Наукова бібліотека Хмельницького національного університету


Станом на 30.06.2017 р.
БРИЦИН МИХАЙЛО ЯКИМОВИЧ
(1922–2012)

доктор філологічних наук, професор,
у 60-х роках ХХ ст. завідувач кафедри української та
російської мов Кам'янець-Подільського державного педінституту





   Народився 20 листопада 1922 року в родині робітника в селищі Ямська Слобода Можайського району Московської області. Навчався в середній школі № 1 міста Можайська. Коли йому виповнилося 12 років, померла мати, і хлопець взяв на себе нелегкі господарські турботи, допомагав братам і сестрам, батькові. 17-річним юнаком вступив на 10-місячні курси підготовки вчителів при Московському облВНО. Дисципліни філологічного і психолого-педагогічного циклів на цих курсах викладали професори і доценти Московського обласного педагогічного інституту. Після закінчення курсів розпочав викладацьку діяльність у середній школі селища Баутіно Форт-Шевченківського району Гур'євської області (Казахстан), але війна зруйнувала всі мирні плани.
   З перших днів війни Михайло Якимович вступив до лав Червоної Армії. Брав участь у боях під Москвою, був двічі поранений. Нагороджений орденом Вітчизняної війни 1 ступеня, медалями "За відвагу","За оборону Москви", "За перемогу над Німеччиною у Вітчизняній війні 1941-1945 рр."
   Мужньо перенісши воєнні випробування, пройшовши важкими шляхами війни до самого кінця, приїхав до Харкова, де кілька місяців працював керівником ремісничого училища № 2. 1946 року вступив на факультет російської мови та літератури Харківського державного педагогічного інституту ім. Г. Сковороди. З великою вдячністю згадував М. Я. Брицин своїх учителів, відомих науковців професорів М. М. Баженова, В. П. Бєсєдіну-Невзорову, доцентів Є. С. Магуру, Ю. Р. Гепнера.
   Після закінчення навчання в інституті був направлений на роботу старшим викладачем кафедри російської мови і літератури Кам'янець-Подільського педагогічного інституту, в якому читав лекції і вів практичні заняття з мовознавчих дисциплін історичного циклу, брав участь у громадському житті закладу і міста, активно включився у науково-дослідну роботу. 1955 року в Київському університеті імені Т. Г. Шевченка захистив кандидатську дисертацію на тему "Російські говірки Віньковецького району Хмельницької області". Професор В. І. Борковський, який очолював тоді Інститут мовознавства АН СРСР, відзначив її як одну з кращих серед дисертацій, захищених 1955 року.
   У вересні 1957 р. М. Я. Брицин перейшов на роботу до Харківського педагогічного інституту імені Г. С. Сковороди на посаду завідувача кафедри російської мови, а з вересня 1959 року, у зв'язку з реорганізацією інституту, працював в.о. доцента кафедри російського мовознавства цього ж інституту. На високому теоретичному і методичному рівні читав курси старослов'янської мови, російської діалектології та історичної граматики. Зарекомендував себе ерудованим викладачем, сумлінним у ставленні до роботи, вимогливим до себе і студентів.
   З вересня 1960 року доля знову пов'язала його з містом над Смотричем, де він обійняв посаду старшого викладача кафедри російської мови і літератури педінституту. У січні 1961 року ВАК СРСР присвоїв йому вчене звання доцента. У вересні 1964 року був обраний на посаду завідувача кафедри російської мови і літератури, а через рік – завідувача новоствореної кафедри української і російської мов. У цей період роботи в інституті Михайло Якимович читав лекції з сучасної російської мови, російської діалектології та історичної граматики, вів семінарські заняття, спецкурси і спецсемінари та ін. Використовував ефективні методи викладання програмового матеріалу, добивався глибоких і міцних знань, умінь і навичок студентів. Багато уваги приділяв методичній роботі, розробив і опублікував посібники для студентів і вчителів, був наставником молодих викладачів. Сумлінно виконував різні громадські доручення.
