Подаруй бібліотеці книгу

   Неабияке щастя - мати гарну колекцію цінних книг. Велика праця, кошти, інтелект збирача стоять за кожним таким зібранням. І якою великою має бути любов володарів колекцій до своїх скарбів та до майбутнього науки і культури, якщо з власної волі вони передають свої безцінні колекції до бібліотек. Знають-бо, що саме там їхні зібрання будуть збережені для нащадків та отримають нове життя.
    З історії університетських бібліотек.
    В історії університетських бібліотек чільне місце займає бібліотека Гарвардського університету, відкрита ще в 1636 році. З часу заснування вона комплектувалась переважно за рахунок дарчих колекцій. Близько 400 томів подарував особисто Джон Гарвард. Серед дарувальників були президенти, священики, губернатори й навіть королі. Сучасна слов'янська колекція цієї бібліотеки (400 тисяч книг) містить подаровані листи Л.Толстого, частину архіву Л. Троцького, значну частку художніх творів.
   Чому книги передавались до бібліотек.
    Книги, рукописи, колекції передавались до бібліотек тому, що люди вірили в призначення та благородну місію цього освітянського та культурного центру. Збережені для нащадків документи з фондів рідкісних та цінних книг багатьох бібліотек нашої держави (від Національної бібліотеки імені В.Вернадського до університетських книгозбірень) с джерелом пізнання і наукового пошуку читачів та довічними пам'ятниками їхнім збирачам та дарувальникам.
    Дарчі видання нашої бібліотеки.
    Давні традиції меценацтва живуть і донині, в тому числі й у стінах бібліотеки ХНУ. Започаткована університетом традиція дарувати бібліотеці власні підручники - гарна підмога студентам у навчанні. Серед дарувальників хотілось би відзначити професора Р.І. Сіліна, ректора ХНУ професорам.Є. Скибу, професора МП. Войнаренка, Є.Г. Рясних, М.А.Йохну, Я.Т. Кіницького, представника Корпусу Миру Майкла Фінка та інших. Сьогодні картотека дарувальників у бібліотеці налічує 267 записів про авторів не лише тих, які вийшли зі стін рідного університету, а й приватних осіб, представників установ, партій та організацій.
    Помітка для читача.
    Особу дарувальника книги в бібліотеці легко встановити: на звороті титульної сторінки видання с спеціальний штамп "Дарчий примірник", куди занесено прізвище мецената. Таким чином, кожен читач, до рук якого потрапило таке видання, отримує то інформацію.
    Акція, яку проводить наша бібліотека.
    30 вересня відзначався Всеукраїнський день бібліотек. У цей день уся прогресивна українська громада звертає свої погляди до потреб та турбот книгозбірень усіх рівнів. Саме тому адміністрація та колектив бібліотеки ХНУ започаткували проведення акції "Подаруй книгу бібліотеці!". Звертаємось до науковців, співробітників, аспірантів та студентів - до всіх, кому не байдужа доля науки, освіти та культури: дайте нове життя вашим книгам та зібранням! Подаровані вами книги стануть відчутним джерелом поповнення фонду. Ми готові з вдячністю донести до наступних поколінь зібрані у ваших особистих бібліотеках наукові праці, монографії, тематичні колекції видань, довідкову та художню літературу, електронні видання.
   Ми вдячні тим читачам, які вже подарували бібліотеці свої книги, і будемо вдячні всім, хто візьме участь у цій акції. Ви маєте унікальну нагоду занести свое ім'я в історію університету і бути шанованими читачами та усією громадськістю. Ваше ім'я увійде в "Хроніку визначних подій бібліотеки". В книгозбірні буде обладнана постійнодіюча виставка дарчих видань, а презентації дарчих колекцій у читальних залах збиратимуть і авторів, і вдячних читачів. Про хід акції ми інформуватимемо на сторінках газети "Університет". Подарунки приймаються в будь-якому підрозділі нашої бібліотеки. Контактні телефони: 2-41-54, 4-91-35. Кожен працівник бібліотеки та й кожен читач покладає великі надії на доброчинну акцію "Подаруй книгу бібліотеці!".
   Користуючись нагодою, вітаю наших читачів і бібліотечних працівників із Всеукраїнським днем бібліотек і бажаю успіхів любові, злагоди, оптимізму і добрих книг.


В. Петрицька
директор бібліотеки ХНУ