Наукова бібліотека Хмельницького національного університету

Український костюм у контексті
світової культури


   Наш народ як самобутня нація створив неповторну
багатогранну культуру, яка розвивається в різних
напрямках творчості, в тому числі і невичерпних народних
традиціях. Прикладом вищих проявів художньої і духовної
культури народу є традиційний костюм, що сформувався у
докапіталістичний період і побутував в Україні у своїх
завершених класичних локальних варіантах майже до
XX ст. Український традиційний костюм - це досить широке
поняття і динамічне історико-культурне явище, яке
розвивалося на землях південно-східної Європи.
Економічно-вигідне географічне розташування України,
благодатна природа і клімат сприяли існуванню тут
найдавніших центрів культури, що перебували у
постійному спілкуванні з іншими цивілізаціями.
Костюм як ніщо інше відтворює стиль епохи та сутність
буття людини з її фізичними, духовними, психологічними, естетичними прагненнями, певною мірою розкриваючи
її творчий потенціал. Широчінь багатовікового
колективного естетичного досвіду народу має велике
значення для розуміння подальших шляхів розвитку
української культури, її ролі і місці у
загальноєвропейському і світовому культурному процесі.



З глибини віків

Для чего делаем материи,
Вышиваных разными нитками
И взору приятными цвітами,
Обвешуемося оными?
-Для радости сердца.

Г. Сковорода

    Васіна, З. О.
Український літопис вбрання [Текст] : книга- альбом. Т.2 : ХIII- початок ХХ століття: Науково-художні реконструкції / З. О. Васіна. - К. : Мистецтво, 2006. - 448с.

   Логічним продовженням теми історичного розвитку національного одягу в Україні є видання другого тому книги "Український літопис вбрання". Починаючи з XIII і до початку XX століття автор у яскравих художніх образах відтворила комплекси вбрання усіх верств населення: духівництва, козацтва, дворянства, а також міщан, городян та селян різних регіонів України. Акцентуючи увагу на розмаїтості одягу, що увібрав у себе багатотисячолітній розвиток духовної та матеріальної культури народу, автор розкриває процеси формування українського костюма. Книга-альбом удвох томах стане невичерпним джерелом пізнання культурної спадщини українського народу.

    Кара-Васильєва, Т.
Історія української вишивки [Текст] : книга-альбом / Т. Кара-Васильєва. - К. : Мистецтво, 2008. - 464с.

    У книзі розглядаються особливості самобутньої української народної вишивки її локальні характеристики щодо історико-єтнографічних регіонів. Описуються основні техніки шитва. Розкривається символіка рушників, їхнє значення у святах та обрядах.
   Для учнів шкіл, студентів технікумів, викладачів народознавства, усіх, хто прагне навчитися вишивати.

   Ніколаєва, Т. О.
Український костюм. Надія на ренесанс [Текст] / Т. О. Ніколаєва. - К. : Дніпро, 2005. - 320с.

   Книга «Український костюм» — перше в Україні систематизоване видання, в якому на матеріалі історико-художніх реконструкцій простежується процес формування високохудожніх комплексів національного костюма українців, взаємодії на різних етапах з культурами інших народів.
   У праці використана значна кількість джерел з археології, іконографії, етнографії, образотворчого мистецтва, що дозволило наочно розкрити історичну та художню цілісність українського костюма, його значення для національної та світової культури.

   Ніколаєва, Т. О.
Історія українського костюма [Текст] / Т. О. Ніколаєва. - К. : Либiдь, 1996. - 176с. : iл.

   Висвітлюються витоки традиційного українського костюма, його багатовікова історія, тісно пов'язана з процесом розвитку української спільноти. Представлене широке розмаїття народного вбрання відповідно до історико-етнографічних регіонів України, детально розглядаються його численні компоненти та прийоми оздоблення.
   Для викладачів, науковців, студентів, мистецтвознавців, модельєрів, усіх, хто цікавиться українською культурою.

   Стамеров, К. К.
Нариси з історії костюмів [Текст] = Sketches from the history of costumes / К. К. Стамеров художник М.Н.Грох. - К. : Мистецтво, 2007. - 432с : іл.

