ІНФОРМАЦІЙНІ ТЕХНОЛОГІЇ УНІВЕРСИТЕТСЬКОЇ БІБЛІОТЕКИ

   У бібліотеці Технологічного університету Поділля, що в м. Хмельницькому,звичайно ж,є всі ознаки зібрання людських знань, досвіду, почуттів, поривань, мрій... Але з кожним роком цей заклад усе більше набуває якостей, котрі свідчать про його високий сучасний рівень з погляду автоматизації. Як це не дивно щодо бібліотеки, але нині її технічне оснащення важить дуже багато для ефективної роботи.
    — Завдання бібліотеки ВНЗ, — наголошує директор книгозбірні ТУПу Валентина Петрицька, — не просто забезпечити навчальний процес, наукові дослідження, а дати читачам гарантований доступ до всього обсягу накопичених знань та інформації в світі.
   А звідси й випливає величезне значення автоматизації роботи бібліотеки, введення сучасних інформаційних технологій. Глибоко усвідомлюючи це, В. Петри-цька зуміла переконати й навіть певною мірою захопити ректора ВНЗ Р. Сіліна, директора інформаційно-комп'ютерного центру професора О. Мясіщева—, деканів факультетів ідеєю широкої автоматизації бібліотеки. Протягом 90-х років, незважаючи на постійні фінансові труднощі, у цій справі досягнуто великих успіхів: університетська скарбниця знань нині серед лідерів таких закладів України, а в західному регіоні сміливо вийшла на перше місце.
   І в п'яти читальних залах, у восьми абонентах робота підпорядкована одному: якісному, вмілому, швидкому обслуговуванню читачів — і «своїх», університетських, і з інших навчальних закладів міста. А ще - викладачів, керівників й фахівців з різних підприємств та установ. Адже бібліотека ТУПу має найбільше в області науково-технічної літератури, її галузевий фонд становить понад пів-мільйона примірниківкнижок, понад 300 назв періодичних видань. Щодня кілька тисяч читачів правильно й швидко зорієнтувати в цьому зовні застиглому, але такому бурхливому на знання морі, вчасно й точно підказати, порадити — бібліотечним працівникам допомагають новітні інформаційні технології. Тут створено бібліотечну локальну мережу, яка має свій могутній сервер і 22 робочі станції, ЗО комп'ютерів, її під'єднано до університетської мережі й Інтернету.
   - У нашому залі безпосередньо до послуг читачів виділено чотири комп'ютери, — розповідає завідуюча відділом технічної та природничої літератури Тетяна Онищук. — i хто-хто, а студенти-старшокурсники мандрують в Інтернеті, як вулицями рідного міста. Втім на допомогу їм будь-якої хвилини готовий прийти наш працівник.
   Прогрдмне забезпечення «УФД Бібліотека» нині дає змогу здійснювати комплекс робіт - від замовлення літератури та її обробки до реєстрації читачів та пошуку літератури. Тобто автоматизовано всі бібліотечні процеси. Вводяться нові технології в інформаційно-бібліографічному відділі, насамперед аналітичний розпис періодики, що є основною базою для роботи над контрольними, курсовими, дипломними, а також науковими працями.
   Нові технології застосовують і у внутрішніх процесах: управлінні трудовими ресурсами, контролі за платними послугами, діловеденні, статистиці.
   - Популярна серед читачів повнотекстова база даних законодавства України, — відзначає заступник директора бібліотеки з автоматизації Валентина Глухенька. — А це важливо не тільки для студентів, а й для правової освіти населення.
   Бібліотека університету відкрила читачам доступ до найбільшої бази даних видавництва ЕВSСО — повнотекстових електронних журналів, газет, бюлетенів новин, брошур і довідників іноземними мовами переважно із суспільних, гуманітарних та економічних дисциплін. Та й сама бібліотека має електронну сторінку, через яку інформує користувачів про свої можливості послуги, новинки.
   А тим часом найбільша в області скарбниця науково-технічних знань розпочала новий етап в освоєнні інформаційних технологій - роботу з організації електронної видачі видань. Це дасть змогу прискорити процедуру видачі та повернення книжок, здійснювати їх електронне замовлення та резервування.
   Автоматизація роботи університетської бібліотеки підняла її на якісно вищий рівень. І все-таки, стільки уваги надаючи технічним нововведенням, працівники закладу постійно пам'ятають: бібліотека є не лише інформаційним центром ВНЗ, а й виховним. Вона формує світогляд студента, його художній смак, культуру, різнобічні інтереси. Тим більше, що вже кілька років в університеті діє гуманітарно-педагогічний факультет. Тематика книжкових виставок, оглядів, бесід, зустрічей, що проводяться у відділі гуманітарних знань, який очолює Раїса Драчук, спрямована на виховання культури читання, естетичного й етичного виховання, ознайомлення молоді з витоками національної культури, духовності. У літературній вітальні проводяться краєзнавчі читання, літературні години, бесіди... Бібліотека живе повнокровним духовним, творчим, інтелектуальним життям.
Василь ГОРБАТЮК