Електронна бібліотека ХНУ

   Книгозбірня Хмельницького національного університету — одна із найбільших на Поділлі. Універсальні фонди її складають майже 600 тисяч документів. Щорічно 50 тисячам користувачів видається більш як 1,3 млн. примірників документів. До послуг читачів 7 галузевих читальних залів, три абонементи, спеціалізовані сектори. Створена в кінці 90-х років автоматизована бібліотечно-інформаційна система (АБІС) сьогодні об'єднує локальну мережу з 64 ПК, функціонує на основі  програмного забезпечення "УФД/Бібліотека" та має вихід в Інтернет. Автоматизовано всі технологічні процеси від комплектування документів до їх видачі в усіх підрозділах. Стали звичними для користувачів пошук та відбір необхідних документів в електронному каталозі, використання електронної пошти для інформування про новинки, зв'язків бібліотеки з кафедрами університету та науковцями. Ще більш якісний та повний сервіс бібліотека здатна надавати за допомогою    електронної бібліотеки (ЕБ).
   Ідея об'єднання розрізнених електронних ресурсів університету (підручників та лекцій, навчальних модулів окремих кафедр, баз даних бібліотеки) з єдиним лінгвістичним забезпеченням та пошуковим інтерфейсом, уніфікація представлення даних знайшла своє виявлення у "Концепції електронної бібліотеки". Збільшено пропускну спроможність комп'ютерної мережі до 100мБайт, відкрито новий зал комп'ютерної інформації, організовано сектор підтримки ЕБ університету. Ресурси бібліотеки включені в єдину автоматизовану університетську мережу, яка ґрунтується на тісному співробітництві деканатів, кафедр, навчально-методичного управління та редакційно-видавничого центру.
   Можливості використання інформаційних ресурсів безмежні. З метою наближення їх до користувача створена БД "Навігатор Інтернет-ресурсів за профілем університету". Це свого роду анотований інформаційний путівник найбільш цінних і надійних Web-сайтів з окремих напрямків підготовки та навчальних дисциплін. В окремий підрозділ зібрано мате ріал, присвячений кредитно-модульній системі підготовки фахівців в контексті Болонської декларації. Навігатор широко використовується, вимагає постійної уваги та актуалізації. І в цьому нам допомагають зауваження та консультації викладачів. Електронна бібліотека-бібліотека нового тисячоліття. Але, разом з тим, вона зберігає традиційні вивірені роками функції бібліотеки - допомагати користувачам орієнтуватись у її величезних ресурсах.
   Працівники бібліотеки ведуть постійну роботу щодо наповнення ЕБ новими ресурсами, а також проводять моніторинг їх використання. Аналіз відвідування Web-сайту бібліотеки та виконаних довідок, дослідження оцінки "Навігатора Інтернет-ресурсів", анкетування "Використання електронних інформаційних ресурсів бібліотеки", інтерактивне опитування, - ось далеко не повний перелік заходів бібліотеки прогнозування майбутніх орієнтирів організації роботи з ЕБ. Використовуючи результати досліджень, бібліотека ХНУ намагається не тільки забезпечити навчальний процес, а й допомагати студентові розвинути свої творчі та комунікативні здібності, знайти своє місце у житті, пізнати його багатогранність.

В.ПЕТРИЦЬКА