"Мільйони скорботних секунд...
Мільйонів незрима скорбота!
Минула хвилина мовчання...
Гримить гроза урочистим салютом...
Ніщо не забуто. Ніхто не забутий.
Стираю сльозу. треба жить..."

Юхимович В.

 
Україна у Великій Вітчизняній війні

         Війна... Таке страшне і жахливе слово. 1418 днів і ночей боролися наші воїни, поклавши на вівтар Перемоги найдорожче - життя. Понад 40 місяців - з червня 1941-го по жовтень 1944-го - палахкотіла Велика Вітчизняна війна на українській землі. 10 мільйонів українців вона забрала з собою, серед яких було 250 тисяч подолян. На території України діяло понад 3850 підпільних організацій і груп, в яких брали участь понад 103 тисячі подолян. Плинуть роки, але ми завжди будемо схилятися перед мужністю тих, хто відстояв нашу землю у Великій Вітчизняній війні.
БЕЗСМЕРТЯ. Книга Пам'яті України. 1941-1945. Головна редакційна колегія (голова І.О. Герасимов, заступники голови І.Т. Муковський і П.П. Панченко, відповідальний секретар Р.Г. Вишневський). - К.: Пошуково-видавниче агентство "Книга Пам'яті України", 2000. - 944 с: іл.

     У завершальному томі історико-меморіального серіалу "Книга Пам'яті України" вперше опубліковано аналітико-документальний матеріал про вагомий внесок Українського народу в перемогу над фашизмом. Це видання - скромна данина незгасної пам'яті про тих, хто загинув на полях битв за честь, свободу і незалежність Батьківщини, хто, незважаючи на розбіжність у політичних поглядах, залишився патріотом України до останнього подиху.
      На підставі поіменного обліку загиблих у боях узагальнено дані про військові втрати України у роки Великої Вітчизняної і другої світової воєн. Оприлюднено понад 300 документальних фото і кадрів кінохроніки воєнних літ, багато з яких читач побачить уперше. Книга, в якій простежується єдина історична концепція, пропонує читачеві й інші, неусталені оцінки, висновки, узагальнення українських істориків щодо подій тих далеких років. Редколегія не завжди поділяє їхні погляди, спростування чи заперечення. Вкотре засвідчується історична реальність: ще й досі звучить відлуння тих неоднозначних подій, які на довгі десятиріччя роз'єднали націю.
     Але для матері-України всі діти рідні, вона не може забути жодного з них. Видання гідно поповнить бібліотеку новітньої історії України. Воно призначене для широких верств читачів: наукових працівників, викладачів і студентів вузів, курсантів, учнів, службовців органів державної влади - всіх, хто не байдужий до майбутнього нашої Вітчизни, хто прагне знати правду про найстрашнішу в історії людства війну.
БЕЗСМЕРТЯ. Книга Пам'яті України. 1941-1945.

Вінок безсмертя [Текст] : Книга - меморіал. - К. : Політвидав України, 1988. - 578с.

     Понад чотири десятиліття живе світ під миротворним знаком Перемоги. 1418 днів і ночей наближали ми її ціною величезних зусиль й неймовірно важких випробувань, ціною неоплатних втрат. 20 мільйонів людських життів унесла війна тільки в нашій країні. Ніхто не забутий, ніщо не забуте. Навіки у пам'яті народній залишаться ті, хто загинув у священній борні з нацизмом, за честь і свободу Батьківщини. Схиляють голови люди біля пам'ятників і обелісків, встановлених на місці масових страт радянських патріотів, на братських могилах жертв окупантів. Невимовний біль охоплює їх серця, коли вони відвідують села, спалені нацистами під час тимчасової окупації радянської землі. Кількість наших співвітчизників, що загинули у тому пекельному вогні, ще й досі точно встановити не вдалося.
Вінок безсмертя [Текст] : Книга - меморіал

Коваль М. В.
Україна в Другій Світовій і Великій Вітчизняній війнах (1939-1945рр.) [Текст]. Т.12 / М. В. Коваль. - К. : Вид. дім "Альтернативи", 1999. - 336с. - (Україна крізь віки). - ISBN 966-7217-51-5.
Коваль М. В. Україна в Другій Світовій і Великій Вітчизняній війнах (1939-1945рр.)

Ліна Костенко: Навчальний посібник-хрестоматія / Ідея, упорядкування, інтерпретація творів Григорія Клочека. - Кіровоград: Степова Еллада, 1999. - 320 с.

