Бібліотека – багатство і гордість нашого університету

    ПЕТРИЦЬКА В.М.,
директор бібліотеки, відмінник освіти України

   Сучасні умови розбудови незалежної України розширюють інформаційний вплив бібліотек на всі сфери соціального життя, особливо на сферу освіти і виховання.
    У створенні інтелекту нації - головного завдання вузу, роль бібліотек дуже велика.
    Свое 40-річчя книгозбірня зустрічає зміцненням своїх позицій в науковому середовищі як науково-методичний, інформаційний та просвітницький центр університету з великим потенціалом, від якого в значній мірі залежить якість підготовки майбутніх спеціалістів, піднесення духовності, престижу та авторитету інтелекту і знань.
    Бібліотека - це багатство і гордість нашого університету.
    На запитання редактора газети відповідає директор бібліотеки Валентина Михайлівна Петрицька, яка більше 18 років очолює колектив бібліотеки.
   Які якісні і кількісні зміни відбулись у бібліотеці за період Вашої роботи на посаді директора?
    У 80-ті роки розпочався новий етап діяльності бібліотеки. Стрімкий розвиток вузу, відкриття нових факультетів та спеціальностей, підготовка своїх науково-педагогічних кадрів в стінах університету спонукало бібліотеку запроваджувати нові прогресивні форми і методи роботи. Разом із університетом росла і розвивалась бібліотека.
    Наприкінці 90-х років пріоритетним напрямком в роботі бібліотеки стають комп'ютерні технології та надання необмеженого доступу до світових інформаційних ресурсів.
    Які ділянки бібліотечної роботи потребують особливої уваги або змін? Чому?
    Комп'ютеризація бібліотечно-бібліографічних процесів забезпечує підвищення оперативності і якості обслуговування читачів, дає можливість обміну інформацією з світовими автоматизованими системами. Тому зусилля колективу бібліотеки спрямовані на запровадження інформаційних технологій, тобто створення електронної бібліотеки. Великої уваги потребує навчання читачів користуванню електронними інформаційними ресурсами.
    Що дають Internet-технології?
    Дають можливість отримання необхідної інформації із світових інформаційних ресурсів, цієї "світової бібліотеки", здатної задовольнити будь-які запити.
    Через Internet здійснюється бібліографічне забезпечення програм нових навчальних курсів.
    Гак, більше двох років наша бібліотека (єдина в регіоні) мас доступ до найбільшої БД світових видавництв компанії EBSCO - 3500 повнотекстових електронних журналів, газет, довідників іноземними мовами з суспільних, гуманітарних, економічних, технічних дисциплін. З цього року маємо доступ ще до 4-х повнотекстових БД інших видавництв.
    Як формується фонд документів бібліотеки, у чому його сильні і слабкі сторони?
    За 40 років скомплектований багатий науково-технічний книжковий фонд, половину фонду складає технічна література. З'являються унікальні видання, серед яких 32-томна енциклопедія "Британіка", книги іноземними мовами, які бібліотека отримала безкоштовно із університетів США, Австралії та інших країн. У першу чергу звертаємо увагу на поповнення розділів із нових дисциплін.
    Але це складно в умовах, коли книги дуже дорогі, система книгорозповсюдження в країні відсутня, а кошти обмежені. Тому створення своїх БД, використання світових джерел допоможе вирішити проблему забезпечення наукового та навчального процесу. Бібліотека почала придбання матеріалів на нетрадиційних носіях: аудіокасети, дискети, лазерні диски.
    Яка науково-методична робота ведеться у книгозбірні?
    Пошук і впровадження інновацій, проведення наукових досліджень, розробка регламентуючої документації, навчання кадрів, узагальнення власного досвіду роботи і проведення наукових конференцій - це далеко не повний перелік науково-методичної роботи бібліотеки. Щорічно створюються тематичні та бібліографічні покажчики літератури. Проводяться наукові конференції. Маркетингова група, створена в 1995 p., переросла в інноваційний центр бібліотечного менеджменту.
    Які просвітницькі заходи проводить бібліотека?
    Сьогодні бібліотека - це просвітницький центр студентської молоді, де діють клуби зустрічей з цікавими людьми та любителів поезії, проводяться різноманітні масові заходи, спрямовані на популяризацію кращих зразків вітчизняної культури та духовне відродження нації.
    Як будуються відносини, зв'язки бібліотеки з університетом?
    Успішна робота бібліотеки була б неможливою без співпраці з усіма кафедрами і підрозділами університету, без допомоги з боку ректорату, деканів. Ректор університету М.Є. Скиба, радник ректора Р.І.Сілін, проректори С.Г. Костогриз, М.П. Войнаренко, В.Г. Каплун, Фомов А.Д. завжди підтримують всі ініціативи бібліотеки, допомагають вирішувати найскладніші питання.
    В практику роботи ввійшли такі комплексні заходи для читацької аудиторії, як День спеціаліста, День кафедри, День кар'єри, День аспіранта, День дипломника, Свято книги, презентації книг, в яких беруть участь всі підрозділи бібліотеки разом з викладачами університету.
