Микола Скиба: "Перспектива за зовнішнім тестуванням"
Пора вступних іспитів не за горами. Мабуть, більшість випускників Хмельниччини перевірять свої знання у вищих навчальних закладах „старим перевіреним способом" - складанням вступних іспитів. Проте частина старшокласників все-таки спробують „прорватися" до вузів через незалежне зовнішнє оцінювання. Як ставляться у вищій школі до нього ми вирішили запитати у ректора Хмельницького національного університету, доктора технічних наук Миколи Скиби.
Миколо Єгоровичу, скажіть будь ласка, які особливості цієї вступної кампанії для абітурієнтів?
Нинішня вступна кампанія не суттєво відрізняється від минулорічної. Її особливістю є те, що випускники з дипломом бакалавра мають можливість вступати на різні напрямки в інші вищі навчальні заклади держави. Наприклад, випускники з інших вузів, коли захочуть навчатися у Хмельницькому національному університеті повинні будуть складати тестовий іспит за фахом. Наші студенти із дипломом бакалавра на подальше навчання зараховуватимуть ся за рейтингом оцінок.
Крім того, ми будемо зараховувати на навчання студентів, які пройдуть незалежне зовнішнє оцінювання. Тим самим зменшимо навантаження на проведення вступної кампанії.
В цілому, правила прийому абітурієнтів ті ж самі: всі екзамени проводяться в тестовій формі. Завдання до тестів уже надруковані, тому їх може придбати кожен абітурієнт і готуватися до іспитів.
Другий рік поспіль в Україні проводиться незалежне зовнішнє оцінювання знань випускників шкіл, про яке Ви щойно згадали. Як оцінюєте минулорічні його результати?
На мою думку, зовнішнє тестування є справді об'єктивним оцінюванням знань випускників. Воно показує рівень підготовки, вказує на які недоліки слід звернути увагу. І, якщо незалежне оцінювання буде повністю охоплювати усіх випускників держави, то вступна кампанія до ВНЗ відпаде, за винятком деяких фахових спеціальностей, до прикладу, „фізична реабілітація", „дизайн". Результати минулорічного тестування показали, що питання були не складними і розраховані на середні знання учня. До речі, зовнішнє тестування практично позбавляє можливості корупційних дій. Паралельно з комп'ютерною перевіркою результатів тестувань, його здійснюють і незалежних експертів.
- Торік були інциденти, коли абітурієнтів із сертифікатами результатів зовнішніх тестувань деякі національних вузів держави не хотіли зараховувати як результат вступних іспитів. Чи були такі випадки у Хмельницькому національному університеті?
Ні. Ми всіх абітурієнтів, які мали сертифікати результатів зовнішніх тестувань, приймали до участі в конкурсі на зарахування.
В цьому році, як і в минулому, для кожної області виділені квоти для зовнішнього оцінювання. Наприклад, Одеська та Чернігівська області протестують по 3700, Дніпропетровська -4900 і трохи більше за інших Донецька -5400 старшокласників. Яку кількість абітурієнтів за результатами незалежного оцінювання зможе прийняти цього року Хмельницький національний університет?
- Цього року на перший курс денної форми навчання ми готові прийняти 1640 абітурієнтів. Що стосується заочної та дистанційної форм навчання, то це 1600 осіб. Зараз плануємо також збільшити набір абітурієнтів на технічні та технологічні спеціальності.
Крім того, ймовірність вступу на бюджетне замовлення залежить від загальної кількості набраних балів, які абітурієнт отримав під час незалежного тестування або вступних іспитів. Я вважаю, що у 2008 - 2009 роках в Україні може бути реалізована збалансована модель зовнішнього незалежного оцінювання, за якою кожен випускник загальноосвітнього навчального закладу проходитиме обов'язкове зовнішнє незалежне оцінювання з української мови, математики та історії й інших предметів у формі тестування, а його результати визначатимуться як державна підсумкова атестація.
Віталій Тараненко.