     Структура та зміст посібника дозволяють реалізувати нову ефективну навчальну технологію, побудовану на принципі так званого "паралельного читання". Спочатку читач цієї книжки знайомиться з біографією поетеси, з її вибраними творами, в тому числі й знаменитим романом у віршах "Маруся Чурай", а потім - з їх інтерпретаціями, здійсненими відомим літературознавцем, академіком АН Вищої школи України Григорієм Клочеком.
      Методичні матеріали, що містяться у книзі, - це запитання і завдання, які сприяють глибокому осягненню творчості поетеси, тематика письмових творів, а також система тестів для перевірки знань.
     Цей посібник задовольнить інтереси вчителів-словесників, студентів-філологів, учнів-старшокласників, зрештою всіх, хто любить поетичне слово і прагне розвинути свою літературну освіченість.
Ліна Костенко: Навчальний посібник-хрестоматія

Рильський М. Т. Вибрані твори: у 2 т. (Бібліотека Української Літературної Енциклопедії: вершини письменства) / Редкол.: Павличко Д В. (голова), Зяблюк М. П. (заст. голови) та ін. - К: Вид-во "Укр. енциклопедія" ім. М. П. Бажана, 2005. Т. 1: Вірші. Поеми. Вступна ст. Панченка В. Є.; Укладачі Колесник В. Л, Панченко В. Є., Слободяник А. Я.; Худ. оформлення серії та іл. Стратілата М. І. — 608 с ISBN 966-7492-31-1 (т. 1)

      "Вибрані твори" М. Т. Рильського у двох томах — перше видання започаткованої видавництвом "Українська енциклопедія" імені М.П. Бажана багатотомної серії "Бібліотека Української Літературної Енциклопедії: вершини письменства". У першому томі вміщено вірші та поеми, написані Максимом Рильським у різні періоди творчої діяльності. Вони дають можливість осягнути основні теми і мотиви поетичної спадщини митця, відчути неповторний світ образів, дум і поривань автора, просвітлено-життєлюбний дух поета.
Рильський М. Т. Вибрані твори


Гончар О. Т.
Прапороносці [Текст] : Трилогія / О. Т. Гончар. - К. : Дніпро, 1977. - 380с.


     Роман-трилогія "Прапороносці" лауреата Ленінської премії і Державних премій СРСР — один з найкращих творів радянської літератури про Велику Вітчизняну війну, про героїзм, благородство та людяність радянських воїнів.
Гончар О. Прапороносці

Загребельний П. А. Шепіт. Роман. (Художник В. Я. Савадов. Післямова В. В. Віденка).—К.: Молодь, 1981.—376 с, іл.— (Б-ка художніх творів для підлітків та юнацтва "Джерело".

     Роман присвячено нашим прикордонникам, які пильно охороняють рубежі Радянської Вітчизни. Події розгортаються на широкому тлі складної історії західних областей України.
Загребельний П. А. Шепіт

Гончар О. Т.
Людина і зброя [Текст] : Роман / О. Т. Гончар. - К. : Молодь, 1978. - 338с.
Гончар О.  Т. Людина і зброя

Збанацький Ю. О. Червона роса: Роман, повісті, оповідання.— К.: Дніпро — 640 с.

     Події роману відомого українського радянського письменника відбуваються протягом кількох днів 1941 року, коли поліське селище Калинів окупували гітлерівські загарбники. У нерівній боротьбі з фашистами місцевий партизанський загін спочатку зазнає відчутних втрат, трагічно гине його командир Андрій Качуренко. Але народні месники не складають зброї.      Повісті та оповідання приваблюють глибиною художнього проникнення в складні проблеми виховання й громадянського становлення молоді.
Збанацький Ю.О. Червона роса





     
"Я вклоняюся Вам по-синівські доземно, солдати.
Я молюся на Ваші святі перемоги і втрати.
Тільки ж Ви не сурміть у останній похід,
Тільки ж вічно живіть..."

Олійник Б.

     
 
Поділля у Великій Вітчизняній війні

     За масштабами і наслідками бойових операцій Поділля наближається до таких областей масового руху, як Чернігівська, Сумська, Житомирська області.
     Фашистськi нелюди замордували на територiї областi 478 тисяч чоловiк i вивезли на каторжнi роботи 117 тисяч подiльських юнакiв i дiвчат.
     Нещадним полум'ям гнiву озвалися подiльськi мiста i села. З перших днів війни на Поділлі розгорнулась боротьба проти ворога. В Шепетiвцi i Славутi, в Проскуровi i Сатановi, в Меджибожi i Чемерiвцях - повсюдно народнi месники громили фашистських загарбникiв. Партизанськi з'єднання С. Олексенка, А. Одухи, I. Скубка, I. Шитова уславили себе багатьма бойовими операцiями i разом з радянськими воїнами-визволителями очищали в 1944 роцi область вiд окупантів.
     Нiколи не померкнуть в пам'ятi людськiй iмена керiвника Проскурiвського пiдпiлля М. Храновського та його вiдважних побратимiв П. Семенюка, П. Вiтанова, М. Трембовецької, Й. Селiванова, К. Кошарського, М. Запалацького, керiвникiв Славутського i Шепетiвського пiдпiлля Героя Радянського Союзу лiкаря Ф. Михайлова i О. Горбатюка, юних народних месникiв Героя Радянського Союзу Валентина Котика, Степана Кищука, Володимира Ковальчука, Миколи Трухана - всiх тих, хто вiддав життя за сонячний день i щастя Батькiвщини.
     Десятки тисяч подолян боролися проти ворога на всіх фронтах Великої Вітчизняної війни. 57 чоловік, які виявили особливий героїзм, удостоєні звання Героя Радянського Союзу, понад 17 тисяч подолян за подвиги в боях з ворогом нагороджені орденами і медалями.