   Книга становить короткий систематизований і узагальнений огляд історії костюмів народів світу від найдавніших часів до початку XX ст. Використовуючи багатий іконографічний матеріал, спеціалізовану вітчизняну і зарубіжну літературу, К. К. Стамеров відтворив картину історичного розвитку костюмів як невід'ємної частини матеріальної культури людства. Розраховано на культурологів, художників, літераторів, модельєрів, усіх тих, хто цікавиться питаннями матеріальної культури минулого.
111

   Український народний одяг XVII - початок XIX cт. в акварелях Ю. Глоговського [Текст]. - К. : Наукова думка, 1988. - 272с.

   Видання базується на малюнках українського, народного одягу з колекції акварелей львівського художника і архитектора кінця XVIII — початку XIX сг. Юрія Глоговського. Авторами здійснено наукову характеристику представлених зразків народного одягу, показано історичні та естетичні основи його розвитку. Для етнографів, істориків, мистецтвознавців, художників, викладачів та студентів художніх вузів.


Символізм в українській вишивці

Як я малим збирався навесні
Піти у світ незнаними шляхами,
Сорочку мати вишила мені
Червоними і чорними нитками.

Два кольори мої, два кольори,
Оба на полотні, в душі моїй оба,
Два кольори мої, два кольори:
Червоне — то любов, а чорне — то журба.

Мені війнула в очі сивина,
Та я нічого не везу додому,
Лиш горточок старого полотна
І вишите моє життя на ньому.

Д. Павличко

   Кара-Васильєва, Т. В.
Українська народна вишивка [Текст] / Т. В. Кара-Васильєва, А. О. Заволокіна голов. ред. С. Головко. - К. : Либiдь, 1996. - 96с.

   У книзі розглядаються особливості самобутньої української народної вишивки, її локальні характеристики щодо історико-етнографічних регіонів. Описуються основні техніки шитва. Розкривається символіка рушників, їхнє значення у святах та обрядах.
   Для учнів шкіл, студентів технікумів, викладачів народознавства, усіх, хто прагне навчитися вишивати.

   Чумарна, М. І.
Вишивання долі [Електронний ресурс] / М. І. Чумарна. - Текст. і граф. дані ( 106 Мб ). - Львів : Апріорі, 2009. - Систем.вимоги: Adobe Reader/ Foxit Reader. - Режим доступу: доступний тільки для користувачів НБ ХНУ. - Назва з екрана.

   "Вишивання долі" - це розвідка про потаємні коди української орнаментальної символіки. Книга в новому ракурсі розкриває можливості впливу людини на долю, на здоров'я власного тіла, благополуччя сім'і і роду через повернення до джерел духовного знання наших предків

   Чумарна, М. І.
Код української вишивки [Електронний ресурс] / М. І. Чумарна. - Текст. і граф. дані ( 56,5 Мб ). - Львів : Апріолі, 2008. - Систем.вимоги: DjVuReader/DjVu Viewer/ DjVuLibre. - Режим доступу: доступний тільки для користувачів НБ ХНУ. Назва з екрана.

   Відчути живий подих космичної таємниці, заколдованної у давній культури наших предків, усвідомити необхідність заново увійти в живі джерела енергетичного омолодження нашого сучасного життя. Книга адресована всім, кто любить Україну і красу ії рукотворних шедеврів.

Український народний костюм

…Невже ми носим лиш для ретромоди
Крисані і жупани, й кожушки?
У них - жива історія народу,
Його талант прекрасний і важкий.
І це не просто вишиті одежі,
В яких цвітуть і ружі, і ромен.
В них - дух свободи, вольності пожежі,
Що повставали з-над крутих рамен.
І їх ні час, ні простір не порушать,
Нехай на порох зітруться роки!
У них живуть людські, безсмертні душі
І добрі чари з легкої руки.

Б. Демків

   Білан, М. С.
Український стрій [Текст] : навч. посiб. / М. С. Білан, Г. Г. Стельмащук. - Львів : Фенікс, 2000. - 325с.

