (оскільки виставка гарно доповнює інтер’єр). А загальна оцінка відобразилась на позитивній оцінці праці бібліотекарів. Поряд із тим, висловлені критичні зауваження по окремих позиціях змушують звернути увагу на них в подальшій організації процесу.
   дати рекомендації бібліотекарям для кращої результативності книжкових виставок. Висловлено 46 побажань, серед них:
  • загального плану - "Так держать", працювати, творчості та натхнення, проводити і так надалі, дуже цікаво
  • вдячності за працю - "виставки у бібліотеці дуже гарні, це оцінено студентами в усній формі багато раз", "покращувати практично немає що", "все добре, мене все влаштовує", "працівники бібліотеки дуже кваліфіковані, тому рекомендації давати їм не потрібно", "на мою думку працівники і без моєї допомоги чудово справляються з своїми завданнями".
   Проте, є й конкретні рекомендації
    Оргінізація праці:
  • 16 рекомендацій стосовно реклами виставок: " більше повідомляти про виставки, давати більше інформації про тему виставки та час її проведення, повідомляти завчасно студентів про виставку, заздалегідь проводити рекламу, краще інформувати про наближення виставки. За декілька днів до виставки зробити та роздати студентам маленькі листівки, де б повідомлялося про час і тему виставки, більше реклами про виставки: яскравіша і поширеніша реклама (можливо плакати, оголошення), ширше інформувати про виставки, їх проведення та тематику, більше реклами про проведення виставок, ширше інформувати потенційних відвідувачів про тематику виставок, місце і час їх проведення, щоб виставки книг проводили частіше, а студентів обов’язково попереджали про дату їх проведення, інформувати завчасно про проведення виставок, краще інформаційне забезпечення, оригінальність представлення. давати більше інформації про місце та теми виставок,
  • збирати студентів для ознайомлення з літературою виставок більш частіше та масовіше,
  • яскравіше оформляти назви виставок,
  • книги, які є в наявності в 1-2 прим. не виставляти на виставки за склом, так як вони часто запитуються студентами (крім виставок на короткий термін)
  • нові стелажі
   Тематика та наповнення:
  • треба обирати теми, які б цікавили студентів,
  • зробити виставку на тематику, що більше хвилює молодь, а щоб дізнатись про що йде мова, потрібно провести анкетування,
  • частіше проводити виставки наукових робіт студентів
  • корисно було б робити виставки по окремих спеціальностях (напрямках): фінанси, економіка та ін.,
  • частіше поповнювати виставки новим матеріалом, новими періодичними виданнями,
  • більше англомовних книг,
  • продовжувати та удосконалювати (в інформаційному плані) книжкову виставку "Від перших вершин до наукових висот", вона потрібна і актуальна.
    Про те, на яку конкретно тему хотіли б побачити виставки- написано 115 відповідей. Серед них є такі, що давно вже діють в бібліотеці, є теми загального плану. А є й конкретні пропозиції від навчальної тематики до дозвіллєвої  (наприклад: "нові досягнення у сфері САПР", "глобальні економічні, політичні, геологічні проблеми світу", "як стати багатим", "про події історії із висвітленням нових фактів", "про відомих людей , що зараз живуть серед нас, українців, наприклад, Тимошенко", виставку жартівливу, або щоб стосувалась дозвілля, "міжнародні відносини Хмельницької області", помаранчева революція, охорона навколишнього середовища, екологічний стан України (список тем додається для розгляду зав. відділами до підсумку анкетування).
    Як видно, багато із тем перегукуються з тими виставками, що є давно й постійно діють у залах. Тож чи не принагідно перелік виставок ( витяг із плану роботи бібліотеки) вивішувати для студентів з вказанням терміну та місця її організації. Адже, часто буває- прийшов читач за книгою на абонемент, взяв її та пішов. А якби знав, що на цей час в залі на 5 чи 6 поверсі експонується нова література та ще й з теми, яка йому потрібна, не проминув би.
