(документи із фондів наукової бібліотеки Хмельницького національного університету)

...Шевченко - це код нації, в його "Кобзарі" закодовані самі генетичні основи нашої духовності, невичерпний її потенціал...

Олесь Гончар


   Уже для багатьох поколiнь українцiв – i не тiльки українцiв – Тарас Григорович Шевченко означає так багато, що сама собою створюється iлюзiя, нiби ми все про нього знаємо, все в ньому розумiємо, i вiн завжди з нами, в нас. Та це лише iлюзiя. Шевченко як явище велике й вiчне – невичерпний i нескiнченний...
   Представлені Вашій увазі книги Шевченкіани, статті періодики,  фотоальбоми  із фондів наукової бібліотеки викличуть у Вас не тільки інтерес, а й бажання ще й ще раз  перечитувати, всотувати його безсмертне, апостольське слово, звернене до нації взагалі і до душі кожного читача. Слово поета, мелодії його пісень, світло майстерних картин кличуть нас на прощу, на поклін до нашого пророка.    
  • "Кобзар" - книга невичерпна, книга на віки.


  • Думи мої, думи мої,
    Лихо мені з вами!
    Нащо стали на папері
     сумними рядами?..
    Чом вас вітер не розвіяв 
    В степу, як пилину?
    Чом вас лихо не приспало,
    Як свою дитину?..


    Тарас Шевченко


       "Кобзар" Т.Г.Шевченка належить до тих книжок, які найбільше друкують і найбільше читають  в усьому світі. То є святиня українського народу, національна Біблія України.
       Перший "Кобзар" Т. Шевченка — невелика книжка, яка містила тільки вісім творів -  вийшов друком у Санкт- Петербурзі 1840 року.  Його тираж  становив 1000 примірників, кожний вартістю один карбованець сріблом. Книжка та зробила його відомим на весь слов' янський світ, і серед тодішніх літераторів знайшлися мудрі провидці, котрі впевнено поставили Тараса Шевченка поряд із Пушкіним і Міцкевічем.
       Перше видання "Кобзаря" стало  раритетом ще за життя  Шевченка, а після арешту поета в 1847 році його заборонили. На сьогодні відомі лише кілька примірників "Кобзаря" 1840 року: один у Києві, у відділі рукописів Інституту літератури імені Т.Г. Шевченка НАН України; два зберігаються у Санкт - Петербурзі в бібліотеці імені Салтикова - Щедріна та у відділі рукописів рідкісної книги наукової бібліотеки Санкт-Петербурзького державного університету. 
       Нині повне видання "Кобзаря" вміщує понад 200 поетичних творів, написаних Т.Г. Шевченком протягом усього життя. Ця книжка видається мільйонними тиражами українською мовою та в перекладі більш як на сто мов.
       Кожен, хто, відкривши томик "Кобзаря", вживеться в буйний світ його образів, сягне в його розпечені  надра, відчує: книгу цю написала людина, яка воїстину вистраждала свої злети, свої одкровення, людина, яка по крутизнах  життя піднеслась до вершин мудрості, на верхогір' я людського духу.
    Список літератури

  • "Послужи ж моє ти слово, молодій ще силі" 

  • Ну щоб, здавалося, слова...
    Слова та голос - більш нічого.
    А серце б'ється - ожива,
    Як їх почує!.. Знать, от Бога
    І голос мій, і ті слова
    Ідуть між люди!...  


     Тарас Шевченко


        Тарас Григорович Шевченко – поет-новатор, що приніс із собою в українську літературу "слово нове", новий світ поезії, неповторні образи, барви, не бачене раніше багатство й широчінь тем, ідей, мотивів, жанрових форм.  Вражає колосальний творчий спадок Великого Кобзаря: 240 поетичних творів, віршів, балад, поем; драма "Назар Стодоля" і фрагменти двох незакінчених драм; 9 повістей із 20 ним написаних, але втрачених; щоденник, автобіографія, 250 листів.
       Поезія Тараса Шевченка давно стала нетлінною і важливою частиною духовного єства українського народу.  Шевченко належить не тільки Україні, а всьому людству, хоч кожне його слово – про Україну. Тут відбувається часте в історії літератури перетворення: поезія, народжена злобою дня, живе вічно; поезія, зміст і характер якої безпосередньо національні, поєднуючись із світовими змаганнями, набуває загальнолюдського значення, виростає до загальнолюдських масштабів.