    За якими принципами складаються стосунки "Читач -бібліотекар"?
    Враження від хорошої бібліотеки для студентів іноді залишається на все життя і стає поштовхом для самовдосконалення, адже книга - це безцінне багатство. Все в бібліотеці спрямовано на задоволення запитів читачів. Кожного дня бібліотекар виконує високу місію - інформує, сповіщає, дає добру і щиру пораду, робить доступними світові інтелектуальні багатства.
    Що Ви скажете про колектив бібліотеки?
    Успішність роботи бібліотеки цілком залежить від узгоджених дій колективу, розуміння і підтримки кожним нових ідей і проектів. У нас працює згуртований колектив однодумців, добре підготовлений професійно, розуміючий свої завдання та вимоги.
    Багато зробили для становлення і розвитку бібліотеки перша завідуюча К.С. Степанець, ветерани - Н.Б. Беднарська, А.А. Левандовська, С.Ф. Кручко, М.І. Рижук.
    Тисячі випускників із вдячністю згадують скромних, привітних і працьовитих Н.С. Марчук, К.С. Колесник, З.М. Москалюк, Л.В. Махнюк, Л.І. Тимошенко. Багато сил і творчої наснаги віддають бібліотеці працюючі ветерани Т.К. Онищук, Л.В. Яковлева, З.Й. Бабак, Я.Р. Стадник, О.М. Ве-ликосельська, Н.З. Беймук, В.В. Іваненкова. Людяність, доброта, вміння прийти на допомогу відзначають багатьох працівників.
    На досвіді старших виросло нове покоління, яке сприяє розвитку інновацій в бібліотеці, створює її позитивний імідж. Це заступники директора О.Б Айвазян і В.О. Глухенька, досвічені спеціалісти Л.О. Сергеева, С.В. Луцюк, О.М. Голяк, Т.Г. Панасюк, Р.В. Драчук, Г.М. Гаценко.
    Самовіддано працюють Т.Ф. Марчак, ЛІ. Іщенко, В.О. Василишина, Т.М. Горобець.
    Молоде покоління, підтримуючи традиції колективу, вносить свою творчість в роботу; серед них: О.М. Бичко, К.А. Чабан, Ж.В. Підлісна, І.В. Недригайлова, Н.В. Кошулаб та інші.
    Яке місце посідає наша бібліотека серед університетських бібліотек України?
    Бібліотека університету однією із перших в Західному регіоні стала запроваджувати інформаційні технології; сьогодні вона напрацьовує і накопичує інформаційні продукти.
    Щорічна участь в міжнародних конференціях "Бібліотеки і асоціації в світі, що змінюється", співпраця з фондом "Відродження", Британською Радою в Україні сприяє зміцненню авторитету книгозбірні в бібліотечно-інформаційному світі.
    Проведення щорічних наукових конференцій з питань комп'ютеризації сприяють вивченню нашого досвіду бібліотеками інших вузів.
    Провідні спеціалісти бібліотеки виступають також на наукових конференціях Києва, Харкова, Одеси із висвітленням досвіду своєї роботи.
    Як методичний центр області книгозбірня надає допомогу вузівським бібліотекам регіону.
   Що не знають про бібліотеку читачі?
    Потрібен досвід і знання, щоб орієнтуватись в книжковому морі і замовити потрібну книгу.
    Важливим етапом в роботі з книгою є наукова обробка літератури. Щоб книга знайшла свого читача, необхідно правильно її зашифрувати, тобто віднести в той чи інший підрозділ, а їх десятки тисяч. Часто-густо книга шифрується в декілька підрозділів, для цього потрібні висока кваліфікація, ерудиція, досвід. Систематизатори наче шифрують зміст книги із різноманітних галузей науки. Без них не було би каталогів, без каталогів - сучасної системи пошуку та орієнтації в безмежному океані інформації.
    Ще складнішою є робота зі створення електронною каталогу. Крім індексу книги, визначаються предметні рубрики, або ключові слова (іноді їх буває 10-20 на одну книгу). Саме це дає можливість багатоаспектного розкриття і використання фонду.
    Які перспективи розвитку бібліотеки?
    Перш за все, це - створення електронної бібліотеки, розвиток і реконструкція мережевих комунікацій, поновлення технічного парку, організація електронної книговидачі вже в цьому навчальному році, розвиток служби електронної доставки документів. У перспективі також відкриття кількох нових читальних залів, залу електронної інформації.
    Вся робота спрямована на те, щоб бібліотека гідно виконувала свою головну місію - забезпечення навчального процесу, наукової діяльності вузу та сприяння вихованню високоінтелектуальних фахівців.
    Що Ви побажаєте собі, своєму колективу напередодні 40-річчя?
    Бажаю енергії та успіхів у благородній справі виховання молодого покоління, щастя, здоров'я, оптимізму. Нехай кожен день приносить всім нам радість.