Книга Пам'яті України. Хмельницька область. В 10 т. [Текст] : Історико-меморіальне видання. Т.5 : Місто Кам'янець-Подільський, Кам'янець-Подільський р-н. - Хмельницький : Поділля, 1995. - 672с. - ISBN 5-87174-065-0.

     В історико-меморіальне видання занесені імена хмельничан, що полягли в роки Великої Вітчизняної війни в боротьбі проти фашистських загарбників Перший том "Книги Пам'яті України. Хмельницька область" містить короткі відомості про загиблих уродженців і мешканців міста Хмельницького, Білогірського та Віньковецького районів.
   Майже чверть мільйона подолян покликала на поля кривавих битв війна, котра не за назвою, а за суттю своєю стала для тих, хто сповідує Добро, Справедливість, Гуманізм, справді Народною, Великою, Вітчизняною війною. Багатьом поталанило вийти з пекельного вогню живими, — багатьом, але не всім. Кожний другий воїн — подолянин поліг у бою, грудьми прикривши отчу землю. Ми завжди в боргу перед тими, хто переможно, зі Славою повернувся з фронтових доріг. А ще більший наш борг перед тими, хто вже не повернеться ніколи до матерів, які, чекаючи синів, виплакали очі; до дружин, що берегли і донині бережуть свою вірну любов; до дітей, котрим дісталася у спадок сирітська доля, припорошена згадкою про батькову ласку.
Книга Пам'яті України. Хмельницька область. В 10 т.

Поділля у Великій Вітчизняній війні [Текст]. - Львів : Каменяр, 1969. - 415с.








Поділля у Великій Вітчизняній війні


Бугай Е. М., Макухин М. Е. Из когорты мужественных: Сборник очерков и зарисовок.— Львов: Каменяр, 1978.— 279 с, ил.

     B книге "Из когорты мужественных" рассказывается о подвигах в годы Великой Отечественной войны Героев Советского Союза — уроженцев Хмельницкой области, их боевых побратимов — тех, кто получил это звание в боях за Хмельниччину, кто пал здесь смертью храбрых, а также тех, кто ныне проживает на древней подольской земле.
Бугай Е. М., Макухин М. Е. Из когорты мужественных

Гордость и слава Подолии: Очерки о Героях Сов. Союза — уроженцах Хмельниц. обл. /Сост. М. Е. Макухин.— Львов: Каменяр, 1985.— 262 с, ил., 6 л. ил.— (Герои Сов. Союза).

     В книге документальных очерков рассказывается о мужестве и героизме советских воинов-уроженцев Хмельницкой области, удостоенных высокого звания Героя Советского Союза.
Гордость  и слава   Подолии

Бондар І. М.
Неспокійної вдачі люди [Текст] / І. М. Бондар, Г. П. Богуцький, В. А. Гордов. - Хмельницький : Пантюк С.Д., 2007. - 254с. - ISBN 978-966-8529-81-8.
Бондар І.  М. Неспокійної вдачі люди

     

     
"Рідну землю від чорних зловісних заброд
Захистили Вітчизни солдати.
Полягли мужні серцем. Та лишився народ,
Щоб довіку про них пам'ятати."

      Кравчук В.

 
Радянський Союз У Великій Вітчизняній війні

           Війна... Велика Вітчизняна війна радянського народу проти фашистських загарбників. Страшна війна минулого століття, пекуча рана, яка болить досі чи не кожній родині. Воїни-переможці проявили чудеса героїзму, стійкості, мужності, відвойовуючи кожен клаптик рідної землі до останнього подиху, до останньої краплі крові, вистояли й перемогли.
     Пам'ять живих - це продовження життя тих, хто переступив поріг вічності. Вогонь пам'яті вищий від усіх обелісків. Бо то - вогонь Серця. Минуть століття. Приходитимуть у світ все нові і нові покоління, але ніколи не померкне подвиг нашого багатостраждального народу, який зробив вирішальний вклад у Перемогу.

