Командори бібліотечних новацій



   В нашому місті є багато бібліотек хороших та різних, але запрошую вас відвідати все ж рідну бібліотеку університету. Саме тут на пошук та отримання літератури витрачається найменше часу, саме в ціп бібліотеці ви можете знайти іі дисертацію, і художню книгу; саме фахівці університетської книгозбірні допоможуть зорієнтуватись у безкрайньому морі інформації та знайти необхідний електронний ресурс. Лд.ж-е недарма у 2006 році університетську книгозбірню визнано кращою в області й відзначено обласною премією, що можна вважати визнанням успіху всього бібліотечного колективу. А для перемоги, як відомо, необхідні дві речі - гарний план і гарна команда, яка реалізує поставлену мету і є перш за все гарантією успіху виконання запланованого. Отже, про тих людей, хто розробляє стратегію і тактику дій колективу, про командорів бібліотечного сьогодення та перемін піде мова в даній статті.
    Чи замислювались Ви коли-небудь над тим, чому саме наша книгозбірня однією з перших бібліотек ВНЗ створила локальну бібліотечну мережу та веб-сайт, запровадила в усі технологічні процеси інформаційні технології, перейшла на електронний формуляр, використовуючи пін-коди, чому саме до нас їдуть зі всіх областей колеги вивчати досвід роботи з програмними продуктами?
    Причина проста-кадри. Адже й тепер, і завжди буде актуальним лозунг «Кадри вирішують все!». Нам вдалося створити в бібліотеці команду однодумців,починаючи з адміністрації й до безпосередніх виконавців, бібліотекарів. І тут, перш за все, треба віддати шану відміннику освіти України, ветерану праці В.М. Петрицькій, яка понад 20 років очолювала книгозбірню, створювала її команду, стояла біля витоків інформаційної ери книгозбірні. Це вона в 1997 році запросила на роботу інженера В.О. Глухеньку, яка дотепер (уже на посаді заступника директора з питань автоматизації), докладає чимало зусиль для розвитку й удосконалення інновацій у бібліотечних технологіях, організації роботи відділу інформаційного іа комп'ютерного забезпечення, сектора копіювально-множильних робіт, підбору інженерно-технічних кадрів для цих процесів, навчання працівників. Валентину Олексіївну постійно переповнюють нові ідеї. Вона стала ініціатором розробки майже всіх програмних продуктів книгозбірні (з останніх: «Електронна бібліотека», «Обмінний фонд») Завдяки її високій професійності наша бібліотека однією з перших у 1999 році впровадила в роботу" український програмний продукт, яким сьогодні користуються близько 100 бібліотек України і який повністю освоєний. Не один директор бібліотеки нарікає сьогодні на відсутність у своєму штаті фахівця такого рівня.
    Понад 25 років працює в бібліотеці (з 2002року - заступником директора) Т.К. Онищук - людина, яка г душею нашого колективу, організатором усієї внутрішньої роботи книгозбірні,активним учасником інноваційних проектів. Тегяна Костянтинівна - вимогливий і справедливий керівник, який може спитати за роботу, вказати на недоліки, перевірити виконання поставлених завдань і підтримати. Саме в кабінеті Тетяни Костянтинівни здійснюється планування, організація та координація задумів книгозбірні, проводиться системний аналіз нашої діяльності, готуються відповідні матеріали для розгляду на зборах колективу, нарадах керівників структурних підрозділів, вченої ради університету тощо. Немає сенсу перераховувати всі обов'язки першого эасту пника директора, оскільки ця інформація займе багато місця. Але маю відзначити, що без такого керівника, який вміє працювати з людьми, побачити їхні приховані здібності та можливості, заохотити до творчого виконання обов'язків, впровадження нових технологій в традиційні бібліотечні процеси, зайняло б набагато більше часу. І сьогодні Тетяна Костянтинівна тримає руку на життєвому пульсі колективу,сприяючи виконанню намічених планів,створенню достойного представницького іміджу книгозбірні та формуванню й підтриманню позитив­ного морального клімату в колективі.
    Серед командорів перемін — і завідувачі відділів книгозбірні, які безпосередньо організовують роботу з обслуговування користувачів, втілюють у життя інноваційні плани та проекти. удосконалюючи технологічні процеси, навчаючи молодь підвищуючи кваліфікацію працівників. Іх у бібліотеці - десять: заввідділом комплектування та наукової обробки В.О. Макутра, заввідділом збереження фондів Л.В. Яковлева, зав відділом інформаційних технологій та комп'ютерного забезпечення В.В. Фоміних, завідувач науково-методичного відділу О.О. Мацей та заввіділом електронної бібліотеки О.Б. Таланчук, заввідділами обслуговування - Т.Ф. Марчак, О.М. Бичко, Т.Г. Панасюк, Р.В. Драчук, О.М. Великосельська. Всі вони є особистостями, високоосвіченими і досвідченими фахівцями бібліотечної справи, учасниками команди з перетворення книгозбірні на сучасний університетський інформаційний та науковий центр.
    Обмежені рамки газетної статті не дозволяють розповісти про весь колектив книгозбірні - команду, яка, підгримуючи командорів, безпосередньо виконує задуми та прогрими. Тож висловлюю щиру вдячність усім працівникам бібліотеки, керівництву ВНЗ і читачам, які підтримують книгозбірню у наших інноваціях, а також усім, хто привітав нас з ювілеєм. Щира дяка!

О. Айвазян,
директор наукової бібліолтеки ХНУ