    Висновки анкетування.
   1. Мотивація та частота звертання до виставок. Як показав аналіз анкет, для більшості опитаних книжкова виставка- запитаний інформаційний ресурс – 88% респондентів звертаються до них при відвідуванні бібліотеки (з них 70% звертаються інколи, а 17% щоразу, як приходять до бібліотеки).
    2. Шлях інформації про виставку – більшість (70%) побачили самі при відвідуванні бібліотеки, що говорить про найперше призначення виставки- наочно рекламувати про наявні в бібліотеці документи, 16% порадили бібліотекарі. Дехто використовує поради знайомих та інформацію на веб-сайті.
    3. Враження від книжкових виставок та їх використання:
   Загальне враження від виставок- позитивне. У 61% опитаних, коли вони бачать виставку, виникає бажання підійти і ознайомитись із представленими виданнями, у 38%- почитати цікаві цифри і факти, навіть порекомендувати книги своїм знайомим. У виставках читачів приваблюють новизна літератури та актуальність тематики, наявність додаткового матеріалу, що розкриває книгу (цитат, ілюстрацій, фактографічного матеріалу), оригінальне художнє оформлення та дизайн, а також той факт, що книги з виставки можна оглянути при безпосередньому контакті - просто взяти з відкритої полиці. Серед форм книжкових виставок найбільше зарекомендували себе виставки новинок, тематичні, праць викладачів, персональні. Респонденти надзвичайно позитивно оцінили появу нової форми виставки - вірутальної - на сайті бібліотеки, зокрема, ефективність навігації по ній. Як читачів використовують літературу, представлену на виставках? Попервах для розширення загального кругозору, потім для знайомтсва з книжковими новинками та фондом бібліотеки, які посередньо впливають на задоволення навчальних та наукових запитів. Вцілому, читачі вдячні зо організацію такого інформаційного ресурсу. Тож говорити про книжкову виставку як лише предмет інтер’єру бібліотечних приміщень, не доводиться.
    Поряд з тим, висловлені респондентами певні критичні зауваження та рекомендації дають змогу виробити деякі організаційні прийоми та прийняти низку управлінських рішень. А саме:
  1. Хоча книжкова виставка сама є формою реклами книги, проте, як видно із анкетування, вона теж потребує належної реклами. Багато респондентів воліли б завчасно знати про час, тематику та термін функціонування певних книжкових виставок (про це є 16 пропозицій). На практиці, як відомо, читач відвідує бібліотеку за конкретним запитом й рідко буває в усіх залах одночасно. Саме тому є доцільним наявність постійно діючого плакату про виставки в бібліотеці (витяг із річного плану з конкретизацією в термінах) ще при вході в бібліотеку. Можливо, слід поставитись до виставки більш серйозно і рекламувати її поряд з іншими інформаційними заходами - так, як ми це робимо при Днях інформації? (шляхом оголошень, бібліотечного радіо). Можливо, для постійно діючих слід видавати "Путівник по виставці" (припустимо, по виставці праць викладачів). Тому пропоную посилити контроль за рекламою книжкових виставок ( сектору просвітницької роботи)
  2. Книги, які є в наявності в 1-2 прим. не виставляти на виставки за склом, так як вони часто запитуються студентами (крім виставок на короткий термін). І далі "Виставка за склом і не можна взяти книгу" написали 21% опитаних. Що робити бібліотеці у випадку виставки за склом? Дозволю собі короткий ліричний відступ. Як сказано в "Довіднику бібліотекаря.-СПб., 2002.-С.168 "Обязательное условие выставочной деятельности- открытый доступ к экспонируемой лиретаруре". В наступному підручнику Робота з читачами.-М., 1970.-С.239 "Показ книги с внешней стороны не может служить достаточной рекомендацией. Нужно предоставить читателям возможность непосредственного знакомства с книгой:подержать книгу в руках, перелистать, посмотреть текст, остановиться на предисловии и оглавлении, рассмотреть иллюстрации".Не кажучи вже про видачу книг з виставки…як відомо, ефективність виставки вимірюється цим показником- обліком книговидачі з виставки, відгуками читачів про експозицію. Очевидно, що у виставки за склом дещо інше призначення і  для використання її можливостей та одночасного використання книг є доцільним виставляти не саму книгу, а її зображення. Та для більш чітких рекомендацій варто провести окреме обстеження чи аналіз.
