Тільки той, хто пам'ятає минуле, вартий майбутнього!


Є обеліски, плити і колони.
І урочисті квіти роковин.
І хто ми є? Усім усі мільйони,
А хтось комусь однісінький один.

Тебе немає. Але є мій спомин.
І не згадаю, ні, я спом’яну.
І спом’яну, і пом’яну.
І ще раз війни прокляну.

Ліна Костенко.

    У кожної держави, кожного народу є дати і події, які складають основу, опорні точки їхньої історії, підґрунтя історичної пам'яті і національної гордості. Для нас, для прийдешніх поколінь, такою знаковою віхою була і вічно буде Перемога у Великій Вітчизняній війні. 65 років тому, квітучої весни 1945 року, наш народ переміг у найжорстокішій війні XX століття, подарувавши людству мир, радість, надію на прекрасне життя на нашій планеті.
   З вітром свіжим, з піснями крилатими, з небом чистим, з радістю весни зустрічаємо ми свято Перемоги. Все у блакиті, в зелені та квітах, у сяйві посмішок, у хвилях урочистої музики... Але разом із тим, у цей день'ми схилясмо голови в глибокій пошані перед живими воїнами-визволителями, воїнами-переможцями, перед солдатськими вдовами і дітьми війни. Схиляємо голови біля пам'ятників і обелісків, встановлених на місцях масових страт патріотів, на братських могилах жертв окупантів, бо навіки в пам'яті народній залишаються ті, хто загинув у священній боротьбі з фашизмом, за честь і свободу Батьківщини.
   Пам'ять... Вона нетлінна і вічна. Вона дивиться на нас із старих фронтових фотографій, з тих речей, які зберігають колишні фронтовики, вона не дає потьмяніти жодній героїчній сторінці історії перемоги над фашизмом.
   Пам'ять... Вона втілюється не тільки в бронзі, мармурі, граніті, вона живе у душах людей, в спогадах про ті, уже далекі, але до болю тривожні роки війни. Пам'ять про героїв живе у серцях вдячних нащадків.
   Війна... Таке страшне, жахливе слово. 1418 днів і ночей боролися наші воїни, поклавши на вівтар Перемоги найдорожче — життя. Понад 40 місяців-з червня 1941-го по жовтень 1944-го - палахкотіла Велика Вітчизняна війна на українській землі. 10 мільйонів українців вона забрала з собою, серед яких було 250 тисяч подолян. Плинуть роки, але ми завжди будемо схилятися перед мужністю тих. хто відстояв нашу землю у Великій Вітчизняній війні.
   Події війни не перестають вражати силою народного духу, величчю подвигу мільйонів, що піднялися на захист своїх осель і родин. Про це створено тисячі книг, кінофільмів, картин, симфоній, пісень. Однак тема героїзму в роки війни нескінченна, бо має вічне джерело, витоки якого - у народній пам'яті, що закарбувала імена тих, хто поліг в ім'я Перемоги. Ця пам'ять незгасла - вона у наших серцях.
    Тижнем пам'яті "А слава незгасима, а пам'ять нетлінна" наукова бібліотека Хмельницького національного університету відзначає 65-у річницю Великої Перемоги. У рамках тижня пам'яті відбудуться різнопланові просвітницькі заходи. У студентських групах пройдуть години пам'яті "Врятований світ пам'ятає..." На вшанування подвигу партизан і підпільників часів Великої Вітчизняної війни міста Хмельницького підготовлено годину-подорож "їхніми іменами названі вулиці міста". На вечорі-реквіємі "Семен Гудзенко. Сувора правда війни" та в годині поезії "Тихі зорі вічної пам'яті" будуть звучати вірші про війну, в яких немає фальші та плакатних лозунгів, а є туга за рідними, страх смерті, запах крові та тверда віра в Перемогу. Екскурс у минуле "В небі легендарна "Нормандія - Неман" нагадає сучасній молоді про початок війни, про велику дружбу народів, яку так важко уявити всім тим, хто пережив парад суверенітетів.
   Збірники документів, історичні дослідження, мемуари та спогади очевидців війни, книги про видатних полководців, світлини фронтового життя, які представлені на книжково-ілюстративних виставках "Велич Перемоги" та "Про минуле - заради майбутнього", розповідають нам про події Великої Вітчизняної війни. Живе вічна пам'ять і в художньому слові. Книжкова виставка "Священна земля України... І слава. Й безсмертя. І спогад живий", тематична експозиція "Довіку у серцях солдатських, навіки в пам'яті народній" знайомить нас з неперевершеними художніми творами митців світової літератури, які присвятили свої вірші, романи, повісті тим незабутнім буремним рокам. Серед українців, це Андрій Малишко. Олександр Довженко. Володимир Сосюра, Павло Тичина, Олесь Гончар, Ліна Костенко та багато інших. А на веб-сайті бібліотеки діє віртуальна книжкова виставка "Відлуння війни, відлуння в серцях".
   Пам'ять живих - це продовження життя тих, хто переступив поріг вічності. Вогонь пам'яті вищий за усі обеліски, бо то — вогонь Серця. Минуть століття, приходитимуть у світ все нові й нові покоління, але ніколи не забудеться подвиг нашого багатостраждального народу, який зробив величезний внесок у Перемогу. Колись, одразу по війні, у визволених селах, вогонь бережно несли від хати до хати, щоб зігрітися самим і зігріти інших, шоб ним освітити хату, а радістю душі. Отак і вогонь життя іде від покоління до покоління - в майбутнє. Дякуємо нашим воїнам за свободу, за право виховувати і ростити дітей на рідній землі. Земний уклін усім, хто пройшов полями битв, хто кував перемогу в тилу, хто захищав нашу Вітчизну!
О.М. Великосельська