ФІЛОСОФ-ЛЕГЕНДА

    До Міжнародного дня студентів сектор просвітницької роботи бібліотеки підготував і провів години філософських роздумів під назвою "Мудрець з провінційного університету". Ми вирішили розповідати не тільки про винуватців свята, а й про тих, хто навчає студентів. Великий німецький філософ Іммануїл Кант (1724 — 1804) для цього ідеально підходить. Адже він викладав у Кенігсберзькому університеті 41 рік, прочитавши 268 лекційних курсів і медицини, географії, математики, фортифікації, піротехніки.
   В цьому році виповнилося 280 років від дня народження І. Каша і 200 років з дня його емері і. Але щоб говорити про нього, нема потреби чекати ювілейної дати. Він належить до тих великих філософів, про яких тим більше пишуть і говорять, чим більше про них уже сказано й написано.
   Говорити про зовнішні події в житті Канта — значінь, нічого не сказати про нього самого. Це той випадок, коли слова "біографія мислителя є історією його ідей" слід розуміти буквально. І як тут не скористатися висловом Генріха Гейне: "Викласти історію життя Канта важко. Бо не було у нього ні життя, ні історії".
   Професор Кант майже імпровізував свої лекції. Він вів лекцію так, наче шукав істину, однаково невідому його слухачам і йому самому. На його лекції приїжджали слухачі з іншихміст та університетів. Студенти обожнювали Канта й відверто про це говорили
   Спосіб життя Канта став легендою. Навіть серед акуратних і точних німців він здавався дивом акуратності. У Канта був такий непохитний розпорядок дня, що кенігсберці звіряли за ним годинники.
   Зовнішнє життя протікало розмірено, монотонно. Цього не скажеш про його внутрішнє життя, про життя його духу. Тут здійснювалися велетенські звершення, народжувалися сміливі ідеї. Думка жила напружено й драматично. Дух Канта володарював над його тілом.
   Кант вважав працю кращим способом насолоди життям. Саме так і жив, нікому не нав'язуючи свій спосіб життя, свої цінності, свої ідеї, але щиро пропонуючи їх суспільству.
   Людина помирає, думка залишається. Думка живе самостійним життям. І пробуджує іншу.

Л. Іщенко,
зав. секторам просвітницької роботи
бібліотеки ХНУ