  3. Слід і надалі продовжувати прийоми раціонального розкриття книг на виставках за допомогою фактографічно- ілюстративного матеріалу, традицій в оформленні та дизайні. А ось нові форми слід детальніше рекламувати та вивчати їх ефективність ( йдеться про віртуальні виставки).
  4. Для більш тісного зв’язку з читачами слід надалі запровадити зошити відкуків  про виставки, використовувати різноманітні звернення до читачів на виставках.
   Предмет окремої уваги- аналіз анкет співробітників. Попервах, укладаючи анкету, ми мали на меті провести опитування лише читачів. Але після збору всіх анкет вирішено було провести опитування ще й бібліотекарів відділів обслуговування, оскільки, на думку адміністрації, ця група працівників не завжди володіє навиками організації виставок й  не завжди використовує їх в своїй роботі.
   В анкетуванні брали участь 22 бібліотекарі 1,2 категорії всіх відділів обслуговування. Які форми виставок справляють на працівників найкраще враження? Результати такі ж, як у респондентів- читачів, а саме :
  • Виставка новинок – 64% (14 анкет)
  • Праць викладачів - 45% (10 анкет)
  • персональні -14% (для 3 працівників)
  • тематичні – 9% (для 2-х)
  • віртуальні - 9% (2 прац.)
   В своїй характеристиці книжкових виставок працівниками відзначено:
  • новизну представленої на виставках літератури та їх велику кількість – 64% (14 бібліотекарів)
  • актуальність тематики 54% (12 бібліотекарів)
  • що виставки є гарним предметом інтер’єру у залах та привертають увагу своїм зовнішнім виголядом – 45% (10 бібліотекарів)
  • наявність додаткового матеріалу - ілюстрацій, фотокарток, фактографічної інформації – 36% (8 працівників)
  • оригінальність художнього оформлення та незвичне представлення книг – 18% (5 прац.)
    Такі ж характеристики виставок в оцінках читачів. Негативних характеристик мало, але все-таки вони є - відзначено незручність виставок за склом, з яких не можна взяти книгу -13% (3 прац.); що виставки часто змінюються -9% (2 прац.); що написи можна було б поміняти – 4% (1 прац.), що на виставках мало літератури – 4% (1 прац.). Та ось які написи і на яких виставках мало книг - залишається невідомим. Цікаво, а чи говорять наші бібліотекарі про думки та пропозиції комусь іще, окрім анкетування? Напевне ні, оскільки, аналізуючи друге запитання анкети, я знайшла підтвердження своїм думкам.
    Питання було таке: "Проходячи повз книжкову виставку, чи хотіли б Ви":
  • Підійти і ознайомитись – "Так" відповіли 64% (14 б-рів)
  • Почитати цікаві цифри та факти – 59% (13 працівників)
  • Порекомендувати іншим – 18% ( 4 працівники)
  • Дати слушну пораду бібліотекарям – жодної відповіді.
    Дані останньої та передостанньої позицій викликають розчарування, оскільки ніяких порад та пропозицій при організації виставок у бібліотекарів не виникає; шкода. Передостання позиція теж викликає занепокоєння, оскільки порекомендувати іншим книги з виставки хотять лише 4 працівники з 22 опитаних. Як бачите, бібліотекарі у " виставковому питанні" поводять себе як читачі – споживачі готового продукту,- почитати, подивитись. Але ні дати слушну пораду, ні рекомендувати представлені видання читачам більшість респондентів даної категорії не мають бажання.
