Високе покликання

   У перші дні осені знову студентським гамором і гулом наповнилися поверхи високої будівлі бібліотеки Технологічного університету Поділля. Можна було б сказати: "Як і кожного навчального закладу, - але ні. Бо ця книгозбірня таки особлива: за своїми розмірами, за своїм багатим фондом, за величезною кількістю читацьких відвідувань, врешті, за своєю історією. Адже саме цієї осені минуло 40 років відтоді, як вперше відчинила двері тоді ще бібліотека щойно створеного загальнотехнічного факультету Львівського поліграфічного інституту з вечірньою формою навчання.
    І ось — ці сповнені приємними клопотами дні нового навчального року...
  - Для нашого відділу новий навчальний рік почався ще 26 серпня, — зазначає завідувачка навчальними абонементами Тетяна Марчак. — 3 того дня і до 1 вересня ми прийняли близько 900 студентів заочної форми навчання. А це значить, записали їх у читацькі лави, провели групові бесіди про фонд бібліотеки і його збереження, про структуру книгозбірні і культуру читання, врешті, видали підручники...
    То тільки збоку здається, що робота бібліотекаря проста і легка. Насправді ж вона сповнена і творчих дерзань, і душевних потуг, і просто важкої фізичної праці. І трудяться в бібліотеці люди (і то майже винятково жінки) по-справжньому вірні й віддані цій професії. Інші тут просто не витримують.
    Місія абонементу в бібліотеці ТУПу особлива. Від її виконання значною мірою залежить, як студенти почнуть новий навчальний рік, якого ритму навчання наберуть з перших днів. І декани факультетів, ці поводирі-наставники студентських когорт, насамперед, звертаються до служби абонементу: "Просимо якнайскоріше видати підручники..." А чи просто з цим можуть справитись 12 працівників відділу? Адже минулого року вони обслужили 12323 читачів, з яких 11722 – студенти. Понад 130 тисяч відвідувань!
    Завідувачка абонентами Т.Ф. Марчак в університетській бібліотеці працює третій рік. Однак перед цим 25 років працювала в обласній універсальній бібліотеці імені М. Островського — так що досвід має багатий. І все ж прагне організувати працю по-новому, з найбільшою віддачею.
    Забезпечення навчального процесу літературою — це головна турбота Т.Ф. Марчак, завідувачів секторами С.А. Молчанової, О.М. Голяк, Н.П. Нагорняк, бібліотечних працівників Г.М. Ланскорунської, Л.П. Чорної, Л.І. Ленчицької, Т.Б. Мельник, Т.Б. Сапарової, О.В. Дідишеної, Л.І. Міль, Л.В. Бужанської.
      - Обслуговування в бібліотеці університету, — розповідає директор бібліотеки Валентина Петрицька, — це високий рівень спілкування бібліотекаря з науковцями і студентами, виявлення зацікавленості й обізнаності у наданні необхідної інформації. Змінюються й потреби користувачів, змінюються технології окремих процесів обслуговування. До бібліотеки звертаються не лише за книгою та періодичним виданням, але й запитують про електронну інформацію. І бібліотека пропонує читачам нові послуги, пов'язані з сучасними технічними засобами та інформаційними технологіями. Книгозбірня має свою локальну мережу, яка об'єднує 44 персональних комп'ютери, а це відкриває можливості надати до послуг читачів електронний каталог, проблемно-орієнтовані бази даних, СD-ROM, Інтернет, машинний час для персонального користування, а також інші додаткові послуги. На веб-сервері бібліотеки висвітлюється найновіша інформація.
    Та як би не працювали ці справжні ентузіасти бібліотечної справи — за новітніми технологіями чи за традиційними методами, - до своєї роботи вони ставляться з любов'ю та відданістю.
    Із вдячністю за подвижницьку працю називає директор бібліотеки імена своїх заступників О. Б. Айвазян і В.О. Глухенької, Т.К. Онищук.
    Відділ технічної літератури недавно доручили очолити Т.Г. Панасюк — компетентному працівнику, надійній у роботі. Приклад умілого й душевного спілкування з читачами показує завідувачка сектором технічної літератури З.И. Бабак. Вона не лише професійно підбирає студентам необхідні підручники, інші навчальні матеріали, але й щиро цікавиться їхньою успішністю, допомагає справитися з проблемами у навчанні.
    Сектор науково-технічної документації та спецвидів літератури очолює Г.В. Вдовіна. За фахом інженер, вона не лише відмінно знає фонд свого сектора, а отже, навіть до номера сторінки може вказати читачеві місце знаходження потрібної інформації, але нерідко й сама дасть кваліфіковану консультацію.
    Бібліотечне середовище стало по-справжньому комфортним для відвідувачів. У світлих і затишних залах працівники книгозбірні не лише допомагають читачам підібрати необхідну літературу, скористатися автоматизованою системою, надають довідкові послуги, але й залучають їх до масової роботи.
    Цікаві й дуже корисні заходи з різних фахових напрямків проводить, скажімо, відділ економічної літератури, який очолює О.М. Великосельська. Тут досить часто відбуваються презентації нових книг — підручників і посібників науковців університету, Дні спеціаліста, Дні кар'єри... Особливо багато зусиль, творчості, знань докладає до цих заходів головний бібліотекар В.О. Василишина — активний пропагандист здобутків науковців університету.
    З кожним роком все помітнішу роль у багатогранному дійстві університетської бібліотеки відіграє відділ гуманітарних наук. З одного боку, тому, що університет взяв курс (і цілком доречно) на все ширшу підготовку спеціалістів-гуманітаріїв. З іншого боку, і фахівець швейного чи взуттєвого виробництва, й інженер-механік чи радіотехнік — жоден з них не зможе стати справді високопрофесійним виробничником, керівником колективу, власником престижної справи без глибоких знань і розумінь історії, національної і світової духовної культури. Якраз до цих багатств — художньої літератури, історії, культури — і прилучає студентів колектив відділу на чолі з Раїсою Драчук.
    Завідувачка відділом Р.В. Драчук, завідувачка сектором просвітницької роботи Л.І. Іщенко, бібліотекарі Н.З. Беймук, Н.Б. Дем'янчук, Н.В. Кошулаб, Л.І. Салюк — всі вони прагнуть і широко розкривати молоді світ високого художнього, мистецького, і вміло й терпляче вводити юнаків та дівчат у таїну маукових знань.
    Така робота бібліотечного працівника. Таке його високе покликання.
Василь ГОРБАТЮК