   На обширному джерельному і фактологічному матеріалі представлено шлях формування і побутування українського традиційного строю від найдавніших часів до XX ст. Розглянуто комплекси строїв усіх етнографічних регіонів України та зв'язок строю із духовним життям народу. Додано короткий словник народної одягової термінології.

   Кара-Васильєва, Т.
Українська сорочка. (Хрестикова технiка. Лиштва. Вирiзування. Виколювання. Коса гладь) [Текст] : альбом / Т. Кара-Васильєва. - К. : ТОМIРIС, 1994. - 32с. - (Таемницi чарiвноi нитки).

   Вишивка — одна з найдавніших і найулюбленіших серед українців видів народного мистецтва. Завдяки закладеним в ній винятковим колористичним та орнаментальним властивостям та порівняно простим технікам виконання, вона дає майстрові можливість максимально виявити свою творчу фантазію. В альбомі подано основні техніки традиційної української вишивки, застосовані для оздоблення жіночих та чоловічих сорочок, подано практичні поради, що допоможуть початківцю осягнути таємниці цього чарівного мистецтва.

   Косміна, О. Традиційне вбрання українців [Текст]. Т.1 : Лісостеп. Степ / О. Косміна. - К. : Балтія-Друк, 2008. - 160с : іл.

   Це перше видання, що розкриває поетичний образ українських строїв лісостепового регіону в усьому їх варіативному розмаїтті.
    Український національний одяг є яскравим, візуально фіксованим проявом самобутності нашої культури і становить один з найбільш рухомих її видів. Сучасному читачеві буде цікаво дізнатися, що носили наші бабусі й дідусі, яких канонів краси вони дотримувалися. Ілюстративна добірка видання представлятиме традиційні комплекси, деталі вбрання та аксесуари автентичного одягу Лісостепу з приватних і музейних колекцій України. Книга містить інформацію історико-етнографічного та краєзнавчого характеру; зокрема, особливу увагу зосереджено на художніх особливостях і символічному наповненні елементів народного строю. Текст видання супроводжує словничок термінів, що відображають реалії народного побуту початку ХХ ст., широко вживані свого часу, проте сьогодні, на жаль, відомі лише вузькому колу фахівців.
    Укладачем і автором проекту "Традиційне вбрання українців" є відомий етнолог Оксана Юліївна Косміна.

   Титаренко, В. П.
Полтавська традиційна вишивка: минуле і сучасне (виховний аспект) [Текст] / В. П. Титаренко. - Полтава : Верстка, 2000. - 136с. : іл.

   Навчально-методичний посібник спрямований на виховання молоді на національно-культурних традиціях рідного краю. Посібник складається з кількох розділів, містить основні техніки полтавської вишивки, характеристику полтавського типу сорочки, фрагменти старовинних узорів для сорочок та рушників, які зібрані на Полтавщині.
    Посібник призначений для студентів вузів, учнів шкіл різних типів, професійних навчально-виховних закладів, позашкільних установ та широкого кола читачів.


Галерея національного одягу

Малюнки В.В. Ковальчук з книги
Білан, М. С. Український стрій [Текст] : навч. посiб. /
М. С. Білан, Г. Г. Стельмащук. - Львів : Фенікс, 2000. - 325с.




Варіанти характерного чоловічого
та жіночого одягу з Полтавщини, XIXст.


Варіанти дівочого й парубоцького одягу
з Херсонщини, XIXст.


Весільне вбрання молодих південної Київщини,
XIX-поч.XXст.


Варіанти покутського святкового чоловічого,
жіночого та дитячого вбрання. Кін. XIXст.


Весільне вбрання молодого і молодої з Буковини.
Кін. XIXст..


Варіанти чоловічого та жіночого
гуцульського одягу з Косівщини.
Кін. XIX-поч.XXст.


Лемківське чоловіче і жіноче вбрання.
Поч. XXст.


Варіанти чоловічого і жіночого вбрання з Волині.
Кін. XIX-поч.XXст.


Варіанти чоловічого і жіночого вбрання
з Західного Поділля. Кін. XIXст.