   У цей час М. Я. Брицин продовжив вивчення проблем російської діалектології, історичної лексикології східнослов'янських мов. Він обрав один із найскладніших і найменш досліджених фрагментів словника  східнослов'янських мов – юридичну термінологію. Докторська дисертація "Юридична термінологія у східнослов'янській писемності до ХV ст." була захищена 12 жовтня 1967 року при відділенні літератури, мови і мистецтвознавства АН УРСР. Викладацький склад Кам'янець-Подільського педінституту поповнився другим доктором наук (першим 1965 року став історик Л. А. Коваленко). Докторська дисертація Михайла Якимовича стала значною віхою в історії вітчизняного мовознавства, оскільки була першим комплексно-лінгвістичним дослідженням юридичної термінології на матеріалі найважливіших писемних пам'яток східнослов'янського права ХІ – ХІV ст. Дисертаційна робота і монографія "З історії східнослов'янської лексики", наукові статті зробили ім'я М. Я. Брицина широко відомим не тільки в Україні, але й за її межами. Наукові дослідження високо оцінили такі визначні мовознавці, як Л. А. Булаховський, І. К. Білодід, Б. О. Ларін, Ф. П. Філін та інші. Рішенням ВАК СРСР від 4 серпня 1968 р. М. Я. Брицину було присвоєно вчене звання професора.
   1969 року професора М. Я. Брицина запросили на роботу до Київського державного педагогічного інституту ім. М. Горького (нині – Національний педагогічний університет імені М. П. Драгоманова). Наполегливий, трудолюбивий, з рідкісним даром інтуїції, широкими лінгвістичними знаннями Михайло Якимович протягом 20 років (1969–1989) очолював кафедру російської мови, сформував творчий науково-педагогічний колектив і власну школу східнослов'янської лексикології. Серед його колег такі провідні фахівці, як Г. В. Содоль, Г. П. Вишневська, М. П. Проніна та інші.
   У столиці вчений продовжив свою науково-дослідницьку і педагогічну діяльність. Цей період виявився надзвичайно плідним, ним написано і видано понад 80 наукових праць і науково-методичних розробок, у т.ч. навчальні посібники для студентів "Російська мова", "Фонетична система і граматична будова російської мови", численні наукові статті, рецензії тощо. Спеціаліст широкого лінгвістичного діапазону Михайло Якимович неодноразово виїжджав на прохання ректорів університетів для надання практичної допомоги кафедрам російської мови в НДР, Болгарію, Литву, Казахстан, читав студентам лекції з актуальних питань російського мовознавства, консультував молодих викладачів, які працювали над дисертаціями з російського мовознавства. Протягом двадцяти років виконував обов'язки члена наукової ради ВАК України при Інституті мовознавства ім. О. О. Потебні. Під науковим керівництвом М. Я. Брицина підготовлено 50 кандидатів філологічних наук для України, Болгарії, Польщі, Казахстану. Протягом 28 років редагував щорічний тематичний збірник наукових праць мовознавчих кафедр цього ж університету. Він став ініціатором і організатором багатьох всеукраїнських і міжнародних наукових конференцій, читань, нарад з актуальних проблем сучасного мовознавства. Конференції "Актуальні питання мовознавства у світлі праць Б. О. Ларіна і Ф. П. Філіна", "Вивчення наукової спадщини професора Г. О. Винокура" збирали відомих учених і молодих мовознавців України та інших країн.
   Проблеми російської діалектології, лексичний склад східнослов'янських мов, юридична термінологія – ось ті напрями, яким вчений присвятив своє творче життя. Інтерес до них звів М. Я. Брицина з видатними вченими ХХ століття Б. О. Ларіним, Ф. П. Філіним, Л. А. Булаховським, І. К. Білодідом, пам'ять про яких він зберігав усе життя.
   За свою багаторічну працю та успіхи в педагогічній і науково-дослідній роботі М. Я. Брицин нагороджений орденом "Знак Пошани", "Медаллю А. С. Макаренка", знаками "Відмінник освіти України", "Відмінник освіти СРСР", "Відмінник народної освіти Узбекистану", Почесними грамотами Верховної Ради Узбекистану тощо. 2010 року за великий особистий внесок в розвиток вищої освіти України, підготовку висококваліфікованих спеціалістів, багаторічну наукову і педагогічну діяльність нагороджений медаллю Національної академії педагогічних наук України імені К. Д. Ушинського.
   Життєвий шлях ученого був нелегким, як у більшості людей, що пережили голод, війну, розруху. Але Михайло Якимович завжди був оптимістом і вважав свою долю щасливою. Він був буквально закоханий у свою роботу, бережливо ставився до рідної мови і до останніх днів залишався почесним професором і консультантом кафедри російської мови Інституту іноземної філології НПУ ім. М. П. Драгоманова, брав участь у роботі кафедри.