    Повнотекстові версії творів Т.Г.Шевченка


    Список літератури


  • "Академік Шевченко" (Живопис, графіка Тараса Шевченка)

  •    Талант Шевченка був вельми різноманітний: він — геніальний поет, один з найбільших народних поетів, яких знає історія всесвітньої літератури...  Одночасно Шевченко — великий український народний і національний художник — живописець, офортист, майстер рисунка, акварелі й сепії та перший український мистецтвознавець, погляди якого зберігають свою силу і в наш час.

    В.І.Касіян



       Тарас Григорович Шевченко, як художник займає одне із самих почесних місць в українському образотворчому мистецтві. Відомо, що поезія і живопис тісно пов'язані між собою. Однак особливості кожного з цих видів мистецтва здавна цікавили їх теоретиків і шанувальників, виливалися в дискусії про те, який з них є впливовішим, сильнішим. А відомий художник Леонардо да Вінчі дійшов висновку, що "малярства – це німа поезія, а поезія – промовисте малярство". Не випадково в історії світової культури поєднання в одній особі живописця і поета зустрічається часто. Очевидно, це доля щедро обдарованих творчих натур, яким тісно в межах одного виду мистецтва. До таких творчих натур відноситься і Т.Шевченко.
       Мистецька спадщина Шевченка-художника налічує 835 творів – живописних полотен, рисунків, офортів та ескізів (із них близько 300 не віднайдено). Був він першокласним акварелістом – відомо 210 його акварелей, передусім пейзажів, які за рівнем мистецької досконалості є в ряду світових здобутків малярства; блискучим портреристом-психологом, про що свідчать 150 портретів, з яких 43 автопортрети; офортистом – відомі 6 офортів серії "Живописна Україна" та 21 офорт, виконаних  в останні роки життя; чудовим рисувальником – залишилося 230 олівцевих рисунків ландшафтів України, етюдів з натури, виконаних в Аральській та Каратауській експедиціях.
    Список літератури


  • Літопис долі Кобзаря

  • Любов є життєдатний вогонь у душі людини. І все, що створено людиною під впливом цього божественного почуття, відзначено печаттю життя і поезії.

    Тарас Шевченко



       Доля подарувала поетові лише 47 земних років. Багато це чи мало? З них – 24 він був кріпаком, ще 10 – на засланні в оренбурзьких степах. Отже, воля, іноді її можна назвати умовною, супроводжувала Шевченка близько 13-и років. Вміщуючи таку постать у звичні для нас хронологічні координати, ми не завжди можемо збагнути й осягнути таємницю його духу...
    Список літератури



  • Художня література про Т.Г. Шевченка

    Так ти живеш у наші дні,
    Ти з нами в праці і в борні,
    Ти з нами йдеш до сонця сходу,
    Ти, правди й вольності пророк,
    Приймаєш росяний вінок
    З рук українського народу!


    М. Рильський
    "На відкриття музею Шевченка"



       Багатогранна творчість Т.Шевченка завжди була й залишається невичерпним джерелом творчості для багатьох письменників. Художні твори українських митців дали можливість світові глибше пізнати творчість поета, його трагічну долю. Образ народного поета постає зі сторінок прозових і драматичних творів, живописних полотен і скульптурних робіт, оспіваний у поемах і кантатах. Важко назвати ім’я письменника, музиканта чи художника, у творчості якого так чи інакше не звучала б шевченківська тема.
       Художні твори про Шевченка почали писати ще за життя поета. У 1841 році О.Афанасьєв-Чужбинський присвячує авторові "Кобзаря" свій вірш, в якому захоплено відгукується на його чарівну поезію.
       До образу Кобзаря зверталися і І. Франко, і Леся Українка, і М. Старицький, Осип Маковей, І. Нечуй-Левицький, М. Коцюбинський. Новітні українські поеми, уславлюючи гартоване слово як зброю, вписали яскраві сторінки в історію літератури. П. Тичина, М. Рильський, М. Бажан, В. Сосюра, А.Малишко, В. Симоненко, В. Стус, Є. Плужник і ціла бойова рать поетів ХХ ст. поставили поетичне слово на службу народові, створили в своїх поезіях образ Шевченка. Не припиняється процес художнього осмислення образу Шевченка й на сучасному етапі розвитку новітньої літератури.
       Вшановуючи пам'ять великого Кобзаря, ми пропонуємо разом простежити образ Шевченка в художній літературі.
    Список літератури