    Це характеристика групи загалом, а при аналізі окремих анкет  виявляються ще цікавіші речі. Одного працівника у виставках привертає лише те, що там є цікаві ілюстрації… й більш нічого, для 2-х інших картинки та фотокартки важать більше, як нові книги, їх кількість.
    Література, експонована на виставках допомагає нашим працівникам:
  • Кращій обізнаності про фонд – 72% (6 прац.)
  • Знайомству з новою літературою – 50% (11 прац.)
  • Задоволенню навчальних та наукових запитів – 22% (5 прац.) - цікаво, яких? Адже жоден з опитаних не навчається та не займається наукою.
  • Розширенню загального кругозору – 63% (14 прац.). Серед них 3 респонденти, для яких виставка, окрім розширеня кругозору, більш нічого не несе.
    Стосовно віртуальних виставок. Половина опитаних поставили оцінку за 5-бальною системою –"5" або "4", хоча враження вона справила лише на 2, а для 5-х працівників ця форма взагалі закрита через відсутність доступу до Інтернет. Цікаво, де це не відкривається бібліотечна веб-сторінка і хто не має до неї доступу? Коли про інформаційний ресурс не має уявлення бібліотекар, як він може його рекомендувати читачам?
    Отже, результати анкетування співробітників по деяких позиціях могли б бути набагато кращими від відповідей читачів, адже це професійні люди, які в бібліотеці знаходяться щодня 8 годин, мають самі не лише цікавитись книжковими новинками з фонду, а ще й доносити й рекомендувати їх читачам, в тому числі засобами книжкових виставок. Звісно, не можна всіх рівняти по одному. Але приблизно четверта частина бібліотекарів 1-2 категорії потребує спеціальних знань, їх потрібно залучати до оргазізації виставок, підбору літератури. Можливо, на заняттях з підвищення кваліфікації у відділах доречно провести заняття з механізмів наочної рекомендації та реклами книги, проаналізувати, які форми виставок використовуються в бібліотеці. Новопризначеним працівникам без спеціальної освіти доречно давати для ознайомлення підручники з бібліотечної справи. Принагідно тут згадати про таку форму передачі знань, як наставництво. Та, звісно, враховувати їхні думки та ідеї при організації процесу. Не в усіх, але вони є. В рекомендаціях для кращої результативності виставок половина опитаних дали такі:
  • "Для розширення кругозору" - організувати виставки про артистів, композиторів, по психології.
  • Натхнення. Творчого підходу до справи.
  • Нових стелажів.
  • Удосконалювати в інформаційному плані ті виставки, що є.
  • Не виставляти на виставки за склом книги, які є в 1-2 примірниках, оскільки вони часто запитуються студентами - оце вже конструктивна та ділова порада, якою треба ділитись не лише в анкеті, а в звичайних бібліотечних буднях.

Додаток.
    Теми виставок, запропоновані респондентами(запитання №8)
    За якими темами ви б хотіли побачити виставку літератури?