Великая Отечественная война [Текст] : Энциклопедия / Гл. ред. М.М.Козлов. - М. : Советская энциклопедия, 1985. - 832с.

     В книге даются статьи о битвах, стратегических и важнейших фронтовых операциях, обороне городов-героев. Ряд статей посвящен видам вооружённых сил, родам войск, их боевому применению. Самостоятельные статьи даются о наиболее отличившихся соединениях и частях, неоднократно награждённых и получивших почётные наименования. В книге помещены статьи о всех фронтах и армиях, флотах и флотилиях. Имеются многочисленные статьи о видах вооружения. Публикуются биографии полководцев и военачальников (как правило, от командующих армиями и выше), крупных политработников (членов Военных советов фронтов и флотов), всех дважды Героев Советского Союза, наиболее известных Героев Советского Союза, руководителей партизанского движения. Широко показана работа тыла, его единство с фронтом. В книге даются статьи о различных отраслях промышленности, в том числе оборонной, о транспорте. Крупнейшим и важнейшим промышленным предприятиям посвящены самостоятельные краткие статьи. Биографические справки даются о руководителях промышленности, передовиках и новаторах производства.
Великая Отечественная война : Энциклопедия

Великая Отечественная война. 1941-1945 [Текст] : События. Люди. Документы. Краткий исторический очерк / Сост. Жигунов Е.К. - М. : Политиздат, 1990. - 464с. - ISBN 5-250-00405-9.

     Документальные фотографии и кинокадры подобраны также в архивах и фондах Фотохроники ТАСС, АПН, Института военной истории МО СССР, Музея Революции СССР, Центрального музея Вооруженных Сил СССР, Центрального музея артиллерии и инженерных войск, Музея Великой Отечественной войны в Минске, Музея крепости-героя Брест, Музея истории Ленинграда, Центрального военно-морского музея, Музея Краснознаменного Черноморского флота, Музея погранвойск СССР, музеев городов Волгоград, Новороссийск, Тбилиси, Центральной студии документальных кинофильмов, журнала "Советский воин". В фотоальбоме использованы и трофейные фотографии.
      В фотоальбоме опубликованы материалы, ранее напечатанные в различных периодических изданиях. Фотоальбом подготовлен при участии Московской секции Советского комитета ветеранов войны.
Великая Отечественная война. 1941-1945 [Текст] : События. Люди. Документы. Краткий исторический очерк

Вторая мировая война. Краткая история [Текст]. - М. : Наука, 1985. - 586с. Вторая мировая война. Краткая история

Дроздов Г.
Парад победы [Текст] : Фотоальбом о параде на Красной площади в Москве, 24 июня 1945 года / Г. Дроздов, Е. Рябко. - М. : Планета, 1985. - 240с.


    Уважаемый читатель, этот альбом, созданный в своей основе на кадрах документального кино, со всей возможной точностью воспроизводит парад на Красной площади в Москве, состоявшийся 24 июня 1945 года, в ознаменование Победы над гитлеровской Германией - Парад Победы.
      Кроме привычных для того времени черно-белых документальных кинокадров в альбоме впервые широко показаны цветные кинокадры Парада Победы.
      В тексты альбома включены цитаты из произведений известных советских поэтов и писателей, посвященных Параду Победы и опубликованных в центральной печати 25 июня 1945 года.
      К сожалению, в настоящее время невозможно точно установить всех участников парада, запечатленных на вошедших в альбом кинокадрах. Поэтому в репортажной части альбома издательство сочло возможным не давать подписей под иллюстрациями.
Дроздов Г. Парад победы : Фотоальбом о параде на Красной площади в Москве, 24 июня 1945 года

Подвиг народа: Памятники Великой Отечественной войны, 1941 -1945 / Сост. и общ. ред. В. А. Голикова.— 2-е изд., доп.— М.: Политиздат, 1984.—341 с, ил.

      Иллюстрированное издание о беспримерном подвиге советского народа и доблестных Вооруженных Сил СССР в Великой Отечественной войне, отстоявших свободу и независимость своей Родины, осуществивших освободительную миссию, спасших мировую цивилизацию от фашистского варварства. На советской земле и за рубежом воздвигнуты многочисленные памятники советским воинам, партизанам, подпольщикам, покрывшим себя неувядаемой славой в жестоких боях с немецко-фашистскими захватчиками и войсками милитаристской Японии. В книге представлены наиболее значительные памятники и мемориальные ансамбли, находящиеся на территории СССР и за его пределами. Материал сгруппирован по тематическим разделам. Книга рассчитана на широкий круг читателей.
Подвиг народа: Памятники Великой Отечественной войны