   Пройшов по життєвій дорозі разом з Ольгою Іванівною, вірною дружиною, яка також працювала на викладацький роботі, була кандидатом наук, доцентом, але, на жаль, передчасно пішла з життя. Разом з дружиною виховали, дали путівку в життя двом синам – Віктору і Володимиру. Нині Віктор Михайлович – доктор філологічних наук, професор, заступник директора з наукової роботи Інституту мовознавства ім. О. О. Потебні НАН України, Володимир Михайлович – старший науковий співробітник Міністерства культури України.
   Менше чотирьох місяців не дожив Михайло Якимович до 90-річного ювілею. 30 липня 2012 року зупинилося серце вченого з світовим ім'ям.

  НАУКОВІ ПРАЦІ М. Я. БРИЦИНА
І. Окремі видання
1. Вопросы методики обучения орфоэпии русского языка в V–VII классах / М. Я. Брицын ; Хмельницкий обл. ин-т повышения квалификации учителей. – Хмельницкий, 1954. – 24 с.
2. Русская диалектология : контрольные работы / М. А. Брицын. – Киев : Рад. школа, 1964. – 16 с.
3. Из истории восточнославянской лексики / М. А. Брицын. – Киев : Наук. думка, 1965. – 160 с.
4. Старославянский язык : контрольно-тренировочные упражнения / М. А. Брицын, А. Л. Лебедик. – Киев : Рад. школа, 1966. – 36 с.
5. Русская диалектология : тематика контрольных работ с методикой их виполнения по спец. "Русский язык и литература" / М. А. Брицын. – Киев : Выща школа, 1971. – 76 с.
6. Сергеев Ф. П. Русская дипломатическая терминология ХІ – ХVІІ вв. / Ф. П. Сергеев ; под ред. М. Я. Брицына ; М-во образования МССР, Кишиневский гос. пед. ин-т им. И. Крянгэ. – Кишинев : Картя молдовеняскэ, 1971. – 219 с.
7. Сергеев Ф. П. Русская терминология международного права ХІ – ХVІІ вв. / Ф. П. Сергеев ; под ред. М. Я. Брицына ; М-во образования МССР, Кишиневский гос. пед. ин-т им. И. Крянгэ. – Кишинев : Картя молдовеняскэ, 1972. – 258 с.
8. Диалектология. Фонетическая система и грамматический строй русских народных диалектов: спец. "Русский язык и литература" / М. А. Брицын ; М-во просвещения УССР, Учеб.-метод. кабинет заоч. пед. образования. – Киев, 1973. – 75 с.
9. Вступление к истории русского языка : программа педагогических институтов по специальности 2101 "Русский язык и литература" с дополнительной специальностью "Педагогика" / М. А. Брицын [и др.]. – Москва, 1977. – 17 с.
10. Порівняльна граматика української і російської мов : програма для філол. ф-тів / упоряд.: М. А. Жовтобрюх, М. Я. Брицин. – Київ, 1977. – 16 с.
11. Русский язык : программа для укр. отд. филол. ф-тов пед. ин-тов УССР / авт. М. А. Брицын. – Киев, 1977. – 16 с.
12. Теория и практика перевода : программа педагогических институтов по спец. 2101 "Русский язык и литература" с дополнительной специальностью "Педагогика" / авт. кол.: М. А. Брицын [и др.]. – Москва, 1977. – 15 с.
13. Подготовка студентов-филологов к воспитательной работе в национальной школе : метод. рек. / подгот.: М. А. Брицын [и др.]. – Москва, 1978. – 24 с.
14. Порівняльна граматика української і російської мов : навч. посіб. для студ. філол. і пед. ін-тів / М. Я. Брицин, М. А. Жовтобрюх, А. В. Майборода. – 2-ге вид., переробл. і допов. – Київ : Вища школа, 1978. – 270 с.
15. Русский язык : учеб. пособ. для студ. пед. ин-тов по спец. 2102 "Укр. яз. и лит." / В. И. Кононенко, М. А. Брицын, Д. И. Ганич. – 2-е изд., доп. – Киев : Выща школа, 1978. – 431 с.
