Наукова бібліотека Хмельницького національного університету


"Життєвий шлях і творчі висоти вченого"
(1931 - 2018)


1. Праці Р.І. Сіліна з фонду наукової бібліотеки ХНУ
2. Література про життя та діяльність вченого
3. Фотогалерея

   Радомир Іванович Сілін - видатна постать новітньої історії України. Вчений, дослідник, заслужений працівник освіти України, доктор технічних наук, академік Академії інженерних наук України, Української технологічної академії, Міжнародної академії інформатизації, Академії триботехніки, Президент Національного комітету України з питань машинознавства, з 1974 по 2001 рік ректор Хмельницького національного університету. Ім'я вченого входить до складу 500 світових лідерів впливу.
   Р.І. Сілін був не лише всесвітньовизнаним науковцем, але ще й людиною високого інтелекту, патріотом рідної землі і свого народу, мудрим педагогом і наставником молоді, великим громадським і культурним діячем, публіцистом. Р.І. Сіліна нагороджено багатьма державними нагородами. У 2000 році Американським біографічним інститутом Р.І. Сіліна було обрано Людиною року, а Кембриджським біографічним центром (Англія) – Людиною тисячоліття. За популяризацію у світове співтовариство міста Хмельницького визнано "Почесним громадянином №1 міста Хмельницького" (2000).
   Народився Радомир Іванович Сілін 27 вересня 1931 року в місті Курську (Росія) в сім'ї службовців. Батько – землевпорядник, мати – друкарка обласної газети "Курська правда".
   Непростим був життєвий шлях вченого. Його дитинство обпалила війна. В окупації раптово померла мати і підлітком хлопчик сам напросився в лави червоноармійців, ставши рядовим 65-го моторизованого топографічного загону. Курська дуга, Харків, Кіровоградщина, Молдавія, Румунія, Угорщина, Чехословаччина, Австрія – ось його пройдений бойовий шлях. У своїх неповних 14 років Радомир уже був нагороджений двома медалями: "За перемогу над Німеччиною у Великій Вітчизняній війні 1941-1945 років" і "За взяття Відня".
   В післявоєнні роки продовжував навчання в школі, яку закінчив із срібною медаллю.
   Згодом він став студентом Львівського політехнічного інституту, по закінченню якого отримав диплом з відзнакою. Його дипломний проект на тему: "Напівавтомат для нарізання різьби в корпусі каретки велосипеда" здобув перше місце на всесоюзному огляді-конкурсі дипломних проектів.
   Новаторським підходом, оригінальними ідеями відзначалися всі роботи вченого, в тому числі і кандидатська дисертація на тему:"Дослідження методів рахування і фасування дрібних деталей і штучних заготовок". Створені ним автомати демонструвалися на ВДНГ СРСР (бронзова медаль), на виставці в Нью-Йорку, на ВДНГ УРСР.
   Місто Хмельницький – це особлива сторінка біографії вченого. У 1974 році, за рішенням Міністерства вищої освіти України, 43-річний доктор технічних наук Радомир Іванович Сілін очолив Хмельницький технологічний інститут побутового обслуговування (ХТІПО). Нелегкий, але багатий здобутками та інноваційними перетвореннями, шлях від ХТІПО до ТУП (Технологічного університету Поділля) пройшов ЗВО за 27 років ректорства Р.І. Сіліна. За задумом і пропозицією Р.І. Сіліна було створено Національну раду України з машинознавства в структурі СНІО України, яка об'єднала науково-технічні товариства ще з часу царської Росії. Це завдяки титанічним зусиллям професора Сіліна Р.І., Україна стала членом поважної міжнародної організації IFToMM. Вчений гідно представляв Україну з науковими доповідями на всесвітніх конгресах, міжнародних конференціях і форумах у США, Англії, Франції, Німеччині, Японії, Китаї, Австралії, Ізраїлі, Швейцарії, Норвегії, Фінляндії, Іспанії, Італії, Канаді, Чехії, Бразилії, Аргентині, Болгарії, Єгипті та інших країнах.
   За підручниками і навчальними посібниками професора Р.І. Сіліна та у його співавторстві з професором Вашингтонського університету Р. Коупом навчаються студенти не лише Хмельницького національного університету, але й багатьох інших ЗВО країни. За ініціативи ректора Р.І. Сілінав університеті було реалізовано масштабну комп'ютеризацію навчального процесу, наукової та управлінської діяльності (в співпраці з американською фірмою Digital).
   Життя і діяльність визначного вченого – це приклад яскравої творчої особистості, елітарного еволюційного лідера, людини, яка своїм життям і своїми справами визначає епоху.

   
Пропонуємо вашій увазі: Сілін Радомир Іванович // Доктори наук, професори Хмельницького національного університету [Електронний ресурс] : біобібліогр. покажч. Вип. 1 / за ред. канд. іст. наук О. Б. Айвазян ; уклад.: О. М. Бичко, О. М. Великосельська, О. О. Мацей, С. А. Молчанова, О. С. Нечипорук. – Хмельницький : ХНУ, 2015. – Режим доступу: http://lib.khnu.km.ua/inf_res/avtory_HNU/Silin.htm . – Назва з екрана.