Наукова бібліотека Хмельницького національного університету


Станом на 22.06.2017 р.
ТИЩЕНКО ВІКТОР ІВАНОВИЧ
(1917–1987)

доктор філологічних наук,
професор,
завідувач кафедри російської та зарубіжної літератури,
декан історико-філологічного факультету,
проректор з навчальної і наукової роботи




   Народився 16 березня 1917 року на Переяславщині. Великий вплив на хлопчика мала мати – Ольга Вікторівна. Людина освічена (закінчила Київську гімназію), прекрасно вихована, стримана, вона зберегла вплив на сина протягом усього життя, завжди була йому другом і порадником. 1936 року В. І. Тищенко закінчив середню школу в Чернігові і вступив на літературний факультет Ніжинського педагогічного інституту ім. М. В. Гоголя. З відзнакою закінчивши інститут, працював старшим лаборантом, завідувачем музею. Вступив до аспірантури, навчання в якій було перерване війною.
    У роки Великої Вітчизняної війни, коли Ніжин був окупований німецько-фашистськими загарбниками (з вересня 1941 року до 1943 року), Віктор Іванович був членом підпільної організації, зв’язаної з партизанським загоном "За Батьківщину". Комсомольсько-молодіжну організацію очолював Я. П. Батюк, який за завданням Ніжинського міськкому партії залишився на окупованій території для підпільної роботи. Підпільники виконували завдання командування партизанського загону "За Батьківщину" й Київської підпільної організації "Смерть німецьким окупантам!", друкували й розповсюджували в місті та навколишніх селах листівки, в яких інформували про становище на фронті й закликали радянських людей боротися з окупантами, зібрали й передали партизанам 150 гвинтівок, чимало медикаментів і перев'язочних матеріалів, радіоприймач, одяг, продукти, влаштували втечу 15 полонених бійців Червоної Армії та їх відправку до партизанського загону. Підпільники систематично передавали партизанам відомості про рух поїздів, дислокацію німецьких військ і місцезнаходження військових об'єктів. За їх розвідданими радянська авіація знищила на Ніжинському аеродромі 20 німецьких літаків. Ризикуючи життям, В. І. Тищенко розповсюджував зведення Радінформбюро, листівки, допомагав переправляти людей до партизанського загону, збирав дані про дислокацію німецьких військ.
   Минали роки. Але ніколи Віктор Іванович не розповідав про свою героїчну діяльність, про небезпечне життя. Тільки 1966 року, коли вийшла книга про керівника Ніжинського підпілля Якова Батюка, світ дізнався про тих, хто працював поряд з ним і під його керівництвом. Серед них був і Віктор Іванович Тищенко. Автор книги Є. В. Шатров надіслав Віктору Івановичу примірник з написом: "Герою цієї книги". Згодом з'явилася книга І. М. Бовкуна "Подвиг під псевдонімом", з якої кам'янчани – викладачі інституту дізналися про важливі сторінки життя свого колеги.
   Після звільнення Ніжина Віктор Іванович протягом чотирьох років працював викладачем, старшим викладачем Ніжинського педагогічного інституту. Восени 1947 року з сім’єю переїхав до Кам’янця-Подільського, де понад 40 років, до останнього дня свого життя – 23 грудня 1987 року, працював у державному педагогічному інституті. 1951 року захистив кандидатську дисертацію "Образ Івана Грозного в російській усній народній творчості". 1960 року отримав вчене звання доцента кафедри російської мови і літератури. У січні 1962 року обраний деканом історико-філологічного факультету, з 1967 по 1975 рр. – проректор з навчальної і наукової роботи, з 1974 року – завідувач кафедри російської та зарубіжної літератури.
   Віктор Іванович зробив великий внесок у справу підготовки вчительських кадрів. На високому науковому і методичному рівні читав лекції з курсів "Вступ до літературознавства", "Усна народна творчість", "Давня російська література ХVШ ст." Розробляв цікаві спецкурси, керував написанням дипломних і курсових робіт, педагогічною практикою. Багато сил, уваги і знань докладав Віктор Іванович до вдосконалення навчального процесу.