16. Методичні вказівки до проведення екзаменів, заліків, контрольних, курсових, дипломних і лабораторних робіт та норм оцінок із сучасної української та російської мов у педагогічних інститутах України / М. А. Жовтобрюх, М. Я. Брицин ; М-во освіти УРСР, Респ. наук.-метод. каб. вищої та серед. освіти. – Київ, 1979. – 24 с.
17. Современный русский язык : учеб. пособ. для пед. ин-тов по спец. 2121 "Педагогика и методика начального обучения" / М. А. Брицын, В. И. Кононенко. – Киев : Вища школа, Головное изд-во, 1983. – 456 с.
18. Организация и проведение занятий по практическому курсу русского языка : в 2-х ч. : метод. рек. / сост.: М. А. Брицын, Г.П. Вишневская, Г. В. Содоль ; М-во просвещения УССР, Респ. учеб.-метод. каб. пед. учеб. завед. – Киев : РУМК, 1985. – Ч. 1. – 51 с. ; Ч. 2. – 42 с.
19. Русский язык : учеб. пособ. для студ. пед. ин-тов по спец. 2102 "Укр. яз. и лит." / В. И. Кононенко, М. А. Брицын, Д. И. Ганич. – 2-е изд., доп. – Киев : Вища школа, 1986. – 414 с.
20. Порівняльна граматика української і російської мов : навч. посіб. для спец. № 2102 "Українська мова і література" / М. Я. Брицин, М. А. Жовтобрюх, А. В. Майборода. – 2-ге вид., переробл. і допов. – Київ : Вища школа, 1987. – 263 с.
21. Историческая лексикология и лексикография русского языка : метод. матер. в помощь студ. и препод. филол. ф-та (ответы на вопросы института русского языка АН СССР) / авт.: М. А. Брицын [и др.] ; Вологодский гос. пед. ин-т. – Вологда, 1988. – 28 с.
22. Порівняльна граматика української і російської мов : програма для студ. спец. 2102 " Українська мова та література" філол. ф-тів педін-тів УРСР / М. Я. Брицин, М. А. Жовтобрюх [та ін.] ; Міносвіти УРСР, Респ. навч.-метод. каб. з вищ. і серед. пед. освіти. – Київ : РНМК, 1988. – 14 [1]с.
23.  Синхронический и диахронический анализ языковых единиц русского языка : сб. науч. тр. / Киев. гос. пед. ин-т им. А. М. Горького ; редкол.: М. А. Брицын (отв. ред.) [и др.]. – Киев : КГПИ, 1989. – 179 с.
24. Изучение лексики русского языка в трудах отечественных и зарубежных лингвистов : план-проспект академической "Исторической лексикологии русского языка" / авт.: М. А. Брицын [и др.] ; Ин-т рус. яз. АН России. – Москва, 1993. – 27 с.
25. Система і структура східнослов’янських мов: до 85-річчя доктора філологічних наук, професора М. Я. Брицина : зб. наук. пр. / НПУ імені М. П. Драгоманова ; [редкол.: В. І. Гончаров (відп. ред.), М. Я. Брицин та ін.]. – Київ : Знання України, 2008. – 346 с.
  ІІ. Статті в журналах і збірниках наукових праць
26. Некоторые особенности фонетической системы русских говоров на Подолье / М. А. Брицын // Науч. записки Харьков. пед. ин-та им. Г. С. Сковороды. – Харьков, 1958. – Т. 29. – С. 131-148.
27. Организация практических занятий по русской диалектологии на филологических факультетах педагогических институтов УССР / М. А. Брицын // Межреспубликанский науч.-метод. семинар заведующих кафедрами языков педагогических институтов : докл. и сообщ. – Киев, 1959. – С. 174-181.
28. Особенности категории имени в некоторых русских говорах на Украине / М. А. Брицын // Науч. записки Харьков. гос. пед. ин-та. – Харьков, 1960. – Т. 29. – С. 107-122.
29. Терминология "послушества" у восточных славян до XV в. / М. А. Брицын // Тези доп. викл. на звіт. сесії про наук. роботу за 1960 р. / Кам’янець-Поділ. пед. ін.-т ; [редкол.: С. Ю. Сокрутенко, М. Д. Березовчук, С. І. Білецький]. – Кам’янець-Подільський, 1961. – С. 29-30.
30. Номенклатура преступлений у восточных славян до ХV века / М. А. Брицын // Тези доп. викл. на звіт. сесії про наук. роботу за 1961 рік / Кам’янець-Поділ. держ. пед. ін-т ; відп. за вип. І. В. Івах. – Кам’янець-Подільський, 1962. – С. 49-50.
