Таньчук Т.М,.
директор обласної бібліотеки для юнацтва
м.Хмельницький

   Формула успіху обласної бібліотеки для юнацтва

   Мережа обласних юнацьких бібліотек стала помітним позитивним явищем у бібліотечному світі України.Такі універсальні бібліотечні заклади створені у всіх обласних центрах і виконують у своїх регіонах роль інформаційних та комунікативних центрів для юнацтва та молоді віком від 14 до 29 років. Саме юнацькі бібліотеки як найважливіші, унікальні соціальні інститути, що працюють з молодим поколінням, повинні бути предметом всебічної підтримки і турботи всіх владних структур, всього суспільства, тому що нинішні юнаки і дівчата - це майбутнє демократичної України. Враховуючи досвід перших десятиліть можна з впевненістю стверджувати, що функціональна модель обласної бібліотеки для юнацтва, яка включає в себе весь комплекс бібліотечно-бібліографічного обслуговування читачів, взаємодію з відповідними державними, громадськими, учбовими і трудовими колективами існує і діє, здобуває свого читача.
    За 25 років творчої праці колективом Хмельницької обласної бібліотеки для юнацтва сформовано 200-тисячний книжковий фонд, апробовано інноваційні форми інформаційного обслуговування читачів, досягнуто значного росту кількісних показників. За три останні роки кількість читачів зросла до 25 тисяч, здійснюється біля 350 тисяч книговидач.
    В період швидких і кардинальних змін, що відбуваються в суспільстві в останні роки нами розроблено і втілено в життя принципи нової бібліотечної політики і методи її реалізації. Ми перестали привертати увагу до наших проблем, а стали широко рекламувати свій інформаційний потенціал, додаткові послуги, налагоджувати дієву взаємодію з іншими соціальними інститутами, учбовими закладами, комерційними структурами.
    Для підвищення соціальної ефективності сучасної бібліотеки необхідне оновлення всіх сфер діяльності: системи управління, обслуговування, комплектування, підвищення кваліфікації. Ми сміливо розпочали запровадження економічних і соціально-психологічних методів управління, використовуючи програмно-цільове планування, залучення позабюджетних коштів, запровадили методи матеріального стимулювання працівників. Колективом чітко визначені пріоритетні, першочергові завдання, що визначають концепцію нового шляху розвитку бібліотеки, запроваджено маркетингові методи діяльності, організовано комфортне інформаційне середовище. Створено інформаційні зони, налагоджено оперативну інформацію про нові надходження.
    Нашу діяльність зосереджено на таких основних напрямках:
    " всебічне сприяння освіті молодих людей із урахуванням змін в системі освіти, створенням нових типів навчальних закладів та змін у програмних стандартах;
    " соціально-психологічна допомога молоді: підготовка баз даних з питань працевлаштування, освіти, дозвілля;
    " реклама бібліотеки та інформаційних послуг, розвиток додаткових послуг, фандрейзингова діяльність;
    " створення локальної комп'ютерної мережі та Інтернет-центру.
    Постійно удосконалюється структура бібліотеки, створено відділ реклами, зал періодики, зал інформаційної підтримки освіти. Заключено угоди про співпрацю з 20 організаціями на комерційній і взаємовигідній основі, що пов'язані з вирішенням молодіжних проблем. Постійно готуються і надсилаються у засоби масової інформації прес-релізи і прайс-листи, щотижня з'являються публікації про книги, зустрічі, виставки в стінах бібліотеки. Рекламі бібліотеки та послуг сприяють Тиждень бібліотеки, Дні відкритих дверей, Декади старшокласника, абітурієнта, першокурсника, Дні бібліотеки в школах.
    Бібліотека - ініціатор цілого ряду обласних молодіжних акцій: естафети пам'яті, обов'язку і честі, пошукової експедиції " Солдатський трикутник - жива історія війни ", заочної читацької конференції " Звитяга солдатська у пам'яті юних ", конкурсу сімей-ерудитів " Від роду до народу ", конкурсу молодих літературних обдарувань " О, мово моя, душа голосна України ", конкурсу на кращий юнацький структурний підрозділ ЦБС. Апробовано радіовікторини для юнацтва, радіотурнір молодих екологів, свято Валентина, міський конкурс гуморесок, ціла серія презентацій нових книг, мегапроекту " Пушкінська бібліотека ", монографії " Українці ", виставки майстрині керамічної іграшки Г.Гоми та художниці з Кам'янця-Подільського Н.Лашко. Вдруге бібліотека спільно з освітою та обласним центром соціальних служб для молоді провела обласний фестиваль творчості молодих інвалідів, конкурс-акцію малюнків " Ні - СНІДу ".
    Серед наших партнерів з'явились Хмельницька філія Міжрегіональної академії управління персоналом, молодіжна екологічна Ліга, благодійний фонд єврейської общини " Хесед-Бешт ", підприємство " Агрохім ", телеканал " Контакт ", газета " Є ", радіо " Поділля-Центр ", українська студентська спілка і ін.
    Продовжують реалізовуватись цільові програми " Поринемо у світ книги " по обслуговуванню книгою молоді, обмеженої в пересуванні та " Молодь проти наркотиків ".
    Обласна бібліотека для юнацтва стала лідером у наданні додаткових платних послуг серед бібліотек області і юнацьких бібліотек України.
    Всі наші здобутки хочу означити одним: колективу вдалося сформувати дух сприяння читачеві та високу культуру обслуговування. 31 бібліотечному працівнику притаманне свідоме ставлення до праці та велика відповідальність кожного за кінцевий результат - якість поданої інформації, задоволення читацького попиту. Ми прагнемо і надалі реалізувати всі свої можливості, енергію та професіоналізм на користь своїм читачам, зробити бібліотечні фонди максимально доступними, а бібліотеку - найпривабливішим місцем для молоді, найкращою інформаційною фірмою.