   Неоціненний внесок В. І. Тищенка у підготовку молодих наукових кадрів. Як невтомний науковий дослідник він постійно прагнув поліпшити організацію наукових досліджень викладачів та студентів. Його дипломники, студенти – члени наукової проблемної групи, всі, кому пощастило працювати під його керівництвом, ніколи не забудуть тієї особливої атмосфери доброзичливої вимогливості, яка нерозривно пов'язана з постаттю їх наукового керівника, людини надзвичайної привабливості, доброти, безкорисливості, внутрішньої культури, яка втілювала в собі кращі традиції наукової інтелігенції. З упевненістю можна сказати, що всі випускники філологічного факультету 40–80-х років пройшли "школу Тищенка" і добре пам’ятають його лекції, практичні заняття, спецкурси з літературознавчих дисциплін. Серед тих, хто сьогодні працює в університеті, багато учнів В. І. Тищенка – проректор з наукової роботи, професор О. В. Кеба, декан факультету української філології та журналістики Ю. О. Маркітантов, доценти Т. П. Білоусова, І. Є. Боднар, І. М. Салтанова, К. О. Титянін. Увага до молодих викладачів, постійне намагання наставляти, вчити – це був не тільки обов'язок завідувача кафедри, це був поклик душі, бажання передати багатий науково-методичний досвід новим поколінням педагогів та науковців.
   Велика заслуга В. І. Тищенка в розвитку вітчизняної літературознавчої науки. Його наукові інтереси були досить широкими: від далеких часів Івана Грозного в їх фольклорно-поетичному висвітленні до легендарних Кармалюка, Довбуша, Кобилиці; від перлин народної творчості до здобутків сучасної літератури. Одночасно займався історико-функціональним вивченням ряду ключових явищ давньої і сучасної української літератури. Наукові концепції В. І. Тищенка завжди базувалися на глибокому аналізі шляхів розвитку літератури. Приємно вражала його ерудиція та високий рівень філологічної культури.
   Його перу належить понад 90 опублікованих наукових праць, два десятки з яких присвячено перлині давньоруської літератури – "Слово о полку Ігоревім", над яким він працював останні роки. Саме за ці дослідження його ім'я внесено до "Краткого энциклопедического словаря "Слово о полку Игореве" в литературе, искусстве, науке", виданому в Мінську 1989 року.
   Особливо помітну роль відіграв учений в дослідженні українського фольклору. Досить наполегливо, послідовно і цілеспрямовано досліджував життя й діяльність Устима Кармалюка, висвітливши в низці наукових праць особу Кармалюка, його роль у класовій боротьбі. Неодноразово у розмовах з колегами, на лекціях з усної народної творчості він зізнавався, що постать Кармалюка захопила його ще в студентські роки. Тому, працюючи на Поділлі, де майже кожен населений пункт пов'язаний з діяльністю народного месника, В. І. Тищенко цілеспрямовано зосередив свої зусилля на збиранні та дослідженні фольклору про Кармалюка. Ці здобутки склали основу докторської дисертації "Українська літературна Кармалюкіана", яку він успішно захистив 1976 року. 1979-го йому присвоєно вчене звання професора.
   Віктор Іванович проводив значну громадську роботу: керував міським літературним об’єднанням, Товариством книголюбів, був головою опорного пункту видавництва "Радянська школа", виступав з лекціями перед учителями, діячами культури області, міста, району.
   Батьківщина високо оцінила заслуги Тищенка В. І. Він удостоєний престижних нагород за участь в антифашистському молодіжному підпіллі – медалей "За бойові заслуги", "Двадцять років Перемоги у Великій Вітчизняній війні", медалі "За доблесну працю", знаків "Відмінник вищої школи", "Відмінник народної освіти УРСР", Грамоти Міністерства народної освіти, медалі А. С. Макаренка.