31. Номенклатура преступников у восточных славян до ХV века / М. А. Брицын // Тези доп. викл. на звіт. сесії про наук. роботу за 1961 рік / Кам’янець-Поділ. держ. пед. ін-т ; відп. за вип. І. В. Івах. – Кам’янець-Подільський, 1962. – С. 51-53.
32. Терминология "послушества" у восточных славян древнерусского периода / М. А. Брицын // Наук. записки Кам’янець-Поділ. пед. ін-ту. Сер. історико-філологічна / [редкол.: С. Ю. Сокрутенко, М. Д. Березовчук, С. І. Білецький].. – Кам’янець-Подільський, 1962. – Т. 11. – С. 24-49.
33. Юридическая номенклатура наследственного права в восточнославянских языках до ХУ века / М. А. Брицын // Доп. та повідомл. на звіт. наук. сесії кафедр ін-ту за 1962 рік (тези) / Кам’янець-Поділ. пед. ін-т ; [редкол.: М. Д. Березовчук, С. І. Білецький, М. Й. Семиліт]. – Кам’янець-Подільський, 1963. – С. 36-38.
34. Из истории восточнославянской юридической номенклатуры древнерусского периода / М. А. Брицын // Мовознавство і літературознавство : зб. вибраних праць пед. ін-тів ; редкол. : Б. М. Кулик (відп ред.) [та ін.]. – Київ : Рад. школа, 1964. – С. 87-102.
35. Древнерусские термины на обозначения судебных доказательств / М. А. Брицын // Тези доп. викл. на звіт. наук. сесії за 1964 рік (серпень, 1965 р.) / Кам’янець-Поділ. держ. пед. ін-т ;  [редкол. : С. І. Білецький, В. П. Житкович, О. Ф. Осетров (відп. за вип.]. – Кам’янець-Подільський, 1965. – С. 98.
36. Из истории древнерусских судебных терминов / М. А. Брицын // Науч. докл. высш. школы. Филол. науки. – 1965. – № 3. – С. 141-149.
37. Юридический термин "вера" в древнерусском языке / М. А. Брицын // Дослідження з лексикології та лексикографії. – Київ, 1965. – С. 200-222.
38. Робота кафедри української та російської мов Кам’янець-Подільського педінституту в 1966 році з топоніміки / М. Я. Брицин [та ін.] // Повідомлення Української ономастичної комісії. – Київ, 1967. – Вип. 4 . – С. 61-62.
39. Із спостережень над розвитком російських говірок Хмельниччини в умовах українського оточення / М. Я. Брицин // Матеріали Другої Поділ. іст.-краєзн. конф. – Львів, 1968. – С. 211-212.
40. Стійкі словосполучення в юридичній термінології східнослов'ян давнього періоду (ХІ – ХV ст.) / М. А. Брицин // Питання фразеології східнослов’янських мов : тези респ. конф. – Київ, 1972. – С. 96-98.
41. Генетическое и типологическое родство русского и украинского языков / М. А. Брицын // Методика преподавания русского языка и литературы в школе : респ. науч.-метод. сб. – Киев, 1973. – Вып. 8. – С. 55-65.
42. Использование алгоритмов при изучении вокализма 1-го предударного слога русских народных говоров / М. А. Брицын // Методика преподавания русского языка и литературы в школе : респ. науч.-метод. сб. – Киев, 1974. – Вып. 9. – С. 103-108.
43. Метафоризація дієслів руху в романі М. О. Шолохова "Піднята цілина" / М. А. Брицин [та ін.] // Болгарская русистика. – 1979. – № 6. – С. 21-22.
44. "Грамматика" М. Смотрицкого и "Российка грамматика" М. В. Ломоносова / М. А. Брицын // Русское языкознание : респ. межвед. науч. сб. / КГУ им. Т. Г. Шевченко ; редкол.: М. А. Брицын [и др.]. – Киев, 1981. – Вып. 2. – С. 18-26.
45. Синтаксис "Грамматики" М. Смотрицкого и "Российской грамматика" М. В. Ломоносова / М. А. Брицын // Східнослов’янські граматики ХVІ –ХVІІ ст. : матеріали симпозіуму / АН УРСР, Ін-т мовознавства ім. О. О. Потебні ; МО УРСР, Кам’янець-Поділ. пед. ін-т. – Київ, 1982. – С. 78-82.