  1. Психологія (9), новинки психології, все, що стосуєтся психології, практична психологія (2), психологія, особливо тести, філологія, психологія, особливо психологічні тести
  2. хочу бачити виставку з життя і праці акторів, артистів
  3. про видатних композиторів
  4. про відомих людей , що зараз живуть серед нас, українців, наприклад, Тимошенко…
  5. відомі політики світу
  6. виставку про нові надходження художньої  літератури, нові надходження у фонд – постійно діючі виставки, виставки новинок художньої літератури
  7. художня література (3), сучасна українська художня література, поезія сучасних авторів, фантастика, художня література зарубіжних авторів, новітня українська поезія, виставка сучасних українських письменників
  8. сучасний менеджмент (віяння в менеджменті), інновації в менеджменті
  9. спеціалізовані виставки з екноміки та менеджементу
  10. нові іноземні видання по матеріалознавству, ріжучих інструментах
  11. про події історії із висвітленням нових фактів
  12. помарачева революція
  13. новинки науки, цікаві історичні події
  14.  автомобільний транспорт, нові надходження, нові технології по відновленню та модернізації автомобілів
  15. інновації, дослідження, технологічні вдосконалення,
  16. досягнення студентів і викладачів ХНУ, виставка, щодо науково-дослідних робіт студентів 4 курсу, якісь новини викладачів нашого та інших університетів; наукові доробки наших науковців та студентів
  17. за темами написання курсових, дипломних, випускних робіт
  18. нові досягнення у сфері САПР
  19. нові видання з технічних і точних наук, наука і техніка, нові технології
  20. сучасні українські та зарубіжні філософські напрями
  21. глобальні економічні, політичні, геологічні проблеми світу
  22. тема моделювання, теми пов’язані з моєю спеціальністю (модельєр), сучасні дизайнери та модельєри, конструювання та моделювання жіночого одягу
  23. наукові досягнення в швейній промисловості
  24. виставку жартівливу, або щоб стосувалась дозвілля
  25. як стати багатим
  26. продаж книжок
  27. розвиток мікроінженерії
  28. тема: "педагогічне проектування"
  29. на медичну(3) та сільськогосподарську тематику.
  30. юридичні науки,
  31. щось пов’язане з фінансовим правом, податкове законодавство
  32. досягнення України в різних галузях впродовж останніх років
  33. міжнародні відносини, міжнародні відносини Хмельницької області.
  34. побачити нову економічну літературу (2), виставки нової літератури з економіки України, мікро та макроекономіка, виставка економічної літератури, теми пов’язані з економікою України, трансформація економіки в постінформаційному просторі, міжнародна економіка, економічна історія, економічна тематика, економіка,сучасний стан економіки України
  35. міжнародні економічні відносини та зовнішня політика України
  36. розвиток сфери послуг в Україні, література, що стосується сфери обслуговування (хімчистка і т.п.)
  37. іноземна література в оригіналі (сучасна і не тільки)
  38. іноземна література на мові оригіналу, з іноземної літератури
  39. на англ. мові економічні теми та актуальні теми сьогодення
  40. іноземні мови в нашому житті
  41. методика викладання іноземної мови
  42. виставка по дефектології чи спеціальна психологія
  43. психологія освіти
  44. тема невідомого, містичного,
  45. про єгипетські піраміди
  46. державна молодіжна політика
  47. філософія,
  48. міфологічні, книги фентезі, культурологічні, хімічні, археологічні.
  49. кредитний портфель банку
  50. кредитування в Україні, споживче кредитування
  51. "потенціал підприємства"
  52. бухгалтерський облік(2), бух.облік і його проблеми, актуальність проблеми обліку та аудиту основних засобів
  53. література (нова) по спеціальності (ОА - облік і аудит)
  54. гроші і кредит, фінанси підприємств
  55. фінанси підприємств невиробничої сфери
  56. лідерство, кар’єра, управління фірмою, секрети для керівників
  57. наукові досягнення українських діячів за останні роки
  58. про все "злободневне"
  59. будь-яка тема є цікава та пізнавальна, виставка на будь-яку тему буде цікавою і корисною
  60. не знаю
  61. популярна технічна (комп’ютерна, ігрова, мобільна) періодика
  62. цікавлять технічні науки, буде доцільним окремо розміщувати старі видання, які іноді кращі за змістом аніж нові.
  63. нові технології в галузі машинобудування, втілення нових технологій у машинобудуванні
  64. охорона навколишнього середовища, екологічний стан України
  65. екологія (2), біологія, генетика
  66. релігієзнавство
  67. література з прикладної психології, нейролінгвістичного програмування