   Людина щирої та широкої душі Віктор Іванович був добрим порадником, вимогливим наставником, користувався повагою колег. Завжди делікатний, тактовний, уважний до співрозмовника, вимогливий до себе і колег, він був інтелігентом у найкращому розумінні цього слова. Характерною його рисою було велике почуття гумору. Дотепні жарти завжди прикрашали його вишукану літературну мову.
   Віктор Іванович Тищенко помер від невиліковної хвороби. Його талант ученого і педагога був ще в повному розквіті.

  Наукові праці В. І. Тищенка
I. Окремі видання
1. Изучение "Слова о полку Игореве" в 8 классе средней школы / В. И. Тищенко. – Каменец-Подольский, 1957. – 58 с.
2. Народ про свого героя. Образ Олекси Довбуша в народній творчості / В. І. Тищенко. – Ужгород : Закарпатське обл. вид-во, 1959. – 69 с.
3. Народ про Кармалюка : зб. фольклор. творів / упоряд. В. І. Тищенко. – Київ : Акад. наук УРСР, 1961. – 276 с.
4. Народ про Кобилицю : зб. фольклор. творів / упоряд., вступ. ст. і приміт. В. І. Тищенка. – Київ : Наук. думка, 1968. – 180 с.
5.  Історичний роман М. Старицького про Кармалюка / В. І. Тищенко. – Київ : Рад. шк., 1969. – 36 с.
6. Кармалюк у творчості Василя Кучера / В. І. Тищенко. – Київ : Вища шк., 1971. – 103 с.
7. Слово о полку Игореве : метод. разработка / В. И. Тищенко. – Хмельницкий, 1978. – 39 с.
8. Кармалюк у фольклорі, літературі, мистецтві : метод. розробка. – Хмельницький, 1981. – 35 с.
  ІІ. Статті в журналах і збірниках наукових праць
9. Образ Івана Грозного в російській усній народній творчості / В. І. Тищенко // Наук  записки Кам'янець-Поділ. держ. педінституту. Іст.-філол. ф-т. – Київ : Рад. шк., 1953. – Т. 1. – С. 78-107.
10. Визвольна війна українського народу під проводом Б. Хмельницького в усній народній творчості / В. І. Тищенко // В сім'ї єдиній : зб. худож. творів та публіцист.- критич. ст. – Ужгород, 1954. – С. 192-212.
11. Нові фольклорні записи про Устима Кармалюка / вступ та упорядкув. В. І. Тищенка // Кам'янець-Подільський : літературно-художній альманах. – Кам'янець-Подільський, 1956. – № 1. – С. 91-99.
12. Образ Устима Кармалюка в усній народній творчості / В. І. Тищенко // Наук. записки Кам'янець-Поділ. держ. педінституту. Сер. історико-філологічна. – Хмельницький, 1956. – Т. 3. – С. 83-122.
13. Богдан Хмельницький в усній народній творчості / В. І. Тищенко // Літературне Поділля. – Хмельницький, 1957. – № 2. – С. 245-250.
14. Критичні зауваження до "Слова о полку Ігоревім", надрукованого в шкільній хрестоматії з російської літератури / В. І. Тищенко // Наук. записки Кам'янець-Поділ. держ. педінституту. Сер. історико-філологічна. – Хмельницький, 1957. – Т. 5. – С. 98-108.
15. Великий Жовтень в українській народно поетичній творчості / В. І. Тищенко // Наук. записки Кам'янець-Поділ. держ. педінституту. Сер. історико-філологічна. – Хмельницький, 1958. – Т. 7. – С. 137-153.
16. Народний герой Лук'ян Кобилиця у фольклорі / В. І. Тищенко // Літературне Поділля. – Хмельницький, 1958. – № 3. – С. 175-183.
17. Пісні про Устима Кармалюка / В. І. Тищенко // Народна творчість та етнографія. – 1960. – № 4. – С. 104-110.
18. Фольклор о народном герое Устыме Кармалюке / В. Тищенко // Сов. этнография. – 1960. – № 4. – С. 151-155.
19. "Кармелюк" Марка Вовчка / В. І. Тищенко // Укр. мова і л-ра в школі. – 1965. – № 10. – С. 7-15.