46. Историко-лингвистические дисциплины на филологическом факультете педагогического вуза / М. А. Брицын // Русский язык и литература в школах УССР / редкол.: В. Л. Олешко (глав. ред.), М. А. Брицын [и др.]. – 1983. – № 1. – С. 61-63.
47. Развитие словарного состава русского языка в ХVІІ веке / М. А. Брицын // Лексическая и синтаксическая синонимика русского языка : сб. науч. тр. / редкол.: М. А. Брицын (отв. ред.) [и др.] ; Киев. гос. пед. ин-т им. А. М. Горького. – Киев : КГПИ, 1984. – C. 3-13.
48. Терминология строительного дела в русской деловой письменности ХVІІ века / М. А. Брицын // Семантика языка и текста (к проблеме изучения русского языка в союзных республиках) : тез. межвуз. науч. конф., г. Кировоград, 15–17 мая 1984 г. / Науч. совет по лексикологии и лексикографии АН СССР, Кировоград. гос. пед. ин-т им. А. С. Пушкина [и др.]. – Кировоград, 1984. – С. 14-17.
49. Лексическое взаимодействие языков в историко-лингвистических исследованиях Ф. П. Филина / М. А. Брицын // Актуальные проблемы исторической лексикологии и лексикографии восточнославянских языков : тез. докл. всесоюз. конф., 12–14 окт. 1988 г. – Днепропетровск, 1988. – Ч. 1. – С. 10-11.
50. Общеславянская лексема "баба" в русском языке / М. А. Брицын // Всесоюзная конференция "Методология и методика историко-словарных исследований, историческое изучение славянских языков, славянской письменности и культуры", 28-29 янв.1988 г. : тез. докл. к 175-летию И. И. Срезневского / Ин-т рус. языка АН СССР ; Ин-т языкознания им. А. А. Потебни АН УССР. – Ленинград, 1988. – С. 70-80.
51. Борис Олександрович Ларін (1893–1982) / М. Я. Брицин, В. І. Гончаров, Н. В. Артикуца // Актуальні питання мовознавства у світлі праць Б. О. Ларіна і Ф. П. Філіна : тези наук. конф. – Київ, 1993 . – С. 3-5.
52. Федот Петрович Філін (1908–1982) / М. Я. Брицин, О. В. Прискока, Н. І. Зикун // Актуальні питання мовознавства у світлі праць Б. О. Ларіна і Ф. І. Філіна : тези наук. конф. – Київ, 1993 . – С. 6-7.
53. Юридичні терміни зобов’язального права у східних слов’ян до ХVІ ст. / М. Я. Брицин // Київська старовина. – 2002. – № 6. – С. 9-17.
  ІІІ. Про М. Я. Брицина
1. Гончаров В. В. Життя, присвячене науці / В. В. Гончаров // Освіта. – 2001. – 21–28листоп. – С. 12.
2. Артикуца Н. Брицин Михайло Якимович / Н. Артикуца, В. Гончаров, А. Суровий // Кам'янець-Подільський державний університет в особах. – Кам'янець-Подільський, 2003. – Т. 1. – С. 580-589.
3. Михайло Якимович Брицин // Завальнюк О. М. Кам'янець-Подільський державний учительський інститут у роки Великої Вітчизняної війни : дослідження, документи і матеріали, спогади / О. М. Завальнюк, В. С. Прокопчук, А. П. Гаврищук. – Кам'янець-Подільський, 2010. – С. 75-80.
4. Михайло Якимович Брицин : біобібліогр. покажч. / Нац. пед. ун-т ім. М. П. Драгоманова, Ін-т іноз. філол., Наук. бібліотека ; [упоряд. Н. І. Тарасова ; наук. ред. Л. В. Савенкова]. - Київ : НПУ ім. М. П. Драгоманова, 2012. - 63 с. – (Серія "Вчені НПУ імені М. П. Драгоманова").
5. Брицин Михайло Якимович // Доктори наук, професори Кам’янець-Подільського національного університету імені Івана Огієнка : довід.-бібліогр. вид. [уклад.: І. М. Конет, В. С. Прокопчук]. Кам’янець-Подільський : Вид-во Абетка-Світ, 2013. С. 107118.


   
Наші координати: м.Хмельницький,
вул. Кам'янецька 110/1,
тел.: 77-30-38,

e-mail