  • Стежки до пізнання творчості Т.Г. Шевченка

  • І на оновленій землі
    Врага не буде, супостата,
    А буде син. І буде мати,
    І будуть люди на землі.


    Тарас Шевченко


       Тарас Шевченко як мислитель, як совість української нації привертав і привертатиме увагу багатьох дослідників літератури і мистецтва. Біографічна, науково-дослідницька, науково-популярна чи й просто популярна, белетристична та інша література про Шевченка (різними мовами світу) величезна, і вона весь час поповнюється.
    Список літератури


  • Шевченко і Поділля



  • Пам'ятники Т.Шевченку на Поділлі

    Свою Україну любіть.
     Любіть її...Во время люте,
     В останню тяжкую минуту
     За неї Господа моліть.


    Тарас Шевченко


       Десятки міст і сіл України сьогодні свято бережуть пам'ять бодай про короткочасне перебування тут Шевченка, пишаються тим, що він залишив їхні географічні назви у своїй поетичній, малярській чи епістолярній спадщині. Ім’я Шевченка пов’язане і з Поділлям.
       У XIX столітті через Поділля пролягав поштовий шлях (колишній чумацький) Чернігів - Київ - Житомир - Кам'янець-Подільський. Ось цим шляхом і виїхав наприкінці вересня 1846 року з Києва на Поділля і Волинь Тарас Шевченко за завданням Київської Археографічної комісії, яка була створена для збору древніх актів. На початку жовтня поет прибув до Кам'янця-Подільського. Декілька тижнів провів тут, але й цього було досить, аби Кам'янець увійшов в історію як "місто, яке відвідав Кобзар".
       Враження подорожі по Волині і Поділлю, які за висловом самого Шевченка, він зміряв вздовж і впоперек, відбились у повісті "Прогулка с удовольствием и не без морали "та поемах "Варнак" і "Марина". В поемі "Варнак" Шевченко створив образ народного месника, прототипом якого, без сумніву, був Кармалюк.

    Список літератури


  • Планетарна слава Шевченка

  • Учітеся, брати мої, 
    Думайте, читайте,
    І чужому научайтесь
    Й свого не цурайтесь.


    Тарас Шевченко



       Тарас Шевченко – геній планетарного масштабу. Його праці перекладені на більшість мов світу. Великому Кобзарю встановлено близко 800 пам'ятників у різних куточках різних країн на мапі світу, з них 700 в Україні і 75 за кордоном у 26 країнах світу. На честь поета названі парки, виші, бульвари, театри і вулиці.

    Список літератури


  • "У сяєві імені Тараса Шевченка: лауреати Національної премії України"

  •  

    Тарас гранітний дивиться суворо:
    - А ви гартуйте ваші голоси!..
    Бо пам'ятайте, що на цій планеті,
    відколи сотворив її пан Бог,
    ще не було епохи для поетів,
    але були поети для епох!


    Ліна Костенко, "Кобзарю, знаєш..."


       Національна премія України  імені Т.Г.Шевченка в галузі літератури та мистецтва встановлена 20 травня 1961 року і є найвищою  творчою  відзнакою нашої держави.
       9 березня 1962 року першими лауреатами Шевченківської премії стали Олесь Гончар, Павло Тичина та Платон Майборода.
       Список шевченківських лауреатів налічує сьогодні понад 600 персоналій та колективів.
Список літератури