20. Ой по-під гай зелененький / В. І. Тищенко // Народна творчість та етнографія. – 1965. – № 3. – С. 49-54.
21. Фольклорна основа повісті Марка Вовчка "Кармелюк" / В. І. Тищенко // Тези доп. Подільської іст.-краєзн. конф. (жовт. 1965 р.). – Хмельницький, 1965. – С. 105-106.
22. Лук'ян Кобилиця в народній творчості / В. І. Тищенко // Народна творчість та етнографія. – 1966. – № 3. – С. 81-88.
23. Джерела роману М. П. Старицького "Разбойник Кармелюк" / В. І. Тищенко // Рад. літературознавство. – 1967. – № 5. – С. 32-36.
24. Устим Кармалюк / В. І. Тищенко // Укр. іст. журн. – 1967. – № 3. – С. 126-129.
25. Великий кобзар про народного героя / В. І. Тищенко // Народна творчість та етнографія. – 1968. – № 2. – С. 60-63.
26. Кармалюк в оцінці Й. Ролле / В. І. Тищенко // Матеріали ІІ Подільської іст.-краєзн. конф., квіт. 1967 р. / Кам'янець-Поділ. держ. педінститут. – Львів, 1968. – С. 164-170.
27. Маловідома п’єса про Кармалюка : [про п'єсу Л. Старицької-Черняхівської "Розбійник Кармалюк"] / В. І. Тищенко // Матеріали ІІ Подільської іст.-краєзн. конф., квіт. 1967 р. / Кам'янець-Поділ. держ. педінститут. – Львів, 1968. – С. 171-179.
28. Від пісні до драми : [твори С. Васильченка про Кармалюка] / В. І. Тищенко // Народна творчість та етнографія. – 1969. – № 4. – С. 55-58.
29. Джерела творів Василя Кучера про Кармалюка / В. І. Тищенко // Архіви України. – 1969. – № 5. – С. 30-38.
30. Маловідома п'єса про Кармалюка : [про п'єсу Л. Старицької-Черняхівської "Розбійник Кармалюк"] / В. І. Тищенко // Жовтень. – 1969. – № 12. – С. 122-125.
31. Устим Кармалюк В. О. Суходольського / В. І. Тищенко // Матеріали третьої Подільської іст.-краєзн. конф., трав. 1969 р. / Кам'янець-Поділ. держ. педінститут. – Львів, 1970. – С. 161-169.
32. Видатний поет про народного героя : [про поему А. Малишка "Кармалюк"] / В. І. Тищенко // Народна творчість та етнографія. – 1972. – № 5. – С. 45-51.
33. Роман-хроніка про Кармалюка : [про історичні романи В. Гжицького "Опришки", "Кармалюк"] / В. І. Тищенко // Жовтень. – 1972. – № 8. – С. 148–150.
34. Устим Кармалюк в історичній літературі / В. І. Тищенко // Укр. іст. журн. – 1974. – № 6. – С. 137-140.
35. Фольклорні публікації та фольклористичні дослідження про Устима Кармалюка / В. І. Тищенко // Народна творчість та етнографія. – 1974. – № 1. – С. 91-95.
36. Невідомі портрети Устима Кармелюка / В. І. Тищенко, І. В. Бугаєвич // Народна творчість та етнографія. – 1976. – № 4. – С. 100-104.
37. Велика проза про Кармалюка / В. І. Тищенко // Рад. літературознавство. – 1977. – № 2. – С. 27-35.
38.  Славний син України / В. І. Тищенко // Вітчизна. – 1978. – № 5. – С. 217-220.
39. Сценарії кінофільмів про Устима Кармелюка / В. І. Тищенко // Народна творчість та етнографія. – 1978. – № 3. – С. 43-49.
40. Життєдайність фольклорних джерел / В. І. Тищенко // Народна творчість та етнографія. – 1979. – № 3. – С. 81-82.
41. Проблема історичної правди у малій прозі про Кармалюка / В. І. Тищенко // Тези доп. V-ої Подільської іст.-краєзн. конф., верес. 1979 р. – Кам'янець-Подільський, 1980. – С. 24-25.
42. Фольклор про визвольну війну 1648–1654 рр. під проводом Богдана Хмельницького / В. І. Тищенко // Народна творчість та етнографія. – 1979. – № 1. – С. 18-23.
43. Историческая и художественная правда характеров в романе "Дмитрий Донской" С. П. Бородина / В. И. Тищенко // Вопросы русской литературы. – Киев, 1981. – Вып. 1. – С. 11-17.
44. Неопубліковані п'єси про Кармалюка / В. І. Тищенко // Рад. літературознавство. – 1981. – № 10. – С. 73-77.
45. Новое в изучении "Слова о полку Игореве" / В. И. Тищенко // Рус. язык и л-ра в шк. УССР. – 1981. – № 2. – С. 56-62.
46. Творческая история и судьба "Путешествия из Петербурга в Москву" А. Н. Радищева / В. И. Тищенко // Методика препод. рус. языка и л-ры. – Киев, 1981. – Вып. 14. – С. 56-64.
47. Когда, кем и где было написано "Слово о полку Игореве" / В. И. Тищенко // Методика препод. рус. языка и л-ры. – Киев, 1982. – Вып. 15. – С. 73-83.
48. Назавжди у свідомості і пам'яті народній (ім'я Кармалюка на карті Поділля) / В. І. Тищенко // Тези доп. обл. наук. конф. "Проблеми історичної географії Поділля", 26–27 жовт. 1982 р. – Кам'янець-Подільський, 1982. – С. 111-112.
49. Використання фольклору в оповіданнях і нарисах про Устима Кармалюка / В. І. Тищенко // Народна творчість та етнографія. – 1983. – № 1. – С. 24-29.
50. Кармалюк у творчості Шевченка / В. І. Тищенко // Зб. праць двадцять п'ятої наук. Шевченків. конф. – Київ, 1983. – С. 127-134.
51. Проблема авторства "Слова" в научном освещении / В. И. Тищенко, Т. М. Косарева // Актуальные проблемы "Слова о полку Игореве" : тез. докл. и сообщ. науч. конф., посвящ. 800-летию "Слова". – Сумы, 1983. – С. 37-42.
52. Жуковский В. А. и "Слово о полку Игореве" / В. И. Тищенко // Вопросы русской литературы : респ. межвед. науч. сб. – Львов, 1984. – Вып. 2 (44). – С. 98-105.
53. Кармалюк в русской прозе украинских писателей / В. И. Тищенко // Вопросы русской литературы : респ. межвед. науч. сб. – Львов, 1984. – Вып. 1. – С. 109-116.
54. Певец храбрых русичей / В. И. Тищенко // Русская речь. – 1984. – № 4. – С. 108-116.
55. Ярославна как образ "Слова" и историческая личность / В. И. Тищенко // "Слово о полку Игореве" и Чернигово-Северщина : тез. докл. и сообщ. науч. конф., посвящ. 800-летию "Слова" / сост. П. П. Охрименко. – Сумы, 1984. – С. 21-23.
56. Відтворення фольклорними засобами історичної правди в повісті "Кармелюк" М. Вовчка (назустріч 200-річчю з дня народж. Устима Кармелюка) / В. І. Тищенко // Тези доп. VІ-ої Подільської іст.-краєзн. конф., присвяч. 40-річчю Перемоги Радянського народу у Великій Вітчизняній війні, 21–23 трав. 1985 р. (секція історії дожовтневого періоду). – Кам'янець-Подільський, 1985. – C. 23-25.
57. Загадки "темных мест" в "Слове о полку Игореве" / В. И. Тищенко // Русская речь. – 1985. – № 3. – С. 119-124.
58. Нова сторінка літературної Кармалюкіани (до 200-річчя з дня народження Устима Кармалюка) / В. І. Тищенко, Т. М. Косарєва // Тези доп. VІ-ої Подільської іст.-краєзн. конф., присвяч. 40-річчю Перемоги Радянського народу у Великій Вітчизняній війні, 21–23 трав. 1985 р. (секція історії радянського періоду). – Кам'янець-Подільський, 1985. – С. 40-41.
59. Плач Ярославны / В. И. Тищенко // Русская речь. – 1985. – № 4. – С. 15-20.
60. Проблема автора "Слова" в советской литературе / В. И. Тищенко // "Слово о полку Игореве" и наша современность : тез. докл. и сообщ. науч. конф., посвящ. 800-летию "Слова". – Сумы, 1985. – С. 29-31.
61. "Темные места" в "Слове...". Как их толковать? / В. И. Тищенко // Методика препод. рус. языка и л-ры : респ. науч.-метод. сб. – Киев, 1985. – Вып. 17. – С. 78-87.
62. Ярославна – образ "Слова о полку Игореве" и историческая личность / В. И. Тищенко // Вопросы русской литературы : респ. межвед. науч. сб. – Львов, 1985. – С. 86-99.
63. Автор "Слова о полку Игореве" в изображении советских писателей / В. И. Тищенко // Русская речь. – 1986. – № 3. – С. 56-64.
64. Історико-етнографічні та усно-поетичні джерела роману "Розбійник Кармелюк" М. Старицького / В. І. Тищенко // Проблеми етнографії Поділля : тези доп. наук. конф., 23–25 верес. 1986 р. – Кам'янець-Подільський, 1986. – С. 180-181.
65. Критика взглядов скептиков в процессе изучения "Слова о полку Игореве" / В. И. Тищенко, Т. М. Косарева // Тез. докл. Чернигов. обл. науч.-метод. конф., посвящ. 800-летию "Слова о полку Игореве", 21–22 окт. 1986 г. – Чернигов, 1986. – Ч. 2. – С. 191-193.
66. Ярославна / В. І. Тищенко. – Пам'ятки України. – 1986. – № 1. – С. 30-31.
67. Образ народного героя: перечитуючи роман В. Кучера про Кармалюка / В. І. Тищенко // Вітчизна. – 1987. – № 3. – С. 178-180.
68. Фольклористичні джерела романів і повістей про Кармалюка (до 200-річчя від дня народження) / В. І. Тищенко // Народна творчість та етнографія. – 1987. – № 3. – С. 36-41.
69. Фольклорні джерела великої прози про Кармалюка / В. І. Тищенко // Тези доп. наук. конф. "Народний герой Устим Кармалюк (до 200-річчя від дня народження)" / відп. ред. В. І. Тищенко. – Кам'янець-Подільський, 1987. – С. 43-45.
  ІІІ. Про В. І. Тищенка
1. Григоренко О. П. В. І. Тищенко як дослідник фольклору / О. П. Григоренко, Т. І. Колотило // Народна творчість та етнографія. – 1990. – № 1. – С. 41-44.
2. Школа В. І. Тищенка / [колектив каф. рос. та зарубіжної л-ри] // Кам’янець-Поділ. вісн. – 1997. – 15 берез.
3.  Рокаш О. М. Тищенко Віктор Іванович / О. М. Рокаш, А. Ф. Суровий // Кам’янець-Подільський державний університет в особах. – Кам’янець -Подільський, 2003. – Т. 1. – С. 487-492.
4. Віктор Іванович Тищенко // Завальнюк О. М. Кам'янець-Подільський державний учительський інститут у роки Великої Вітчизняної війни : дослідження, документи і матеріали, спогади / О. М. Завальнюк, В. С. Прокопчук, А. П. Гаврищук. – Кам'янець-Подільський, 2010. – С. 268-273.
5. Тищенко Віктор Іванович // Доктори наук, професори Кам’янець-Подільського національного університету імені Івана Огієнка : довід.-бібліогр. вид. / [уклад.: І. М. Конет, В. С. Прокопчук]. Кам’янець-Подільський : Вид-во Абетка-Світ, 2013. С. 429-439.




   
Наші координати: м.Хмельницький,
вул. Кам'янецька 110/1,
тел.: 77-30-38,

e-mail